Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Grădiniţa cu program prelungit,Nr 1 ,Năsăud


GRUPA:Mare B
NIVELUL:II
NUMELE CADRULUI DIDACTIC-MENTOR:Bob Stela
NUMELE STUDENTULUI PRACTICANT:Pupeză Ana Dorina
Data:17.11.2015
CATEGORIA DE ACTIVITATE DE ÎNVĂŢARE:DLC
TEMA ZILEI:”Aniversare în familie”
TEMA ACTIVITĂŢII:Povestea” Fata babei şi fata moşneagului”
MIJLOC DE REALIZARE:Povestirea educatoarei
OBIECTIVE GENERALE:
S1-Formarea deprinderii de a reda nuanţat cu mimică şi gestică
adecvată,povestea” Fata babei şi fata moşneagului”.
S2-Îmbogăţirea vocabularului cu unele cuvinte şi expresii
noi:ciur,fus,pârleaz,salbă de galbeni.
S 3-Consolidarea deprinderii copiilor de a participa cu dragoste
,interes,plăcere la activitate.
OBICTIVE OPERAŢIONALE:
O1-Să răspundă corect la ghicitoare.
O2-Să participe la activitatea de grup,atât în calitate de vorbitor,cât şi în
calitate de auditor.
O3-Să identifice personajele principale,descriindu-le pe scurt.
O4-Să povestească corect şi cursiv principalele momente ale naraţiunii
provenind de la imaginile prezentate.
O5-Să asculte cu interes povestirea” Fata babei şi fata moşneagului”.
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:-explicaţia
-conversaţia
-problematizarea
-exerciţiul
Mijloace de învăţământ: planşe,imagini din poveste
Forma de organizare:-frontală
-pe grupuri
-individuală
SISTEM DE EVALUARE
Forme de evaluare:- continuă
-iniţială
Metode de evaluare:verificare orală
Etapele O Activitatea Activitatea Strategii didactice Evaluare T
activităţii BO studentului preşcolarilor
P
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare

1.Moment Asigurarea Copiii se explicaţia Frontala 2


organizatoric condiţiilor aşază pe
pentru scăunele
desfăşurarea
activităţii:aerisir
ea
clasei,pregătirea
materialului
didactic,aranjare
a
mobilierului,asi
gurarea intrării
organizate a
copiilor în grupă
şi aşezarea
confortabilă la
locuri,crearea
unui moment de
destindere şi
bună dispoziţie.
2Crearea O1 Se va realiza Explicaţia Surpriza Frontala 3
motivaţiei printr-o scurtă
specifice discuţie despre
lumea
poveştilor:
„Vă anunţ cu
bucurie,Că azi
vom face o
călătorie,Fără
maşini şi
avioane,Fără
autobuze şi Conversaţi
autocare,Vom a
călători cu mare
zbor,În lumea
minunată a
poveştilor.
„ urmată de o
ghicitoare:
Scris-am pentru
voi poveşti ,Să
le asculţi pân ai
sâ creşti,V-am
adus acum şi o
carte,Ca să le
învăţaţi pe
toate,Şi sunt tare
curios,De ghiciţi
cine am fost.I
Crengă
3 Anunţarea O2 Voi anuţa copiii Explicaţia Imagini Capacitat 1
temei şi a ca,astăzi le voi ea de a
obiectivelor povesti participa
povestirea „Fata la
babei şi fata activitate
moşneagului.”de a de grup
I Creangă
4 Prezentarea O3 Pentru început îi Explicaţia Planşe Frontal Observar 15
conţinutului voi întreba pe Individual ea
preşcolari:”Cum comporta
se numeşte mentului
povestea?” copiilor
De cine este Fata babei şi Conversaţi
scrisă?” fata a
Acum veţi moşneagului
asculta Ion Creangă Demonstra
povestea. Voi ţia
povesti expresiv
povestea cu
mimica şi
gestica
adecvată. Pe
parcursul
poveştii explic Copiii ascultă
cuvintele cu atenţie
necunoscute ciur povestea
obiect
O5 confecţionat din
sârmă,sită,fus
unealtă cu care
se toarce,pârleaz
trecătoare
îngustă peste un
gard făcută din
scânduri,salbă
podoabă pentru
gât alcătuită din
monede. Voi
prezenta imagini
ca explicaţiile să
fie clare.
Voi prezenta un
plan de idei.
A fost odată
un moş şi o babă
şi aveau fiecare
câte o fată.
Fata moşului
era frumoasă şi
harnică,fata
babei
dimpotrivă,era
leneşă şi urâtă.
Baba o alungă
de acasă pe fata
moşului
Aceasta pleacă
în lume şi în
drumul său
găseşte o
căţeluşă rănită,o
fântână
molită,un păr
plin de omizi şi
un cuptor
dărăpănat.Fata
moşului le
îngrijeşte pe
fiecare,ajunge la
Sf
Duminică,acolo
are grijă de
copilaşi şi drept
răsplată îşi alege
o ladă mică.
La întoarcere
e răsplătită de
cei care îi
ajutase,ajunge
acasă ,deschide
lada.iar de acolo
ies toate
bogăţiile lumii.
Fata babei
pleacă şi ea,dar
pe drum nu ajută
pe nimeni,la Sf
Duminică,nu
îngrijeşte
copilaşii,iar ca
răsplată îşi alege
cea mai mare
ladă.Când
ajunge acasă şi
deschide lada,va
fi înghiţită de
balauri cu tot cu
mama ei.
Pe măsură
ce,depăn firul
poveştii prezint
imagini ce
sugerează
conţinutul.
Fixarea O2 Se va fixa Conversaţi Imagini Frontal Chestion 10
cunoştinţelor conţinutul a Individual are orală
poveştii pe baza Exerciţiul
imaginilor cu
momentele
principale.
Cu cine sa
întâlnit fata
O4 moşneagului Fata
prima dată? moşneagului Aprecieri
Ce a rugat o s-a întâlnit cu verbale
,căţeluşa? căţeluşa.
Cu cine se mai
întâlneşte fata Căţeluşa a
moşneagului? rugat o să o
Ce a rugat o îngrijească.
părul? Ea se mai
Mai departe ce întâlneşte cu Problemati
s a întâmplat? părul. zarea

Părul a rugat
o sa l cureţe
Cu ce au răsplăti de omizi.
o toate pentru S a întâlnit cu
faptele ei? fântâna care a
rugat o să o
cureţe că,o sa
i prindă bine
odată.
Din lada primită Cuptorul i –a
de la Sf dat
Duminică,ce au plăcinte,părul
ieşit? i a dat
Ce a făcut fata pere,fântâna
babei când a apă rece,iar
văzut atâtea căţeluşa,salba
bogăţii? de galbeni.
Ce a făcut la Sf Din ladă au
Duminică? ieşit cai,oi
,vite.

Ce a ieşit din
lada pe care şi a Fata babei a
ales o? pornit la
drum.

La Sf
Duminică i a
opărit copiii
şi a ars
mâncarea.
Din ladă au
ieşit
balauri ,care
au înghiţit
o ,atât pe
ea ,cât şi pe
mama ei.
6 Evaluarea O4 Voi cere Conversaţi Cartea Individual 10
preşcolarilor să a Povesti
povestească Ilustrate de
subiectul Problemati Ion Creangă
povestirii în zarea
ordinea
imaginilor din
cartea Poveşti
ilustrate de Ion
Creangă.
7 Încheierea În încheiere ,voi Conversaţi Frontală Aprecieri
activităţii face aprecieri a verbale
colective şi
individuale
asupra modului
în care s a
desfasurat
activitatea.

S-ar putea să vă placă și