Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.03.2012
CLASA: a XI-a C, Grupul Şcolar Agricol Nucet
PROFESOR: Bîtu – Ţup Ioana
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TITLUL LECŢIEI: Figuri de stil şi procedee de expresivitate
TIPUL LECŢIEI: : consolidare şi sistematizare
SCOPUL LECŢIEI: formarea priceperilor şi deprinderilor de interpretare a
textului literar (pregătirea elevilor pentru bacalaureat)

COMPETENŢE GENERALE:

Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în


producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
Comprehensiunea şi interpretarea textelor;
Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de
comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE:

Aplicarea cunoştinţelor de limbă în studiul şi interpretarea textelor


literare;
Folosirea unor tehnici variate pentru analiza în detaliu a unor texte
literare diverse;
Evidenţierea unor posibilităţi diferite de interpretare a aceluiaşi text în
funcţie de mai multe pespective de lectură;
Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi
dialog;

COMPETENŢE DERIVATE:
Definirea şi identificarea corectă a figurilor de stil şi mijloacelor de
expresivitate artistică;
Precizarea particularităţilor stilistice ale textului poetic;
Ilustrarea sensurilor denotativ şi conotativ în enunţuri
corespunzătoare;
Exprimarea propriilor opinii interpretative pornind de la textul dat.
VALORI ŞI ATITUDINI:
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului
estetic în domeniul literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu
diversele mesaje receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în
propriile abilităţi de comunicare;
Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi.

RESURSE EDUCAŢIONALE:

Capacităţile receptive normale ale elevilor clasei a XI-a – clasă omogenă de


nivel mediu;
Timp de lucru: 50 de minute;
Spaţiul de lucru: cabinetul multimedia.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee:
 Conversaţia euristică;
 Expunerea problematizată;
 Brainstorming ;
 Profesor pentru 5 minute
 Dezbaterea ;
 Activitatea în grup.

Forme de organizare a activităţii elevilor:


 Activitatea frontală alternativ cu activitatea pe grupe de elevi.

Modalităţi de evaluare:
 Evaluare prin calificative;
 Evaluare frontală;
 Evaluare formativă.
Mijloace didactice:
Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XI-a, Ed.Art, Bucureşti,
2009;
Calculator;
Videoproiector;
Fişe de lucru .

PARCURSUL DIDACTIC

1. Momentul organizatoric: 1’
Elevii absenţi şi motivul pentru care nu sunt la oră;
Ţinuta elevilor;
Starea igienică a clasei.

2. Captarea atenţiei şi asigurarea momentului afectiv: 3’


Profesorul face referiri la importanţa cunoaşterii figurilor de stil şi a
procedeelor de expresivitate artistică atât pentru examenul de bacalaureat,
cât şi pentru viaţa de zi cu zi, propunându-le elevilor vizionarea unui
PPT(FEREASTRA), o metaforă a sufletului omenesc.

3. Reactualizarea cunoştintelor dobândite anterior: 5’


Folosindu-se metodele „Profesor pentru cinci minute” şi brainstorming, un
elev este invitat să reactualizeze, implicându-i pe colegi, informaţiile legate
de figurile de stil şi procedeele de expresivitate.

4. Comunicarea titlului lecţiei în curs de desfăşurare: 2’


Se anunţă titlul lecţiei, precizându-se apoi competenţele specifice.

5. Prezentarea sarcinilor de învăţare şi dirijarea învăţării: 30’


Elevii vor fi organizaţi în patru grupuri şi vor primi fişele de lucru (vezi
Anexa 1). La expirarea timpului, aceştia îşi vor prezenta rezultatul lucrului
în echipă, prin raportorii pe care şi i-au stabilit.

6. Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului: 2’

După realizarea fiecărei sarcini de învăţare, profesorul va face


aprecieri în legătură cu nivelul activităţii elevilor şi va face referiri la
calitatea răspunsurilor.
Profesorul va sugera soluţii în cazul nereuşitei învăţării, va avea în
vedere permanent eliminarea erorilor şi a lacunelor.

7. Evaluarea rezultatelor: 2’

Evaluare formativă, observare curentă, chestionare orală.


Rezolvarea sarcinilor de învăţare fără niciun sprijin din partea
profesorului. Cotarea rezultatelor, notarea elevilor. Forme de autoevaluare
prin aprecieri ale elevilor referitoare la propria activitate.

