Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Data: 14.12.2020
Unitatea de învățămant: Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”
Clasa: a I - a B
Profesor pentru învățământul primar: Petre Georgiana
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de invatare: Vine iarna
Subiectul lectiei: Forma elaborată -Pruncul Sfânt
Tipul lecției: mixtă

Competențe:
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul lecției, toți elevii vor fi capabili:
O1: Să finalizeze desenul propus spre realizare pe baza textului citit de profesor; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii urmează
instrucțiunile profesorului și realizează cel puțin 60% din desen;
O2: Să identifice formele simple pe baza planșei model; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii desenează formele de bază regăsite în desen;

Strategii didactice
Resurse procedurale: conversația, exercitiul, explicația, observarea.
Resurse materiale: manual, PC, creioane colorate, caiet tip I
Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse temporare: 30 minute;
Bibliografie:
1.Ministerul Educației Naționale, (2013), Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, Clasa a întâia, Anexa nr. 2 la ordinul
ministrului educației naționale, nr. 3418/19.03.2013, București 2013;
2. Oprea, Crenguța-Luminița, (2014), Notițe de curs Teoria instruirii, Facultatea de Psihologie și Științele Educației, Pedagogia Invățamântului
Primar și Preșcolar;
1
Desfășurarea activității didactice

Conținut Strategii didactice


Etapele Activitatea profesorului Metode și Forme de Materiale
Durata Evaluare
activității procedee organizar didactice
e
Momentul Pregătirea materialelor didactice şi a
organizatoric climatului necesar

Captarea 2` Ascultarea unei părți din poezia „Sub Conversați Frontal youtube
atenției cer de sărnătoare” e

Anunțarea 1` O să învățăm astăzi litera s mic de Conversați Frontal


subiectului mână. a
lecției și a
obiectivelor
Dirijare 40` Se pornește de la propoziția Eu am Conversați Frontal Manual, Scrisă
învățării un sac. Aplic metoda fonetică a Individual jamboard, Orală
analitico-sintetică Explicația caiet
Se citesc cuvintele în care elevii vor Exercițiul Alfabetar
colora litera s online
Vizionarea trasării literei s și apoi
exersarea pe foaie velină: 3 litere și
în cuvintele: sos, casă. Profesorul el
verifică.
Exerciții de încălzire înainte de
scriere
Scrierea în caietul tip I după
exemplu, copiere; profesorul verifică;
Transcrierea unor cuvinte formate la
alfabetar: soare, stea.
2
Etapele Conținut Strategii didactice
Durata Evaluare
activității
Lecția a II-a Citirea cuvintelor din manual, în
gând, apoi tare.
Întrebări despre nr de silabe, poziția
sunetului s
Citirea textului în șoaptă
Exerciții de citire
Citirea model
Citirea după model
Întrebări în legătură cu conținutul
textului.
Dictarea unei propoziții: Camera mea
este curată.

Obținerea 5-10` Joc A/F se aude „s” în cuvântul dat? Conversați În grup Kahoot, PC Orală
performanței Din manual: schimbă prima literă a Individual scrisă
Transferul și pentru a forma un alt cuvânt-pg48 Jocul Frontal
retenția Modelarea din plastilină a literei s exercițiul
Evaluarea mic de mână

Tema 2 Din elefănțel pg 34 de transcris 5


propoziții la alegere și colorarea
cuvintelor care conțin s.

Resurse:
https://www.youtube.com/watch?v=Tk0F6zs5iEk&list=LL&index=1

S-ar putea să vă placă și