Sunteți pe pagina 1din 30

Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.

ro, Cod fiscal: 4278310

COLEGIUL ,,NICOLAE VASILESCU-KARPEN”, BACĂU


Grădinița cu program normal și prelungit „Bambi”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


PENTRU INSPECȚIA CURENTĂ NR. 1
PENTRU ACORDAREA GRADULUI DIDACTIC I
SERIA 2023

Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă ?”

Tema proiectului: ”Toamnă, toamnă darnică !”


Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n coş  ?”

Grupa mijlocie B „Fluturașii”


Durata: 1 zi
Data: 12.11.2020
Profesor învățământ preșcolar: PETREA CRISTINA
Nivelul/ grupa: I, Grupa mijlocie “B”
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă ?”

Tema proiectului:”Toamnă, toamnă darnică !”

Pagină 1 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

Tema săptămânii: “Legumele toamnei”

Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n cos ?”

Forma de realizare: activitate integrată

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ADP: Întâlnirea de dimineață. Noutatea si mesajul zilei : „Bună dimineaţa, legume
sănătoase!”
ADE:
 Domeniul limbă și comunicare:
,,Povestea legumelor lăudăroase”- povestea educatoarei, pe baza suportului intuitiv
 Domeniul Om și Societate – Activitate practică:
„Coșul cu legume ”- lipirea legumelor din poveste după un model dat .
ALA I:
● ŞTIINŢE - ,,Gustă şi ghiceşte”- joc senzorial gustativ ;
● Artă - „Legume haioase” – desenarea legumelor cu degetul arătător pe mălai/ făină
albă.

ALA II: Jocuri de mișcare: „Bate vântul frunzele”, „ Autum song”

DOMENII ȘI DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :


A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE:

Motricitate grosieră și de motricitate fină în contexte de viaţă familiare:

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ:

Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE:

Finalizarea sarcinilor si acțiunilor (persistentă în activități)


D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII:

Pagină 2 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți

Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)

Identifică elemente caracteristice ale unor relații din mediul apropiat

Scopul activității: Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului unui text epic sau liric,
înțelegere și exprimare a propriilor emoții în activitățile artistico-plastice

Strategie didactică: mixtă

● Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


jocul, problematizarea, exerciţiul.
● Mijloace didactice: legume, mălai, coşuleţ, legume şi coşuleţe din hârtie, laiptop,
lipici solid
● Forme de organizare: pe grupe, individual, în pereche cu părintele
prezent/fratele/sora
Evaluare:
✔ PREZENTAREA INDIVIDUALĂ A LUCRĂRILOR ȘI AUTOEVALUAREA
ACESTORA

Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei mijlocii B
● Temporale: 1 zi
● Spațiale: online, platforma educațională a C.N. Tehnic „N.V. Karpen” Bacău
● Bibliografice:
1.*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
2.***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie

Pagină 3 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

3.Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, „Proiectarea didactica în învățământul preșcolar”,


Editura Casei Corpului Didactic “Grigore Tăbăcaru”, Bacău, 2004
4.Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, „Secrete metodice în didactica preșcolară”, Editura
Casei Corpului Didactic “Grigore Tăbăcaru”, Bacău, 2006

ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Activități de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineață


Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n cos ?”
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1 – Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei (cel puțin două);
OC2 – Să recunoască corect imaginea cu chipul colegului prezentat de educătoare;
OC3 – Să recunoască prin simbolul adecvat caracteristicile vremii la panoul
Calendarului naturii
● PSIHOMOTORII:
OPM1: Să realizeze, în concordanță cu mișcările educatoarei, elementele de
gimnastica de inviorare
● AFECTIV-ATITUDINALE:

Pagină 4 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

OA1 – vor manifesta atenție și interes față de activitățile propuse.


Strategii didactice:
● Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul
● Mijloace didactice: fotografiile copiilor, calendarul naturii, jetoane cu caracteristici
ale vremii.
● Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
● Umane: colectivul de copii ai grupei mijlocii
● Temporale: 15 minute
● Spațiale: online platforma educațională a C.N. „N.V. Karpen” Bacău,
 Bibliografice:
*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie

Pagină 5 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

ETAPELE ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineață:
„Fluturașii veseli/ Bună dimineața,/ Frumos să ne aşezăm/ Să ne salutăm!”
Salutul și prezența copiilor:
Copiii ajutaţi de părinţi se vor conecta pe platformă unde îşi vor revedea colegii. După
salut îşi împărtăşesc sentimentele, diverse noutăți, etc.