8. Asigurarea retenţiei: 1’
Comentarea eventualelor erori din răspunsurile elevilor.
Noi precizări, eventual dezbatere.

9. Asigurarea transferului: 1’

Evaluarea receptivităţii literare a elevilor, a unor priceperi şi


deprinderi, se face prin antrenarea lor în rezolvarea, acasă, a următoarei
teme: Redactaţi o descriere literară folosind cât mai multe procedee de
expresivitate artistică.

10. Evaluarea lecţiei: 3’


Vezi fişa de evaluare a lecţiei.
Fişă de lucru

Grupa I

1. Nu credeam să-nvăţ a muri vrodată;/ pururi tânăr, înfăşurat în manta-


mi,/ ochii mei nălţm visători la steaua/ Singurătăţii. // Când deodată tu
răsărişi în cale-mi,/ Suferinţă tu, dureros de dulce.../ Pân-în fund băui
voluptatea morţii/ Ne-ndurătoare. ( Mihai Eminescu – Odă(în metru
antic)
a. Exprimă-ţi punctul de vedere despre succesiunea verbelor din primul
vers: a crede, a învăţa, a muri.
b. Alcătuieşte enunţuri în care cuvântul „dulce” să aibă sens denotativ şi
conotativ.
c. Ilustrează conceptul operaţional de oximoron printr-un exemplu din
versurile citate.
d. Alcătuieşte două expresii sau locuţiuni care să conţină cuvântul ochi.

Grupa II

2. O! Tablou măreţ, fantastic!... Mii de stele argintii/ În nemărginitul


templu ard ca vecinice făclii./ Munţii sunt a lui altare, codrii – organe
sonoare/ Unde crivăţul pătrunde, scoţănd note-ngrozitoare. (Vasile
Alecsandri – Mezul iernei)
a. Comentează secvenţa lirică : „O! Tablou măreţ, fantastic!”
b. Alcătuieşte enunţuri pentru a ilustra sensul denotativ şi conotativ al
cuvântului stea.
c. Ilustrează conceptul operaţional de metaforă, valorificând textul dat.
d. Alcătuieşte două expresii sau locuţiuni care să conţină cuvântul stea.
Grupa III

3. Frumoaso,/ ţi-s ochii-aşa de negri încât seara/ când stau culcat cu


capu-n poala ta/ îmi pare,/ că ochii tăi, adâncii, sunt izvorul/ din care
curge noaptea peste văi/ şi peste munţi şi peste şesuri,/ acoperind
pământul/ c-o mare de-ntuneric./ Aşa-s de negri ochii tăi/ lumina mea.
(Lucian Blaga – Izvorul nopţii)
a. Explică prezenţa virgulei în primul vers.
b. Comentează versurile finale: Aşa-s de negri ochii tăi/ lumina mea.
c. Alcătuieşte expresii sau locuţiuni care să conţină cuvântul noapte
d. Ilustrează conceptul operaţional de invocaţie, folosind ca suport
versurile lui Blaga.

Grupa IV

4. Lacul codrilor albastru/ Nuferi galbeni îl încarcă,/ Tresărind în cercuri


albe/ El cutremură o barcă.// Şi eu trec de-a lung de maluri, / Parc-
ascult şi parc-aştept/ Ea din trestii să răsară/ Şi să-mi cadă lin pe piept.
a. Explică rolul inversiunii din primul vers.
b. Motivează folosirea verbelor la modul conjunctiv.
c. Alcătuieşte expresii sau locuţiuni care să conţină cuvântul piept.
d. Ilustrează conceptul operaţional de epitet, valorificând textul dat.
EVALUAREA LECŢIEI

1. Consider că lecţia a fost:


a. interesantă
b. de nivel mediu
c. plictisitoare
2. Apreciez prestaţia cadrului didactic cu:
a. foarte bine
b. bine
c. satisfăcător
3. Apreciez prestaţia clasei cu :
a. foarte bine
b. bine
c. satisfăcător
4. După această lecţie mă simt mult mai bine pregătit pentru examenul
de bacalaureat:
a. mult mai pregătit
b. nu mă simt pregătit
c. sunt indiferent
5. Cunosc cerinţele examenului de bacalaureat ( structura subiectelor) :
a. foarte bine
b. satisfăcător
c. sunt indiferent

S-ar putea să vă placă și