Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

1
DATA: 4.04.2019
TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla?”
SUBTEMA: “Bine ai venit, Primavara!”
Domeniul: Limba si Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITATII: “Eu spun una, tu spui multe”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Formarea de priceperi si deprinderi
SCOPUL: Insusirea corecta de catre copii a formelor de singular si plural a substantivelor, precum si a
deprinderii de a le include corect in propozitii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

▪ sa enumere elementele specifice anotimplui primavera;


▪ sa denumeasca imaginile prezentate;
▪ sa identifice forma corecta de plural a substantivelor;
▪ sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical, respectand acordul dintre
subiect si predicat.

REGULILE JOCULUI:
▪ copilul care stie sa raspunda ridica mana;
▪ va raspunde prescolarul care este numit de educatoare;
▪ trebuie sa raspunda in propozitii.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, intrecerea, inchiderea si deschiderea ochilor.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea.

2. MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu unul sau mai multe elemente, fluturasi, Roata Primaverii.

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii.
- Jocuri didactice pentru educarea limbajului- indrumator metodic.

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

2
EVENIMENTUL CONTINUTUL INVATARII STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1.Momentul Se asigura conditiile organizatorice si Exercitiul
organizatoric psihopedagogice necesare desfasurarii organizatoric
eficiente a activitatii:
▪ aerisirea salii de grupa;
▪pregatirea materialelor didactice
necesare.
2.Captarea Se realizeaza prin prezentarea unui cosulet Conversatia Stimularea
atentiei primit de la Zana Primavara, ce contine o / interesului
scrisoare si multe flori specific acestui Frontal pentru
anotimp. Se citeste scrisoarea si se activitate
constata ca in cadoul primit se afla
materialele pentru activitate.
3.Anuntarea temei “Ce ne aduce primavara? ” Explicatia, Verificarea
si a obiectivelor “Cu aceste elemente specifice anotimpului Conversatia orala
primavara vom desfasura activitatea de /
educarea limbajului.” Frontal
Ne vom forma deprindere de a folosi in
vorbire forma corecta a cuvintelor care
denumesc un obiect sau mai multe obiecte
prin jocul “Eu spun una, tu spui multe.”
4.Dirijarea invatarii “In fata voastra sunt doua masute. Pe
fiecare dintre ele exista jetoane. Pe o Explicatia Observarea
masuta sunt imagini care denumesc un / curenta
singur element, iar pe cealalta imaginile Frontal
care denumesc mai multe elemente de
acelasi fel. Un copil dintr-o echipa va alege
un jeton de pe prima masuta, denumeste
imaginea, iar colegul din echipa adversa va
veni la masuta sa caute imaginea cu mai
multe elemente. Pentru fiecare raspuns
corect echipa primeste o floricica. Pentru a
sti echipa castigatoare v-am impartit in
doua echipe: Echipa Lalelelor si Echipa
Ghioceilor.

Educatoarea numeste un copil. Ii cere sa Demonstratia


aleaga de pe masa un jeton si sa /
denumeasca imaginea reprezentata. Daca Frontal
raspunsul este corect le cere celorlalti
copii sa-l aplaude , daca nu, il numeste alt
copil care il va corecta.

Vine in fata un copil de la Echipa Ghioceilor Exercitiul,


3
si alege un jeton, reprezentand mai multe Problematizarea
elemente: “Eu am pe cartonas/ jeton / Evaluarea
multe…(lalele, ghiocei, zambile, buburuze Pe grupe formativa
etc.)” Apoi va veni un copil din Echipa
Lalelelor si va selecta jetonul pe care se afla
un singur element: “Eu am pe cartonas
o/un …(lalea, ghiocel, zambile etc.)”
Educatoarea solicita cat mai multi copii in
timpul jocului; incurajeaza raspunsurile
corecte prin aplauze; stimuleaza echipele
pentru a participa la activitate.

5.Obtinerea Se prezinta Roata Primaverii pe care copiii Conversatia Observatia


performantei vor descoperii flori de primavara si insecte. / curenta
Roata va fi invartita de un copil si va citi Frontal
imaginea in dreptul careia s-a oprit
sageata: “Unde s-a oprit
sageata?”;“Sageata s-a oprit la…(spune ce Demonstratia,
element sau elemente se afla pe jeton).”Un Explicatia
copil dintr-o echipa va formula o propozitie /
cu elementul de pe jeton , iar un copil de la Frontal
echipa adversa va formula o propozitie cu
pluralul.
Pentru fiecare raspuns corect echipa
primeste cate un fluturas.

6.Asigurarea feed- Se realizeaza o scurta recapitulare Conversatia Examinarea


back-ului referitoare la anotimpul renasterii, si / prin probe
anume primavara. Frontal practice
7.Incheierea Educatoarea face aprecieri asupra modului Conversatia Evaluarea
activitatii in care s-a desfasurat jocul. / globala
Se fac aprecieri individuale si colective. Frontal

4
5

S-ar putea să vă placă și