Completarea calendarului naturii:


Voi iniția o discuție referitoare la ziua, luna și anotimpul în care ne aflăm. Preşcolarii
vor răspunde la întrebări în propoziții complete.
„Vremea să o studiem,/ În calendar să o notăm,/ De e soare, de e ploaie,/ De e vreme de
plimbare!”
Noutatea și mesajul zilei:
Are loc o scurtă discuție despre anotimpul toamna şi bogăţiile ei.
Le prezint preșcolarilor surpriza de la centrul tematic, imagini cu fructe si legume de toamnă.
. Mesajul zilei de astăzi este „Să mâncăm sănătos!”
Gimnastica de înviorare se va realiza sub forma unui joc de mișcare, recitând poezia „Dacă
vreau să cresc voinic”, de Valeria Boiculeși.
Tranziție - copiii vor lua o scurtă pauză, apoi se vor pregăti pentru activitatea următoare.

Pagină 6 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I)

Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n coş ?”


Categoria de activitate: ALA I (Activități liber alese)
Tipul de activitate : Formare de priceperi și deprinderi
Dimensiuni ale dezvoltării:
Motricitate grosieră și de motricitate fină în contexte de viaţă familiare:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

Finalizarea sarcinilor și acțiunilor (persistentă în activități)

Comportamente vizate:

Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu membrii familiei

Bibliografie:
1. Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, „Secrete metodice în didactica preșcolară”,
Editura Casei Corpului Didactic “Grigore Tabacaru”, Bacău, 2006
2. Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanta, „Psihopedagogie pentru gradul II și
definitivat”, E.D.P., București, 2003
3. „Curriculum pentru învățământul preșcolar ” – 2019
4. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie
5. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004

Pagină 7 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

SECTOARE DE ACTIVITATE:

1.Sector ARTĂ

Tema proiectului:”Toamnă, toamnă darnică !”

Tema săptămânii: “Legumele toamnei”

Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n cos ?”

Subiect ludic: „Legume haioase”


Obiective operaționale:
 COGNITIVE:
OC1: Să denumească toate materialele pregătite pentru activitate
OC2: Să verbalizeze toți pașii necesari realizării desenului
 PSIHOMOTRICE
OPM1: Să realizeze legume prin urma lăsată de deget pe mălai/făină albă
 AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: vor manifesta curiozitate și interes în vederea îndeplinirii sarcinii date
OA2: vor colabora cu educatoarea şi familia in vederea realizării lucrării
Strategie didactică mixtă
● Metode si procedee didactice: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația, jocul
Mijloace didactice: castroane cu mălai sau făină albă.
● Forme de organizare: frontal / pe grupuri
Etapele desfășurării activității:
● Prezentarea/descoperirea materialului și a scopului în care va fi folosit
● Explicarea modului de lucru
● Desenarea legumelor.
Evaluare:
✔ CRITERII DE EVALUARE PENTRU REALIZAREA PRODUSULUI FINIT:

Pagină 8 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

- Corectitudinea realizarii tehnicii de lucru (folosirea corectă degetului arătător pentru


desenarea legumelor pe mălai)

PREZENTAREA PRODUSELOR:
-Autoevaluarea
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 10 minute
● Spațiale: online platforma educațională a C.N. „N.V. Karpen” Bacău,

2. Sector STIINTE

Tema proiectului:”Toamnă, toamnă darnică !”

Tema săptămânii: “Legumele toamnei”

Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n cos ?”

Subiect ludic: ,,Gustă şi ghiceşte”- joc senzorial


Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să indentifice leguma de toamnă după gust şi miros
OC2: Să descrie leguma aleasă dupa culoare şi formă

● PSIHOMOTRICE:
OPM1: Să menţină o poziţie corectă în faţa laiptopului

● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: vor manifesta interes pentru activitate;

Strategii didactice:
● Metode si procedee didactice: jocul, explicația, demonstrația, exercițiul, conversația
● Mijloace didactice: o farfurie cu felii de legume ,eşarfă.
● Forme de organizare: individual.
Etapele desfășurării activității:

Pagină 9 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

- Prezentarea materialelor de lucru și a rolului acestora.


