Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propunător:
Inst. Drăghia Mădălina
Data: 09.05.2008
Clasa: a IV – a B
Obiectul: Educaţie plastică
Unitatea de învăţare: forme naturale şi forme elaborate în compoziţia plastică
Tema plastică: Realizarea unor compoziţii decorative cu ajutorul formelor plastice
Subiectul: covor popular cu motive florale
Tipul lecţiei: dobândire de cunoştinţe
Scopul: Formarea priceperilor şi deprinderilor de obţinere a formelor plastice
Obiective:
- să observe formele în natură, imagini, planşe;
- să folosească diferite instrumente şi procedee pentru obţinerea formelor
plastice;
- să diferenţieze formele elaborate de cele spontane;
- să compună corect spaţiul plastic;
- să folosească adecvat limbajul specific educaţiei plastice;
- să contribuie la evaluarea individuală a lucrărilor;
- să participe activ şi afectiv la lecţie.
Strategia didactică:
Mod de abordare a învăţării: dirijat
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
Material didactic: reproduceri după lucrări de artă, planşe, mijloace audio.
Forme de grupare a colectivului: frontal, individual
Etapele lecţiei Unităţi de Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Evaluare
conţinut
1. Momentul conversaţia Prin cerinţe verbale stabilesc liniştea şi ordinea Se pregătesc pentru oră.. Observarea
organizatoric necesare desfăşurării lecţiei. comporta-
Cer elevilor să fluidizeze pastilele de culoare. Fluidizează pastilele de mentului
culoare.
2. Verificarea conversaţia Cu ajutorul întrebărilor voi face verificarea Elevii răspund la întrebări. Rebus
cunoştinţelor cunoştinţelor anterioare; răspunsurile elevilor Analiza
anterioare vor fi organizate într-un rebus (Anexa 1) răspunsuri-
lor
3. Anunţarea explicaţia Anunţ elevii ca astăzi vom învăţa foarte multe Copiii urmăresc cu atenţie Observarea
subiectului noii lucruri despre realizarea unor compoziţii explicaţiile. comporta-
lecţii şi a decorative obţinute prin stilizare mentului
obiectivelor Enumăr obiectivele.
4. Dirijarea observaţia Voi cere copiilor să observe formele în natură Copiii observă materialele Analiza
învăţării explicaţia dar şi în reproducerile prezentate. Le voi cere prezentate. răspunsuri-
conversaţia să-şi amintească ce fel de forme au obţinut Elevii vor clasifica formele în lor
folosind diverse instrumente şi procedee. naturale şi elaborate. Ascultă
Voi explica elevilor semnificaţia şi modul de explicaţiile şi participă cu
realizare al unor compoziţii decorative obţinute păreri proprii.
prin stilizare Fac legătura între explicaţiile
date şi imaginile prezentate.
Cer elevilor să realizeze un covor popular cu Pe planşe suport elevii vor
motive florale, folosind forme stilizate dar realiza diferite modele de
exerciţiul păstrând caracterele specifice formelor covoare
naturale.
5. Fixarea conversaţia Discut cu elevii despre frumuseţea covoarelor Elevii participă la discuţie.
cunoştinţelor munca populare. Prezint câteva planşe în care sunt
independentă prezentate asemenea creaţii.
Cer elevilor să realizeze şi ei asemenea lucrări Lucrează ţinând seama de
ţinând seama de încadrarea pe suport. poziţia corectă în bancă.
Discutăm, de asemenea despre faptul că fiecare
covor popular poate fi unic şi că fiecare poate
să îşi pună în valoare creativitatea.
Pentru realizarea unui climat socio-afectiv
optim, folosesc un fond muzical.
Corectez unde este cazul fără a interveni pe
planşă.
Aprecierea conversaţia Cer elevilor să-şi aprecieze propriile lucrări, Elevii apreciază obiectiv Aprecieri
lucrărilor dar şi pe cele ale colegilor, bazându-se pe lucrările. Strâng materialele obiective
cunoştinţele dobândite. folosite menţinând ordinea în
sala de clasă.
ANEXA 1

1. Roşu, galben şi albastru sunt culori …….


2. Culoare primară caldă
3. Amestecând culori vecine din steaua culorilor obţinem ….
4. Alb şi negru sunt ….
5. Se formează din R+G
6. P, Ve, Vi sunt culori ….
7. Se formează din A+R

S-ar putea să vă placă și