Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Derecichei Simona Mihaela


Şcoala: Liceul Teoretic “Onisifor Ghibu” - Oradea
Disciplina: Educaţie plastică
Clasa: a VIII-a
Data: 28.V. 2015
Tema plastică: Lecţie de istoria artei –Constantin Brâncuși
Subiectul: Brâncușiana

Competenţe generale: 4. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului vizual- artistic


Competenţe specifice: 4.1 utilizarea criteriilor valorice proprii în analiza operelor de artă
Competenţe vizate: C1. identificarea pe imagini a celor mai reprezentative sculpturi ale lui Constantin
Brâncuși;
C2. evidenţierea elementelor definitorii ale artei sale ;
C3. organizarea unor compoziții având ca sursă de inspirație trei sculpturi
reprezentative ale marelui artist;
C4. valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziţie;
C5. utilizarea în compoziţie a motivelor populare românești;
C6. exersarea deprinderilor de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
C7. exprimarea judecăţilor estetice utilizând vocabularul de specialitate.

Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare şi de formare a priceperilor şi deprinderilor

Strategii didactice - Metode: m1 conversaţia Procedee: p1 observarea


m2 explicația p2 execuţia practică
m3 demonstrația

Mijloace didactice: video proiector, reproduceri de artă, albume, imagini cu motive populare românești.

Materiale didactice: tempera, creioane colorate, cretă colorată, cărbune, pensule, paleta, paharul pentru apă,
șervețele.

Bibliografie:
 Educaţie plastică- manual pentru clasa a VIII-a – Rita Bădulescu, ed. HUMANITAS
EDUCATIONAL, 2000
 Omagiu lui Brâncuși, almanah editat de revista Tribuna

Criterii de evaluare:- realizarea temei plastice şi a subiectului, acurateţea lucrării, diversitatea elementelor,
finalizarea planşei.

Timp de lucru: 50 minute


Desfăşurarea lecţiei

Secvenţe Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/


didactice vizate Procedee Evaluare
I. Etapa -salutul
pregătitoare -verific prezenţa elevilor la oră -se pregătesc de începerea orei
a) moment -asigur climatul favorabil pentru buna
organizatoric desfăşurare a lecţiei
-pregătesc materialele necesare
desfăşurării lecţiei
-îndrum elevii în activităţi de pregătire
b) discuţii a materialelor necesare şi de stabilire
pregătitoare şi a ordinii şi disciplinei
anunţarea -la capitolul dedicat istoriei artei am
temei învăţat despre arta românească din sec.
(2 minute) XIX- XX -frontală
-la ultima lecție ne-am oprit asupra
unui mare sculptor român: Constantin
Brâncuși
II.Etapa de -am învățat despre el că a fost unul m1
verificare şi dintre cei mai mari artiști ai secolului
consolidare a XX
cunoştinţelor -cele mai cunoscute lucrări ale sale
teoretice constituie ansamblul monumental de la m3
Târgu- Jiu care este compus din... ...Coloana infinitului, Poarta sărutului p1
(5 minute) și Masa tăcerii
C1 ...ansamblul a fost realizat în memoria
eroilor căzuți, pentru apărarea patriei, -identifică pe imagini ansamblul de
în Primul Război Mondial sculpturi
-prezint imaginile cu explicațiile -sunt atenți la imagini
necesare m3

-Brâncuși a deschis un nou drum în -frontal


C2 sculptură declanșând o adevărată
revoluție estetică prin formele m2
simplificate, reduse la esență
-arta sa ”abstractă” s-a născut din
natură, Brâncuși însuși spunea că în
cea mai abstractă sculptură a sa nu s-a
desprins de natură
-adevăratele surse de inspirație ale
artistului au fost ... ....pietrele șlefuite de ape, păsările în m1
avântul lor (zborul a fost un motiv
care l-a obsedat permanent), cocoșul
trufaș care întâmpină răsăritul, stâlpii
de pridvor sau troițele frumos
meșteșugite
-fie că a realizat sculpturi în marmură
sau bronz acestea se caracterizează
prin.... .....forme pure, elegante, eliberate de
detaliile inutile, finisare rafinată
-finisarea rafinată este vizibilă în seria
de portrete ale domnișoarei Pogany, cu
privirea ușor melancolică și cu gestul
calm al mâinilor alipite de obraz m2
-alte lucrări mai pot fi amintite:
Cumințenia pământului, Regele
regilor, Pasăre în văzduh, Muză
III.Etapa de adormită, Cocoșul, Măiastra, Danaide,
creaţie şi de Nou- născutul, Începutul lumii etc.
formare a -prezint imaginile -sunt atenți la imagini
priceperilor şi -frontală şi
deprinderilor -elevii au de organizat o compoziție în -se pregătesc de etapa de creație p2 individuală
C3 care să integreze 3 imagini la alegere
(40 minute) ale celor mai cunoscute sculpturi sau
fragmente ale acestora, chiar să le
interpreteze
-de asemenea, pentru închegarea
compoziției și pentru un plus de
C4 expresivitate și originalitate, le sugerez
C5 elevilor să se folosească și de motivele
populare românești, moștenite de la
străbunii noștri, motive ce
înfrumusețează pridvoarele sau porțile
caselor, costumele populare și nu
numai
-îndrum în permanenţă elevii,
individual sau frontal
IV. Etapa C6
finală de -evidenţiez compoziţiile ce dovedesc -expun judecăţi estetice despre
analiză şi C7 realizarea temei plastice şi a propria lucrare şi despre lucrările
evaluare subiectului, de asemenea punctez colegilor -frontală şi
gradul de originalitate şi finalitatea individuală
(3 minute ) acestora
-exprim aprecieri asupra modului de
lucru al tuturor elevilor şi al -realizarea
comportamentului acestora în timpul expoziţiei
orei
-realizez o mică expoziţie pe panou
mobil pentru ca elevii să poată observa
modul în care au fost realizate
compoziţiile plastice.

S-ar putea să vă placă și