- Explicarea modului și a etapelor de lucru: vor denumi materialele puse la dispoziție în
realizarea sarcinilor.

Evaluare:
1. CRITERII DE EVALUARE PRIVIND REALIZAREA CORECTĂ A JOCULUI:
- Aprecieri verbale oferite de aducătoare preşcolarilor
- Autoevaluare copiilor
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 10 minute
● Spațiale: online platforma educațională a C.N. „N.V. Karpen” Bacău,

Pagină 10 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

SCENARIUL DIDACTIC
Eveniment Strategii didactice Evaluare
didactic
Conținut instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare

1. Captarea După conectarea copilaşilor pe platformă, ne vom saluta şi Stimularea


atenției fiecare,dacă doreşte, îşi va exprima sentimentele trăite în acel comportamen
Conversația Frontal
moment. Apoi privirea le este îndreptată spre calendarul tului pentru
naturii si catalogul de prezenţă, lucruri familiare lor. activități

Atenţia le va fi captată printr-un tur al sălii de grupă realizat


cu camera laiptopului în momentul respectiv. Traseul se va
opri în faţa flanelografului acoperit, ce ascunde surpriza zilei,
fiind punctul de plecare pentru următoarele activităţi.

2. Anunțarea Copii, zilele trecute am primit un mesaj de la Zâna Toamnă. Conversația Frontal
temei și a Ea a pregătit pentru noi două joculeţe foarte distractive.
Explicația
obiectivelor
propuse Pentru realizarea lor Zâna a trimis părinţilor, azi dimineaţă
materialele de pe masa voastră.

3.Prezentarea Jocurile se numesc astfel : ,,Gustă şi ghiceşte”- fiind un joc Observarea


noului senzorial gustativ ,trebuie să ghicim leguma aleasă şi gustată sistematică a
Frontal
conținut comportamen
de noi. Apoi ne îndreptăm către jocul următor numit
tului fiecărui
„Legume haioase” ,aici trebuie să desenăm legumele cu

Pagină 11 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

ajutorul degetului arătător pe mălai sau făină albă, depinde ce copil


a ales Zâna să vă trimită.

4. Dirijarea Înainte de a începe să lucrăm, vom efectuăm o serie de


învățării exerciții pentru încălzirea mâinii și a musculaturii:
Frontal Observarea
„Mâna mea e ca o floare, sistematică a
Degetele-mi sunt petale, comportamen
Ele ușor se închid- tului fiecărui
Ca bobocul se deschid, copil
Ploaia noi o imităm, Conversația
Pic, pic, pic
Exercițiul Individual
La pian știm să cântăm,
La, la, la
Degetele le mișcăm,
Din pălmuțe aplaudăm,
Pe genunchi le așezăm”

Stiinte, copilul va avea ochişorii acoperiţi cu o eşarfă de către


Exercițiul
părinte, acesta din urmă oferindu-i farfuria cu feliile de
legume. Preşcolarul va servi o legumă şi după mirosirea şi Explicația Pe grupe
gustarea ei vor trebui să o ghicească. Observarea
Demonstrația Individual sistematică a
Artă, cu ajutorul degetului arătător vom desena împreună
Învățarea prin comportamen
diferite legume de toamnă: cartofi, morcovi, roşii, ardei .
cooperare tului fiecărui
Pe grupe copil.
Legumele vor fi desenate pe rând . După realizarea fiecărui
Exercițiul
desen mălaiul/făina vor fi netezite cu ajutorul palmelor sau a Individual Analiza
unei rigle urmând să facem altă legumă. Explicația produselor

Pagină 12 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

activității

5. Obținerea Copiii vor finaliza ultima sarcină de lucru . Le voi adresa Conversația Frontal Analiza
performanței câteva întrebări referitoare la activitățile desfășurate. Voi produselor
Exercițiul
încerca prin întrebările adresate copiilor să scot în evidență activității
tema zilei: „Ce ne-aduce Toamna-n coş ”. Individual

6. Feed-back- Voi face aprecieri verbale si voi aplauda impreună cu părinţii Conversația
ul reuşita copiilor .
frontal

7.Retenția și Cum se numesc jocurile desfăşurate de noi ? Conversația


transferul
Ce activitate v-a plăcut mai mult?

