Sunteți pe pagina 1din 6

Direcţia Generală Raională Învăţămînt

Tineret şi Sport Ungheni

Proiect didactic
la Limba română

Învăţător: Elena Medviţchi

Gimnaziul Drujba 2010-2011


Proiect didactic
Învăţător: Elena Medviţchi
Clasa: I
Data: 17.11.2010
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Sunetul [o] şi litera de tipar o mic .Litera o (mică) de mînă.
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare
Scopul: - familiarizarea cu sunetul şi litera „o”
- formarea deprinderii de a citi corect, cursiv şi conştient.
Subcompetenţe:
Pronunţarea şi scrierea corectă a literelor învăţate anterior.
Învăţarea sunetului şi literei „o”.
Obiective operaţionale:
a) cognitive:
O1 – să cunoască sunetele şi literele învăţate anterior;
b) afective:
O3 – să-şi dezvolte sentimentul de dragoste pentru natură;
O4 - să-i trezească sentimentul de ajutor reciproc;
c) psihomotorii:
O5 – să pronunţe corect sunetul [o] ;
O6 - să pronunţe corect sunetele şi literele învăţate anterior;
O7 - să alcătuiască un text în baza imaginii;
O8 - să identifice sunetul [o] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O9 - să citească şi să scrie corect cuvintele şi textul propus.
Strategia didactică
Metode şi procedee: metoda fonetică, conversaţia euristică,explicaţia,exerciţiul,
lectura, asaltul de idei, lucrul cu manualul.
Forme de activitate: activităţi frontale, instruirea reciprocă,lucrul independent.
Mijloace de instruire: planşă cu litera „o” mic tipar şi de mînă;Abecedar, M. Buruiană,
Silvia Cotelea, Aurelia Ermicioi, Constantin Dragomir,
Ion Hadîrcă; exerciţii suplimentare la abecedar, fişe cu
cuvinte ce conţin litera „o”.
Suport bibliografic:Curriculum şcolar ( cl.I-IV ), Abecedar,Prut Internaţional 2010,
Ghidul învăţătorului, Exerciţii suplimentare la abecedar.
Durata: 90 minute.

2
Strategia didactică
Etapele Obiective Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Metode şi Material Durata Forme de
lecţiei procedee didactic (minute) activitate
1 2 3 4 5 6 7 8
Moment O5 Învăţătorul supraveghează şi Elevii pregătesc cele Conversaţia Cărţi,
Organizatoric pregăteşte materialul necesare pentru lecţie. caiete,
O7 didactic necesar pentru alfabetar. 3
lecţie. Asigură disciplina,
creînd o atmosferă de lucru . Activitate
Evocare O6 Voi verifica tema pentru Un elev precizează titlul Conversaţia Abecedar frontală
acasă. Analiza şi povestirea textului.
textului. Voi numi un elev Povestirea 5
care va preciza titlul lecţiei
anterioare. Activitate
O1 Lectura model al textului Lectura individuală
„Camionul”. expresivă
Voi da întrebări în baza Elevii citesc textul şi
O8 textului: răspund la întrebări: 8
O5 - Unde locuieşte nenea - Nenea Nicolae locuieşte Abecedar
Nicolae? la ţară. Conversaţia
O4 - Cine a venit la el? - La el a venit Corneliu şi
Nicolina.
- Ce are nenea Nicolae? - Nenea Nicolae are un
2 camion.
- Cum e camionul? - Camionul este mare şi
nou. Activitate
Voi cere elevilor să Elevii găsesc cuvintele cu frontală
găsească cuvintele opuse sens opus: Exerciţiul 2
pentru : mare, nou. mare-mic Abecedar
nou-vechi
Citim propoziţia din ultima Nicolae are un camion Lucru în
1 secvenţă a paginii nou. Un nou camion are grup
schimbînd de fiecare dată Nicolae. Un camion nou 4
locul cuvintelor. are Nicolae.
3 4 5 6 7 8
Dirijarea O8 Împreună cu elevii Sunetul [o] şi litera Explicaţia Alfabetar 3 Activitate
învăţării O1 determinăm subiectul „o” mic de mînă Abecedar frontală
lecţiei.
O4

O5 Scriem litera „o”mic de Explicarea


mînă izolat şi în cuvinte. Se Alfabetar Lucru
scrie o linioară de sprijin, un Elevii scriu în caiete litera Exerciţiul Caietul 8 independent
oval şi un noduleţ. „o” mic de mînă.

Cîntec cu mişcări: Avem zece degeţele


Ce putem face cu ele?
O măsuţă, o căsuţă
Ce-o fi asta, legănel? Pauza 2
Sau poate un păhărel? dinamică
Hai să facem un castel
Degeţel cu degeţel
Păsărele ciripesc,
Fluturaşii se rotesc
Ca să vadă flori crescînd
O7 Şi iepuraşii ascultînd.
O4

O6

O1
Reflecţia 6 Activitate
frontală

2
4
1 3 4 5 6 7 8
- Cine a venit la el? - La el au venit Oana
şi cu Ioan.
Marcaţi răspunsul corect în Oana e cu Ion la lac. Exerciţiul Abecedar 2 Activitate
exerciţiul din ultima Moara e a lui Onu. frontală
secvenţă a paginii.

Scrierea literei „O” mare Elevii scriu litera „O” 5 Lucru


O2 izolat şi în cuvinte. Litera mare de mînă. independent
„O” mare de mînă e formată Explicarea
dintr-un oval trasat pe două
spaţii.
Captarea Sub o tufă la răcoare,
atenţiei Stă găina pe „O” mare.
Eu n-o sperii, n-o ridic,
Ea îmi face un „o” mic.

Evocarea O3 Prezentarea imaginii. Elevii alcătuiesc un text pe Conversaţia Fişă cu 2 Lucru


baza imaginii. imagini independent

Transcrierea în caiete a Acolo e moara lui nenea


enunţurilor în care se află Onu. E a lui nenea Onu. Exerciţiul Abecedar 3
Anunţarea cuvîntul-cheie ( Onu ).
temei şi a O4 Găsim şi alte cuvinte care seOana, Onu, Onescu, Orhei,
obiectivelor scriu cu majuscula „O”. Olanda, Otaci, Olimpia, Conversaţia 2
Ocniţa. Intuiţia
Citim cuvintele din coloană. Elevii citesc cuvintele şi
Alcătuim enunţuri cu unele alcătuiesc enunţuri cu ele.
din ele. Oana este prietene lui Activitate
Onu. Moara de vînt frontală
macină făină. Tatăl meu 5
5
este un om bun.

1 2 3 4 5 6 7 8
Obţinerea Delimitarea cuvintelor
performanţe- într-un enunţ. Oanaareunorar. Delimitarea 3
lor Onuarenouăoi. cuvintelor în
O5 Onuemorar. propoziţii
Transcrierea în caiet a
ultimelor două enunţuri din Exerciţii de Activitate
text în caiete. scriere Abecedar 3 frontală

Memorizarea versurilor. Într-un scrînciob doi copii


Se dau huţa, rîd zglobii… Memorarea Lucru
Iar de acolo mîndrul soare
Totalizarea O8 3 independent
Le trimite-o salutare.
rezultatelor
lecţiei

Notarea 1

Tema pentru O4 Să citească textul expresiv Abecedar Lucru


acasă şi să-l transcrie în caiet. Caietul independent

S-ar putea să vă placă și