Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
Proiect de lecție
Profesorul: Adriana Tiron
Clasa: a VI-a „B”
Data: 10 decembrie 2020
Numărul lecției conform orarului: a II-a
Durata lecției: 45 min
Unitatea de învățare: a V-a - „Înțelepciunea – arta sufletului”
Subiectul lecției: Parabola „Adevărata floare”. Lectura. Observare și explorare
Unități de competență vizate:
3.2 Demonstrarea înțelegerii textului prin formule de întrebă ri în baza lui;
3.3 Exprimarea argumentată a propriilor stă ri postlectorale;
5.1 Aplicarea structurilor lexicale, fonetice, gramaticale și semantice în diverse situații de
comunicare
Tipul lecției: mixtă
Obiectivele lecției:
La sfâ rșitul lecției elevul va putea:
O1 – să identifice cuvintele-cheie din textului literar studiat;
O2 – să opereze cu noțiunile noi asimilate în diverse situații de comunicare;
O3 – să formuleze mesajul textului;
O4 – să argumentezeeze pă rerea personală în baza textului.
Metode: lectura predictivă , lectura în lanț, lucrul cu dicționarul, lucrul cu manualul școlar,
diagrama Venn, clustering, asocieri libere, conversația ghidată
Forme: frontal, individual
Resurse: proiector, ecran, tabla, creta, fișe etc.
Strategii de evaluare: semaforul, telegrama, cadranul impresiilor/pă rerii
Bibliografie:
1. Limba și Literatura Româ nă . Manual pentru clasa a 6-a/Angela Grama-Tomiță , Livia
State, Liliana Nicolaescu-Onofrei, Dorin Onofrei. – Chișină u: Cartier, 2020;
2. Limba și literatura româ nă : Curriculum național: Clasele 5-9: Curriculum
disciplinar: Ghid de implementare/Ministeru Educației, Culturii și Cercetă rii al
Republicii Moldova. – Chișină u: Lyceum, 2020
3. Cartaleanu, T., Cosovan, O., Goraș – Postică , V., Lîsenco, S., Sclifos, L., Formare de
competențe prin strategii didactice interactive. Chișină u: Pro Didactica, 2008.
Evaluarea
Secvențele lecției Timp Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului
(de proces)
5´ Organizarea clasei Elevii se pregă tesc de oră ;
Verificarea temei pentru acasă . Prezintă , frontal, temele
Reactualizarea cunoștințelor și a pentru acasă . Reactualizarea
capacită ților cunoștințelor prin metoda RAI
sau Ciorchinele
Elevilor li se propune o imagine (Anexa 1):
Ce crezi
că se va
întâmpla?
Ce s-a
întâmplat?
Telegrama:
3 cuvinte
importante despre
activitatea la lecție