8. Evaluarea În finalul activităţii voi felicita modul de comportare şi Conversația Produsele Individual
activității participare al fiecăriu copil pe parcursul activităţilor . finite

Pagină 13 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

Pagină 14 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă ?”


Tema proiectului: :„Toamnă, toamnă darnică !”
Tema săptămânii: „Legumele toamnei”
Tema zilei: : „Ce ne-aduce toamna-n coş ?”

Domeniul de dezvoltare: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și


scrisului

Dimensiuni ale dezvoltării: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


Comportamente vizate: Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

Domenii experiențiale: DLC


Capitolul: Lexic și comunicare
Tema: Comunicare și expresivitate - textul epic audiat și redat pe baza suportului intuitiv
Subiectul ludic: „Povestea legumelor lăudăroase”- povestire
Comportamente vizate: Exersarea cu sprijin a ascultării active a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
Scopul activității: Receptarea textului epic și alcătuirea de propoziții simple cu expresii și
cuvinte din text
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească toate legumele din poveste.
OC2: Să enumere evenimentele relatate din poveste, în ordine logică și cronologică (cel puțin
două).
OC3: Să diferențieze legumele în funcție de comportamentul lor în poveste.
OC4: Să precizeze mesajul educativ al textului narativ.
 PSIHOMOTORII:
OPM1: Să menţină o poziţie adecvată faţă de ecranul laiptopului.

Pagină 15 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: vor manifesta interes în realizarea activităților propuse
Strategie didactică algoritmică
● Metode și procedee didactice: conversația, povestirea, explicația, demonstrația,
problematizarea, dramatizarea.
● Mijloace de învățământ: coş cu legume , planşe cu imagini din poveste, laiptop,
bucătărie .
● Forme de organizare: frontal.
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei mijlocii.
● Temporale: 15 minute
● Spațiale: online platforma educațională a C.N. „N.V. Karpen” Bacău,
Bibliografice:
1.„Curriculum pentru învățământul preșcolar” – 2019
2. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie
3. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004
4.Cojocariu, Venera, Mătăsaru, Maria Chiriloaie, „Secrete metodice în didactica preșcolară”
vol. I, Ed. Casei Corpului Didactic, Bacău, 2006

Pagină 16 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Strategia didactică


activității op. Conținuturi și sarcini de învățare Modalități
de evaluare
Metode si Mijloace de Forme de
procedee invatamant organizare
1.
Captarea OA1 Le voi reaminti tema săptămânii discutată în activitatea Conversația Legumă din Frontală Evaluare
atenției anterioară, precum și câteva elemente cheie ale acesteia. pluş continuă
Le prezint copilașilor invitatul nostru surpriză, o legumă din orală
pluş, care este nerăbdător să ne spună o întâmplare din copilăria Menținerea
sa. unei poziții
adecvate
Menținerea
interesului
2. OA1 Conversația Imagini cu Frontală Evaluare
Actualizarea Le voi îndrepta atenția către planșele cu imagini specifice legumele continuă
cunoștintelor anotimpului și temei expuse la centrul tematic din clasă, pe baza toamnei orală
cărora ne vom aminti cunoștințele învățate anterior. Menținerea
-Care sunt legumele toamnei? interesului
-Ce ştim despre legume?
-Care este leguma voastră preferată?
3. Deoarece noul nostru prieten doreşte să ne spună o poveste, îi Conversația Evaluare
Enunțarea OA1 voi ruga pe copii să-şi îndrepte atenţia către acesta, ascultându-l Frontală continuă
temei și a cu drag şi-n linişte. orală
obiectivelor Problematizarea
Mentinerea
Explicația unei poziții
adecvate

