Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic - Power-Point
Proiect Didactic - Power-Point
Şcoala
Disciplina: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor
Clasa: a VI-a A
Profesor:
Unitatea de învăţare: Prezentări Power Point
Tema: Forme automate. (Inserare forme automate. Obiect grafic: modificare poziţie,
modificare aspect, mutare, dimensiune, culoare, umbrire. Efecte predefinite de animaţie.
Efecte predefinite de tranziţie.)
Data :
- elevii şi-au însuşit toate noţiunile iniţiale referitoare la Prezentări Power Point
2007;
Competenţe specifice:
Obiective educaţionale:
Obiective cognitive:
Obiective afective:
1
- să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
- să se bucure de rezultatele muncii depuse;
Obiective psihomotorii:
Obiective operaţionale :
O1. - să utilizeze aplicaţia Power Point 2007 pentru realizarea unor prezentări;
O2. - să insereze forme automate în prezentări şi să aplice asupra acestora operaţii de
formatare;
O3 - să adauge efecte de animaţie şi de tranziţie în prezentări;
O3. - să ruleze prezentările realizate;
O4. - să se familiarizeze cu instrumentele puse la dispoziţie de către aplicaţia Power
Point 2007.
Strategii didactice :
Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;
Metode de învăţământ:
- metode de comunicare oral: conversaţia, explicaţia, problematizarea;
- metode de acţiune: învăţarea prin descoperire, aplicaţii practice;
Procedee de instruire
- explicaţia în etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire, aplicaţii practice;
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.
Forme de organizare: - frontală, individuală şi de grup;
Resurse materiale:
- material bibliografic:
- Elvira Nicoleta Bîzdoacă, Sorin Matei, Nicu George Bîzdoacă,
INIŢIERE ÎN WORD, Editura ARVES 2002;
- Georgeta Manafu, Gabriela Panait, Mirela Panait, Manuela
Nicula, MICROSOFT OFFICE WORD – Teste şi aplicaţii,
Editura ARVES 2004;
- Sorin Matei, Elvira Nicoleta Bîzdoacă, Simona Roşu,
INIŢIERE ÎN POWER POINT, Editura ARVES.
2
- Carmen Petre, Ştefania Crăciunoiu, Daniela Popa, Camelia
Iliescu, Metodica predării informaticii, Editura ARVES 2002;
- fişă de lucru;
- laborator de informatică (calculatoare şi videoproiector);
Metode de evaluare:
Moment organizatoric:
- verificarea frecvenţei;
- verificarea existenţei resurselor materiale;
- Comunicarea obiectivelor;
Nr.
Întrebare Răspuns aşteptat
crt
Crearea unei prezentări are loc automat la
1. Cum se poate crea o prezentare ? deschiderea aplicaţiei Power Point şi prin
adăugarea de noi slide-uri.
Elementele unei prezentări se numesc slide-uri,
2. Din ce sunt alcătuite prezentările ?
diapozitive sau pagini de prezentare.
Din fila Pornire se acţionează butonul Diapozitiv
Cum se adaugă noi slide-uri într-o nou, sau se dă clic dreapta pe un slide şi din
3.
prezentare ? meniul de context se alege opţiunea Diapozitiv
nou.
Textelor dintr-o prezentare li se pot aplica
Ce caracteristici se pot aplica textelor
4. următoarele caracteristici: tip de font, dimensiune,
dintr-o prezentare ?
stil şi culoare.
Pentru inserarea unei imagini într-un slide se
Cum se inserează o imagine intr-o
acţionează butonul Inserare imagine din fişier de
5. prezentare şi ce operaţii putem aplica
pe slide-ul respectiv sau se acţionează butonul
asupra acesteia ?
Imagine din fila Inserare.
6. Care sunt cele trei moduri de vizualizare Vizualizarea unei prezentări se face prin acţionarea
ale unei prezentări ? unuia din cele trei butoane de pe bara de stare :
-în mod Normal;
3
-în mod Sortare diapozitive;
-în mod Expunere diapozitive.
Care sunt operaţiile care se pot aplica Operaţiile cu diapozitive sunt : inserare, copiere,
7.
asupra unui diapozitiv ? dublare,ştergere, mutare, ascundere.
Editare text
Efecte de animaţie/tranziţie
4
Fişă de lucru
5. Textul inserat pe fiecare formă automată este cel al poeziei „Plumb”, astfel încât pe forma
automată de pe primul slide se va scrie numele poeziei, pe următoarele patru forme
automate se vor scrie strofele poeziei iar, pe ultima formă automată se vor scrie numele
elevilor care au realizat prezentarea.
7. Salvaţi fişierul în folder-ul clasa a VI-a A cu numele Forme automate – numele vostru.