Sunteți pe pagina 1din 7

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”ION CREANGĂ”, BUZĂU

PROFESOR: GRIGOROVICI CRISTINA

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.04.2019
Disciplina: Educaţie Plastică
Clasa: a VII- a
Unitatea de invĂŢare: Design
ConŢinut/ Tema: Funcţionalitatea şi estetica produsului;
Subiectul: Design-ul de produs;
Subiectul aplicativ: Gadget
Tipul lecŢiei: lecţia de comunicare / însuşire de noi cunoştinţe;

SCOPUL LECŢIEI:
S1 – Dezvoltarea imaginaţiei, fanteziei, inventivităţii;
S2 – Cultivarea dorinţei de a învăţa permanent despre design şi marketing;
S3 – Formarea bunului gust prin crearea grafică a unor obiecte;
S4 - Crearea unui produs performant şi estetic;

COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea cu sensibilitate şi spirit critic a mesajelor artistic-vizuale în scopul formării culturii artistice de bază.
2. Utilizarea de instrumente şi tehnici variate specific artelor vizuale, plastice şi decorative.
3. Exprimarea ideilor, sentimentelor şi a mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual în contexte variate.

COMPETENŢE SPECIFICE
1. Conceperea produsului, exprimat prin schiţă;
2. Realizarea proiectului de gadget;
3. Redarea atât a funcţionalităţii cât şi a părţii estetice;

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Obiective informative (La sfârsitul lecţiei elevii vor fi capabili):
OI.1 Să definescă noţiunea de design.
OI.2 Să clasifice domeniile design-ului.
OI.3 Să enumere etapele creării unui gadget.

Obiective formative
OF1. Să schiţeze produsul conform ideii pe care şi-a format-o;
OF2. Să redea fezabilitatea tehnică a produsului ;
OF3. Să fie cât mai inventivi în realizarea lucrării prin tehnica specifică artelor plastice;

Obiective afective
OA1. Să intuiască profilul utilizatorului .
OA2. Să genereze idei cu mare valoare practică;
OA3. Să identifice aşteptările oamenilor cu privire la produs;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Resurse procedurale:
 Metode şi procedee: brainstorming, dialogul, conversaţia euristică, observaţia, descrierea, modelarea, documentarea, analiza,
exemplul, activitatea practică individuală;
 Forme de organizare: frontală şi individuală;

2. Resurse materiale:
 pentru profesor: reviste de design, cărţi de specialitate, planşe demonstrative, lucrări ale elevilor mai mari;
 pentru elevi: cartoane colorate, creioane mecanice, creioane colorate, radieră, carioci, acrilice, pensule de diferite dimensiuni ;

3. Forme şi tehnici de evaluare: orale, analiza individuală (evaluarea, autoevaluarea), examinare prin probe practice cu criterii de
evaluare transparente cunoscute de elevi de la începutul activităţii, apreciere verbală.
4. Temporale: 50 minute.
5. Spaţiale: sala de clasă.

2
6. Umane: elevii din clasa a VI- a.

Criterii de evaluare:
 încadrarea corectă;
 armonizarea proporţiilor;
 realizarea centrului de interes;
 diversitatea şi armonizarea amestecurilor comatice;
 finalizarea lucrării;
 emiterea unor judecati de valoare asupra lucrarilor proprii sau ale colegilor;

Bibliografie:
- MEN- Programa şcolară pentru învăţământul gimnazial-educaţie plastică;
- Istoria Vizuala A Artei - Claude Frontisi;
- Educaţie plastică-Manual pentru clasa a VII-a-Ministerul Educaţiei şi Cercetării /2005

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

Suficient Bine Foarte bine


- Foloseşte etapele de realizare a - Foloseşte etapele de realizare a gadget-ului cu - Foloseşte etapele de realizare a gadget-ului, cu
gadget-ului cu ezitări sub îndrumarea eventuale imperfecţiuni, elaboreză produsul precizie şi rapiditate. Defineşte noile elemente
profesorului. ales. stilistice ce conduc la realizarea unui produs
original si inovator.