Pagină 17 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

Mentinerea
interesului
4. Povestirea se va realiza cu ajutorul legumelor
Prezentarea personalizate (însufleţite) şi a imaginilor din poveste. Povestirea Coşuleţ Frontală Evaluare
conținutului OPM Personajele vor fi descoperite și scoase dintr-un coşuleţ, în continuă
si dirijarea 1 funcție de momentele subiectului, spre surprinderea celor mici. orală
învățării Exprimarea, intonatia, ritmul, timbrul se vor modula și Legume
adapta pentru a le capta atenția pe tot parcursul povestirii. Explicatia
OA1 Mentinerea
Frontală unei poziții
Momentele povestirii:
adecvate
1. Într-o zi de toamnă o gospodină s_a dus la piaţă să Menținerea
cumpere zarzavat pentru ciorbă. interesului
2. Fiind îngrămădite în coş au început să se certe .Fiecare Conversația
dorea să stea deasupra, la aer. Enumerarea
3. Toată această gâlceavă le-a fost întreruptă de ardeiul Problematizarea momentelor
iute. Individuală acțiunii din
4. El le sfătuiră să înceteze cu cearta deoarece vor avea loc poveste
în oală, când o să fiarbă. Denumirea
5. Legumele îi spun ardeiului că este slab și urât . personajelor
6. În tot acest timp, gospodina a ajuns acasă şi scoate (legumelor)
Precizarea
legumele din coş pentru a le spăla.
mesajului
7. Certa dintre legume continuă ,fiecare lăudându-se cu
educativ al
frumuseţea ei . poveștii
8. Gospodina a curăţat legumele şi în oală le-a „aruncat”.
9. Când ciorba a fost gata, cearta legumelor a încetat.
10. Ardeiul iute rămas proaspăt își întreabă surorile fierte
dacă mai au putere de ceartă.
11. Nici bine nu-și termină întrebarea că bunicul îl mușcă.

Pagină 18 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

12. Chiar dacă ardeiul iute era slab şi micuţ, în final el s-a
dovedit a fi foarte picant.
OC1
OPM .
1 - Cum se numeşte povestea, copilaşi?
- Despre cine este vorba în poveste?
OC2
-De ce se certau legumele din coş?
-Ce a preparat gospodina cu legumele?
- Cine a rămas nefiert?

5.
Obținerea OC4 După încheierea povestirii, voi ruga pe copilaşi să intre în Evaluare
performanței OC4 pielea personajelor, executând diferite stări emoţionale. Conversația Frontală continuă
orală
OPM Exercițiul Individuală
1
OA1 Problematizarea

Jocul

6. Se va realiza pe tot parcursul activității. Conversația Frontală


Feedback-ul Individuală
7. OA1 Voi face aprecieri individuale asupra participării copiilor la Conversația Frontală Evaluare
Evaluarea activitate prin raportarea la obiectivele operaționale. continuă
Individuală orală

Pagină 19 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

8. Voi întreba preșcolarii dacă le-a plăcut povestea şi dacă au Conversația Frontală Evaluare
Retenția și OA1 înţeles mesajul transmis de ardeiul iute. continuă
transferul Individuală orală

Pagină 20 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema săptămânii: „Legumele toamnei”


Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n coş ?”

Domenii experiențiale: Dezvoltarea fizică, a sănatății și igienei personale

Capitolul: Lipire

Tema: Lipirea într-o ordine dată


Subiect ludic: „Coşul cu legume”
Tipul de activitate: Formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să denumească corect toate materialele de lucru
OC2: Să verbalizeze toate etapele și modalitatea de lucru
● PSIHOMOTRICE:
OPM1: Să execute exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii (cel puțin două)
OPM2: Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție
OPM3: Să lipească elementele suplimentare oferite (cel puțin două)

● AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: Vor manifesta interes în îndeplinirea sarcinilor propuse
Strategii didactice:
● Metode și procedee didactice: exercițiul, conversația, demonstrația,
explicația,autoevaluarea.
● Mijloace de învățământ: coşuri şi legume din hârtie, lipici solid, laiptop.
● Forme de organizare: frontal
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 15
● Spațiale: online platforma educațională a C.N. „N.V. Karpen” Bacău,
● Bibliografice
1.„Curriculum pentru învățământul preșcolar” – 2019

Pagină 21 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

2. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care


operează curriculumul pentru educație timpurie
3. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004
4.Cojocariu, Venera, Mătăsaru, Maria Chiriloaie, „Secrete metodice în didactica preșcolară”
vol. I, Ed. Casei Corpului Didactic, Bacău, 2006
5. Cerghit, Ioan, Metode de învățămant, Bucuresti, Ed. Polirom, 2006;
6. Taiban, Maria, Nistor, Valeria, „Jocuri didactice pentru grădinița de copii” , Ed. Didactică
și Pedagogică, București

