Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială Nr. 5 Arad


Profesor: Martinescu Andreea-Laura
Data: 15.02.2016
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare:
Lecția: Conferința de Pace de la Paris

Tipul lecției: dobândire de cunoștințe


Timp: 50 minute
Competențe generale:
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă.
Competențe specifice:
3.5. Localizarea în timp și plasarea în spațiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice.
3.6. Prezentarea unui fapt istoric referitor la secolul al XX-lea, utilizând informații selectate din surse istorice.
4.1. Utilizarea surselor istorice pentru susținerea unui punct de vedere.

1
Obiective operaționale:
O1. Să construiască propoziții cu următorii termeni: Conferința de Pace de la Paris, Tratatul de la Versailles, Consiliul celor patru, Liga
Națiunilor, zona Saar.
O2. Să analizeze principalele puncte ale tratatelor de pace.
O3. Să numească principalele hotărâri din cadrul Conferinței.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația, conversația euristică, schema logică, analiză imagine, analiză text, analiză film, exercițiu.
Mijloace de învățământ: catalog, tablă, marker, manual, hartă, tv
Tipuri de învățare: receptiv-reproductivă, inteligibilă, operatorie
Forme de organizare: frontal, colectiv dirijat, individual
Evaluare: orală, observarea sistematică a elevilor
Bibliografie: -

2
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Moment 2 - Profesorul va pune absenții și își va pregăti conversația catalogul x
organizatoric min materialul de lucru.
Reactualizarea 5 Profesorul va adresa întrebări din lecția trecută: conversația manual x
cunoștințelor min  Care sunt cauzele Primului Război euristică
Mondial?
 Care este pretextul războiului?
 Care sunt cele două tabere militare ce se
confruntă?
 Care a fost situația României?
 Ce se întâmplă în prima parte a
războiului?
 Ce se întâmplă în a doua parte a
războiului?
 Care sunt urmările Primului Răazboi
Mondial?
Captarea atenției 1 - Profesorul va scrie la tablă titlul noii lecții: conversația tabla x
min Conferința de Pace de la Paris (1919-1920)
Predarea noului 20 Schema lecției conversația tablă x
conținut min Liderii politici ai tuturor statelor care au schema logică
O1 participat în Primul Răazboi Mondial se
întrunesc la Conferința de Pace de la Paris pentru
semnarea tratatelor de pace cu statele învinse și
definirea condițiilor viitoare.

Organismul principal al Conferinței a fost analiză text manual


Consiliul celor patru format din liderii
următoarelor state: Anglia, Franța, SUA, Italia.

3
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
O1 Tratate de pace încheiate:
O2 - Tratatul de la Versailles: învingători și
Germania
- Tratatul de la Saint Germains: învingători
și Austria
- Tratatul de la Neuilly: învingători și
Bulgaria
- Tratatul de la Sevres: învingători și conversația
Turcia schemă logică manual
analiză text tablă x
analiză imagine hartă
O1 În timpul Conferinței s-a hotărât:
O3 - Destrămarea Imperiilor existente în 1914
și înființarea unor noi state
- Înființarea Ligii Națiunilor
- Germania a fost găsită vinovată pt
producerea războiului. Teritoriul ei urma
a fi controlat de o Comisie. Armata a fost
redusă la 100 000 oameni, iar zona Saar,
bogată în resurse naturale a intrat sub
controlul Franței.
Intensificare 7 O1 Profesorul le va arăta elevilor un filmuleț legat analiză film tv x
transferului și min O2 de Conferința de Pace. Elevii trebuie să exercițiu x
asigurarea O3 construiască propoziții cu următorii termeni:
retenției Conferința de Pace de la Paris, Tratatul de la
Versailles, Consiliul celor patru, Liga
Națiunilor, zona Saar.

4
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Fixarea 3 O1 Elevii își vor pune fiecăruia întrebări din cadrul conversația manual x
cunoștințelor min O2 lecției. Vor fi punctați atât cei care adresează euristică
O3 întrebări pertinente, cât și cei care dau răspunsuri
corecte.
Asigurarea 1 - Elevii îivor adresa întrebări profesorului. conversația - x
conexiunii min
inverse
Încheierea 1 - Profesorul va face aprecieri, va da tema. conversația - x
ctivității min

S-ar putea să vă placă și