3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ARII DE CONŢINUT STRATEGIA DIDACTICĂ


SECVENŢELE OB.
Forme de EVALUARE
LECŢIEI OP. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
organizare
1. OA3 Pregăteşte elevii pentru desfăşurarea Pregătesc materialele Conversaţia Materiale Frontală Iniţială (observ
Moment lecţiei în condiţii optime. pentru lecţie. de lucru comporta-
organizatoric Face prezenţa. mentul elevilor)
2 minute Pregăteşte materialul didactic necesar.
2. „După cum vedeţi în mijlocul nostru Urmăresc cu atenţie. Analiza Manual Frontală Continuă
Captarea avem cadre didactice, care au dorit Exemplul Individuală (analizez
atenţiei să asiste la această ora de educaţie Conversaţia răspunsurile
2 minute plastică.” euristică elevilor)
Observaţia
„ De ce spunem raportat la directă
aparate/produse, este sau nu este la
modă ? ”
„ Pentru că totul evoluează, de aceea
omul simte nevoia sa facă permanent
OI.1 schimbări. Să inoveze. Să vină cu
îmbunătăţiri ? ”
3. Comunică tema şi subiectul lecţiei de Ascultă indicaţiile Explicaţia Planşe Frontală
Anunţarea evaluare : profesorului. Descrierea, demonstr-
temei şi a „Unitatea de învăţare: Design Modelarea tive
obiectivelor Conţinut/ Tema: Funcţionalitatea şi Analiza Reviste de
5 minute estetica produsului; specialita-
Subiectul: Design-ul de produs; te
Subiectul aplicativ: Gadget ”

„Pe scurt avem de-a face cu design-

4
ul.
Design-ul este de origine engleză şi
înseamna-proiect, desen, schiţă.
Ansamblul concepţiilor şi procedeelor
de proiectare a obiectelor de uz
practice, ce urmareşte şi satisfacerea
de ordin estetic.
Design-ul înglobează cei trei "F"- trei
cuvinte care-l definesc, FORMĂ,
FUNCŢIE, FRUMOS.
Obiectul trebuie să-şi îndeplinească
funcţia, să fie plăcut estetic iar forma
cât mai eficientă.”
4. OI.1 „Arta, tehnică şi ştiinţa nu sunt Răspund : Brainstorm- Lucrările Frontală Continuă
Dobândirea OI.2 domenii incompatibile, contradictorii „Fiindcă produsul de ing elevilor (analizez
noilor sau concurenţiale, ci doar specifice şi design trebuie să fie şi Observaţia din anii răspunsurile
cunoştinţe solidare.” funcţional nu doar Descrierea anteriori elevilor)
30 minute „De ce ?” frumos. ” Documenta-
„Da ! Ele se implică şi se rea Planşe de-
condiţionează. Designerul trebuie să Analiza monstra-
mai ştie că funcţionalul, ergonomicul, Exemplul tive
esteticul şi economicul vor trebui să Conversaţia
conlucreze pentru a se ajunge la euristică
eficienţă.”
„ Puteţi să imi daţi exemple de ramuri „ Design de produs şi
ale design-ului ?” design de interior.”
OI.3 Ramuri- design de obiect/industrial,
design de interior/ambiental, design
grafic.

5
5. „Începem proiectul de astăzi – Gadget Ascultă explicaţiile. Brainstorm- Instru- Frontală Lucrări
Fixarea ( smartwatch, cască bluetooth, dronă, ing mente şi Individuală practice
cunoştinţelor boxă portabilă bluetooth )” Elevii se inspiră din Exemplul materiale
„Simplitatea, claritatea, coerenţa prezentările Descrierea de lucru
originalitatea, armonia proporţiilor vizualizate. Demonstraţia
sunt principiile care trebuie Activitatea
urmărite.” Realizează gadget-ul practică
Monitorizez permanent activitatea şi îi în funcţie de viziunea individuală
ajut dacă este cazul. fiecăruia.

6. Face precizări asupra modului în care La sfirşitul procesului Explicaţia Lucrările Frontală
Evaluare elevii au lucrat - originalitatea de creaţie lucrările vor Observaţia elevilor Individuală
/Aprecieri – lucrarilor. fi prezentate colegilor
criterii model Analizează diferitele tipuri de şi vor fi apreciate de
reprezentare. aceştia.
Aprecierea propriilor
lucrări vor fi făcute
ţinind cont de criteriile
de evaluare
( respectarea temei
plastice -
Funcţionalitatea şi
estetica produsului şi
a subiectului aplicativ
- Gadget).

7. OA1 Comunică elevilor conţinuturile ce vor Ascultă, reţin şi Explicaţia Caiete de Frontală Curentă
Tema pentru OF1 fi parcurse spre învăţare : notează. educaţie (Voi face
acasă OF2 folosind manualul şi internetul, găsiţi plastică aprecieri
OF3 şi notaţi în caiete câte trei designeri de verbale asupra

6
Indicaţii pentru mobilier, designeri vestimentari şi temei şi a
studiul designeri de parfum, şi să creeze un modului de
individual produs . realizare a
planşelor)
8. OA2 Se fac aprecieri asupra modului de Elevii mulţumesc Discuţia Lucrările
Încheierea desfăşurare a activităţii. invitaţilor. colectivă elevilor
lecţiei

S-ar putea să vă placă și