Pagină 22 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

SCENARIUL DIDACTIC
Strategia didactică
Etapele Ob Conținuturi și sarcini de învățare Metode si Mijloace de Forme de Modalități de
activității . procedee invatamant organizar evaluare
Op e
.
1. Voi felicita copiii pentru atenția dată activității de dinainte și îi Coşuri Evaluare orală,
Captarea OA voi invita să vedem ce surprize mai are noul nostru prieten. Conversația Legume din Frontal curentă
atenției 1 Cu ajutorul părinţilor vom desface pacheţelul trimis de hârtie
OP „Morcovel”. Preşcolarii vor primi coşuleţe si legume din hârtie
M3 decupate pentru a realiza tema propusă.
2. Voi dezvălui lucrarea model,aceasta fiind a musafirului nostru, Lucrarea model Evaluare orală,
Enunțarea OA Morcovel. El are nevoie de mai multe coşuleţe cu legume, de aceea îi Conversația – Coşul cu Frontal curentă
temei și a 1 roagă pe copilaşi să o îi dea o mână de ajtor. legume
obiectivelor OP Explicatia
M3

Intuirea materialului Evaluare orală,


3. Copiii vor fi rugați să identifice materialele pregătite: coşuleţ Conversația Coşuri Frontal curentă
Actualizarea OC roşii,cartofi, ardei iute, ardei roşu, ardei verde şi morcov . Legumele Legume
cunoștințelor 1 de acelaşi fel vor avea mărimi diferite: mici, mijlocii şi mari. decupate Denumirea
OC Lipici materialelor de
2 lucru

Prezentarea și analiza modelului Evaluare orală,


4. Voi purta o discuţie cu preşcolarii despre modul de realizare a Conversația Frontal curentă
Prezentarea OC lucării.
noului 2 Manifestarea
conținut Demonstrarea și explicarea modului de lucru Explicația intereseului

Pagină 23 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

Pornind de la această discuţie , le voi prezenta copiilor modul și pentru


etapele de lucru, executând o compoziție model: activitate
OA . Demonstrația
1 Voi numi un copil să verbalizeze modul de lucru pe care
tocmai l-am expus, pentru a mă asigura că explicațiile au fost
înțelese.

Verbalizarea
OC etapelor de
2 lucru

Exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii


5. Ne reamintim împreună poezia și realizăm exercițiile, pentru a Conversatia Frontal Executarea
Dirijarea ne antrena mânuțele și a le pregăti să lucreze: Exercițiul exercitiilor de
învățării OP Mâna mea e ca o floare, incalzire a
M1 Degetele-mi sunt petale, musculaturii
Ele ușor se închid- Frontal
Ca bobocul se deschid, Evaluare orala,
Ploaia noi o imităm, curenta
Pic, pic, pic
La pian știm să cântăm,
La, la, la
Degetele le mișcăm, Executarea
Din pălmuțe aplaudăm, Manifestarea
Pe genunchi le așezăm. Exercițiul interesului
OP pentru
M2 Executarea temei de către copii activitate
OP Voi da semnalul de începere a lucrului. În timp ce copiii
M3 lucrează, voi urmări modul lor de lucru și le voi da indicații

Pagină 24 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

OA individuale, acolo unde este cazul.


1 Cu câteva minute înainte de epuizarea timpului dedicat
activității, voi da semnalul de încetare a lucrului.
6. Conversația
Obținerea OA Voi incuraja copiii să fie cât mai creativi și să își personalizeze Exercițiul Frontal
performanței 1 lucrarea prin detalii precum lipirea unei frunzuliţe pe coşuleţe.
Frunzele vor fi culese de ei, cu ocazia primei plimbari în aer
liber cu părinţii.
7. Se va realiza pe tot parcursul activității. Se va interveni pentru
Feed-back indicaţii dacă este cazul.
8. Analiza lucrărilor
Autovaluarea După încheierea activităţii voi încerca să realizez autoevaluarea Conversația Lucrările Autoevalu Evaluare orală,
OA lucrărilor doar cu voiţa preşcolarului. Explicația copiilor are curentă
1 La final voi aprecia fiecare lucrare în parte și voi mulţumi
părinţilor pentru ajutorul acordat.

9. Voi fixa tema activității: Explicația Aprecieri


Retenția și OA - Ce am realizat astăzi? Conversația Frontal verbale
transferul 1 -Pentru cine am pregătit aceste coşulţe cu legume?
.

