Sunteți pe pagina 1din 9

TUDOR C ANA-MARIA OANA 8 aprilie 2008

Clasa a IV-a
PROIECT DE LECŢIE
MATEMATICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fracţii


SUBIECTUL LECŢIEI: Fracţii
TIPUL LECŢIEI: consolidare

OBIECTIVE GENERALE:

 Înţelegerea numerelor fracţionare;


 Consolidarea operaţiilor de adunare şi scădere a fracţiilor, aflarea unei fracţii dintr-un
întreg;
 Formarea unui limbaj matematic;
 Consolidarea operaţiilor mintale de analiză şi sinteză în cadrul rezolvării de probleme
matematice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O 1 să definească noţiunile de fracţie, numitor, numărător, fracţie echiunitară,


subunitară, echiunitară, supraunitară;

O2 să determine o fracţie când întregul este un desen (segment) sau un număr;

O 3 să compare două fracţii cu numitori egali sau cu numărători egali, aplicând


algoritmul învăţat;

O4 să determine mai multe fracţii echivalente cu o fracţie dată;

O5 să calculeze cât reprezintă o fracţie dintr-un număr concret;

O6 să adune şi să scadă fracţii;

O7 să suprime o fracţie ca sumă/diferenţă de 2-3 fracţii cu acelaşi numitor;

RESURSE:

 MATERALE: fişe de lucru, teste de evaluare,

 PROCEDURALE: conversaţia, exerciţiul, jocul-concurs

 ORGANIZATORICE: activitatea frontală, în perechi, în echipe, independent;

 LOCUL DE DESFĂŞURARE A LECŢIEI: sala de clasă

 TIMP: 50 de minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPE TIMP OB ACTIVITAEA ACTIVITAEA


(minute) ÎNVĂŢĂTOAREI ELEVILOR

Moment Atenţionează elevii privind


organizatoric participarea la lecţie şi cele Se pregătesc.
necesare.

Reactualizarea O1 Se face printr-o conversaţie Participă la


cunoştinţelor 5 frontală: conversaţie enunţând
Întrebări orientative: definiţii, reguli
Ce este o fracţie? cunoscute.
Cum se numesc cei doi termeni
ai fracţiei?Ce indică fiecare?
Ce sunt fracţiile echiunitare,
subunitare, supraunitare?
Dacă le-ai aşeza într-o ordine
crescătoare, care ar fi ordinea?
Cum se află o fracţie dintr-un
întreg?

Consolidarea 10 O2 Elevii sunt anunţaţi că vor lucra Lucrează în perechi.


cunoştinţelor O3 în perechi (colegii de bancă) şi
O4 au de lucrat fişă conţinând
sarcinile din Anexa 1.
Fişa e organizată astfel încât
membrii unei perechi au de
rezolvat exerciţii similare.

Se verifică frontal modul de


rezolvarea fişei.

10 O5 Elevii sunt anunţaţi că vor lucra Elevii se aliniază în


O6 în două echipe exerciţiile scrise coloană în faţa tablei şi
O7 pe tablă ( Anexa 2). rezolvă pe rând
Cele două echipe sunt în exerciţiile ce le revin.
competiţie.

Face aprecieri asupra rezolvării


sarcinilor.

Participă la rezolvare.
10 O5 Propune rezolvarea unor Scriu în caiete, scriu la
O6 probleme frontal : tablă.
O7
– Citirea problemei
– Scrierea datelor
– Repetarea problemei
pentru înţelegere
– Rezolvarea problemei în
scris

Evaluarea 15 Distribuie testele de evaluare. Solicită lămuriri, dacă


cunoştinţelor Dă indicaţii. e cazul.
Rezolvă testul.
Încheierea Anunţă tema pentru acasă.
lecţiei Apreciază activitatea elevilor din
timpul lecţiei.
ANEXA 1
ACTIVITATE ÎN PERECHI

1) Încercuieşte din şirul următor cele două fracţii subunitare:

2 9 15 6 7
_____ _____ _______ ____ ____
3 5 2 6 10

8 12 4 5 2
_____ ______ _____ ______ ____
6 5 9 5 6

2) Ce fracţii reprezintă segmentele ?

‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬ ‫׀‬
O A B C D E

OB = CD =

OA = DE =

3) Adevărat sau fals?

Orice fracţie supraunitară este mai mare decât una echiunitară (întreg). _____

Orice fracţie echiunitară (întreg) este mai mare decât o fracţie subunitară. ___

4
4) Ce fracţie trebuie adunată cu — pentru a obţine un întreg ? __
9

10
Ce fracţie trebuie scăzută din — pentru a obţine un întreg?
4
5) Calculaţi :
4 3
― din 426 = — din 168 =
6 8
ANEXA 2

ACTIVITATE ÎN ECHIPE

Echipa 1

Scrie câte o fracţie egală:

20 1 5
— = — = — —= — = — —= — = —
30 4 6

Compară :
3 8 6 1 7 7
1  — ; 1  — ; ―  ― ; ―  ― .
8 3 12 12 9 2

Calculează :

4 3 5 4
— + ― − — = 1 – ― =
9 9 9 5

Echipa 2
Scrie câte o fracţie egală:
40 5 2
— =― = ― — = ― = ― — = ― = ―
50 8 5

Compară :
4 9 5 10 8 8
―  1 ; ―  1; ―  ― ; ―  ― ;
9 4 15 15 3 5

Calculează:
12 8 1 7
― – ― + ― = 1 – ― =
3 3 3 10
ANEXA 3

ACTIVITATE FRONTALĂ

 Află necunoscuta:
3 9 3 8
― +a=― ; ― din b = 27 ; ― din c = 248
7 7 4 9

 Rezolvă problema în două moduri:

Un tren are 9 vagoane a câte 72 de locuri fiecare. Un grup de elev ocupă 1/6
din locuri. Câte locuri rămân neocupate?

 Într-o familie se consumă dimineaţa 3/4 dintr-o pâine, la amiază 5/4 dintr-o
pâine. Câte pâini trebuie cumpărate zilnic în această familie ?
TEST DE EVALUARE

1. Folosind numerele 4, 6, 8, 9, scrie :

o fracţie subunitară:
o fracţie supraunitară:
o fracţie echiunitară:

2. Scrie câte o fracţie egală cu următoarele:


4 15 5 5
—― = —― = —― —― = —―
6 30 7 21

3. Pune semnele <, > sau = între fracţiile:

4 8 8 12
― ― ― ―
5 5 8 12

18
4. Ce fracţie trebuie scăzută din —― pentru a obţine un întreg ?
15

8 4 6 3
Calculaţi: —― – — + — – ― =
12 12 12 12

9 5
Calculaţi : ― + ― –1=
2 2
3 1
5. Am o carte cu 80 de pagini, ieri am citit ― din ea, iar azi ― din rest. Câte pagini
4 5
mai rămân ca s-o termin ?
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:

SUFICIENT BINE FOARTE BINE


1 O fracţie corectă Două fracţii corecte Trei fracţii corecte
2 Realizează o egalitate corectă Realizează două Realizează trei
egalităţi corecte egalităţi corecte
3 Identifică o relaţie corect Identifică două relaţii Identifică trei relaţii
corecte corecte
4 Efectuează prima operaţie şi a Efectuează două Efectuează toate
doua sau a treia cu greşeli exerciţii corect exerciţiile corect
5 Rezolvă primele două operaţii Rezolvă corect Rezolvă corect
logice problema problema
ANEXA 5

TEMA PENTRU ACASĂ

Desenaţi după indicaţiile următoare pentru a obţine drapelele unor ţări:

Trei benzi verticale aşezate astfel de la stânga


la dreapta : 1/3 albastru; 1/3 alb; 1/3 roşu.

Ai desenat drapelul Franţei!

Trei benzi orizontale aşezate astfel de sus


în jos: 1/3 negru; 1/3 roşu; 1/3 galben.

Ai desenat drapelul Germaniei!

Trei benzi verticale aşezate astfel de la


stânga la dreapta: 1/3 verde; 1/3 alb; 1/3 roşu

Ai desenat drapelul Italiei!

Trei benzi orizontale aşezate astfel de sus


în jos: ¼ roşu, 2/4 galben; ¼ roşu.

Ai desenat drapelul Spaniei!

S-ar putea să vă placă și