Pagină 25 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II (ALA II)

Tema proiectului: : ”Toamnă, toamnă darnică !”

Tema săptămânii: “Legumele toamnei”

Tema zilei: „Ce ne-aduce toamna-n cos  ?”

Categoria de activitate: Jocuri și activități alese


Modalități de realizare: Muzică şi mişcare
Subiectul ludic: ,,Bate vântul frunzele” , „Autum song”
Obiective operaționale:
● COGNITIVE:
OC1: Să marcheze corect ritmul cântecelor prin mişcări ale corpului
OC2.Să execute corect mişcările corespunzătoare cântecelor

Pagină 26 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

● PSIHOMOTORII:
OPM1: Să-şi coordoneze mişcările, respectând ritmul melodic
OPM2: Să exprime prin mişcare starea sufletească creată de muzica audiată
● AFECTIV-ATITUDINALE
OA1: Vor manifesta interes pentru muzică şi dans
Strategia didactică euristică
● Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația;
● Mijloace de învățământ: laiptop ,boxe , youtube
● Forme de organizare: frontal.
Resurse:
● Umane: preșcolarii grupei
● Temporale: 5 minute
● Spatiale: online platforma educațională a C.N. „N.V. Karpen” Bacău,
 Bibliografice
1. Borțeanu, S., Vodiță, A. (2010), „Poftiți în trenulețul jocurilor”, Editura Diamant, Pitești;
2. Cojocariu, Venera, Matasaru, Maria, Chiriloaie, Maria, (2006), „ Secrete metodice în didactica preșcolară” vol. I, Editura Casei Corpului
Didactic, Bacau;
3. .„Curriculum pentru învățământul preșcolar ” – 2019
4. ***Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie

Pagină 27 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

5. Mătasaru, Maria Chiriloaie, „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura Casei Corpului Didactic „Grigore Tabacaru”, Bacău,
2004

Pagină 28 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

SCENARIUL DIDACTIC
Strategia didactică
Etapele Obiective Conținuturi și sarcini de învățare Modalități de
activității operațion evaluare
ale Metode si Mijloace de Forme
procedee invatamant de
organiza
re
1. Le prezint copiilor ultima surpriza pentru astăzi gândită de Conversația Laiptop Frontal Evaluare orală,
Captarea Morcovel. curentă
atenției
2. Pentru că au muncit astăzi foarte mult astăzi şi au realizat Conversația Frontal
Enunțarea activităţi frumoase,el le-a pregătit un moment de relaxare, de
temei și a aceea îi invită la dans şi mişcare.
obiectivelor
3. OA1 Conversația youtube
Prezentarea Le sunt prezentate cântecele alese de Morcovel preşcolarilor: Explicația cântece Frontal Evaluare orală,
noului „Bate vântul frunzele” şi „Autum song” Demonstrația curentă
conținut

5. OC1 Copiii dansează după indicaţiile educatoarei si a animaţiei


Dirijarea OPM1 văzută pe ecranul laiptopului/telefonului de acasă. Explicația Frontal
învățării OPM2 Exercițiul
OA1

6. OA1 Conversaţia Frontal Aprecieri


Obținerea OA2 După executarea mişcărilor din dansurile propuse de Morcovel, Individu verbale
performanței voi întreba preşcolarii dacă doresc să audiem un cântec al

Pagină 29 din 30
Str. Mioriţei 76, Bacău, 600279, Tel./Fax: 0234 586 720, e-mail: secretariat@ctcnvk.ro, Cod fiscal: 4278310

recomandat de ei.
7. Se va realiza pe tot parcursul activității. Se va interveni
Feed-back pentru corectare dacă este cazul.
8. La finalul activităţii, voi felicita copiii pentru corectitudinea Conversația Aprecieri Frontal Aprecieri
Evaluarea mişcările executate si voi mulţumi pentru cooperare , implicare orale verbale
atât loc cât şi a familiei Multumiri
Recompen
se trimise
de
Morcovel

9.
Retenția și Ați văzut câte lucruri minunate am realizat noi astăzi? Conversația Frontal
transferul Solicit copiilor să enumere ce am lucrat noi astăzi.

Pagină 30 din 30

S-ar putea să vă placă și