Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNITATEA SCOLARA: Grupul Scolar Tehnic Tirgu Frumos


PROFESOR: Dumitrescu Ana-Maria
An Scolar: 2010-2011
CLASA: a XI- a A LICEU, A XII-A B,C,D ruta progresiva
DISCIPLINA: Economie
UNITATEA DE INVATARE: Piata - centru al spatiului economic
SUBIECTUL LECTIEI: Echilibrul pietei
TIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinte

SCOPUL LECTIEI: insusirea de catre elevi a cunostintelor privind modul in care deciziile
participantilor la activitatile economice pot influenta atat echilibrul pietei, cat si situatiile de
dezechilibru.

COMPETEN|E SPECIFICE:
1.3. Recunoasterea caracteristicilor generale ale pietei in diferite forme concrete de manifestare a
acesteia;
4.3. Adecvarea comportamentului economic propriu la cerintele unui mediu concurential.

CONCEPTE:
1. Pret de echilibrul
2. Cantitate de echilibru
3. Exces de cerere
4. Exces de oferta

OBIECTIVELE LECTIEI
Pana la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili :
- sa defineasca pretul de echilibru si cantitatea de echilibru;
- sa explice interactiunea dintre cerere si oferta intr-o economie de piata si tendinta pietei
spre pretul de echilibru;
- sa identifice exemple reale de forte ale pietei ce influenteaza cererea si oferta.
- sa redea caile de interventie ale statului in stimularea / reducerea cererii sau ofertei.

METODE SI PROCEDEE
- demonstraria - observatia sistemica si independenta
- problematizarea - explicatia didactica
- conversatia euristica

RESURSE MATERIALE:
- manual, fise de lucru, fise de evaluare.

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei Timp Obiective Continut, sarcini de predare-invatare, strategii (metode,


alocat mijloace, forme de organizare)
Reactualizarea unor 5 min. Elevii vor raspunde la urmatoarele intrebari:
cunostinte 1. Ce este piata?
2. Care sunt functiile pietei?
3. Care sunt formele pietii?
Captarea atentiei 5 min Elevii vor fi solicitati sa raspunda la intrebarea:
Care credeti ca este semnificatia din punct de vedere
economic a "statului la coada" pentru obtinerea unui
produs?
Enuntarea temei si 3 min Dupa ce in lectia anterioara am vazut ce este piata, care
a unor obiective este intelesul economic al termenului, care este rolul
pietei, formele ei, in lectia de azi vom studia cele doua
forme ale pietei - cererea si oferta - si modul in care ele
interactioneaz`a influentand pretul.
Dirijarea invatarii 20 min. Scriu la table titlul lectiei si planul lectiei:
1. Ce este pretul de echilibru?
Voi realiza la tabla intr-un singur sistem de axe curba
cererii si a ofertei. Vom vedea ca `ele se intersecteaza in
punctul E care reprezinta punctul de echilibru
corespunzator Q de echilibru si P de echilibru.
Voi solicita elevii pentru a defini pretul de echilibru.
Vom vedea si cu ajutorul AEL cum se formeaza pretul de
echilibru.
2. Stabilirea echilibrului pietei
Conditia realizarii rolului pretului de echilibru este ca
acesta sa se formeze liber pe piata.
Voi explica elevilor cele doua posibilitati de interventie a
statului in stabilirea pretului: directa si indirect.
Voi demonstra grafic situatiile de exces de cerere/oferta iar
elevii vor fi solicitati sa raspunda pentru fiecare tip de
masura administrativa cui este favorabila.
3.. Corelatia cerere-oferta.
Vom vedea modul in care corelatia dintre cerere si oferta
determina modificarea pretului.
Elevii vor fi solicitati sa rsspunda la doua intrebari:
a. ce se intampla cu pretul in cazul cresterii/scaderii
nivelului cererii (oferta ramanand constanta)?
b. ce se intampla cu pretul in cazul cresterii/scaderii ofertei
(cererea ramanand constanta)?
Raspuns: a. intre modificarea cererii si modificarea
pretului exista o relatie directa.
Raspuns b. intre modificarea ofertei si modificarea
pretului exista o relatie inversa.

Fixarea 5.min. Rezolvarea la tabla a urmatoarei aplicatii:


cuno]tin\elor Funtia cererii (modificarea cererii in functie de pret) si
functia ofertei (modificarea ofertei in functie de pret) se
egalizeaza la nivelul pretului de echilibru.. Daca se
cunosc: C= 30-5p ]i O= 10p, stabiliti pretul si cantitatea de
echilibru.
30-5p=10p, 30= 15p, p=2, atunci
O=20 si C=20; PE=2
Evaluare 2min Fisa de lucru (Anexa)
10 min.
Fisa de lucru

Indicati raspunsul corect:

1. Cu cat pretul unei marfi este mai mic, cu atat devine mai atractiv pentru:
a. producatori c. cumparatori
b. speculatori d. importatori

2. Cand pretul unui bun scade in mod substantial, variabilele pietei (cererea, oferta, pretul) vor
evolua (in ordine) astfel:
a. creste, creste, creste d. creste, scade, creste
b. scade, scade, scade e. creste, scade, scade
c. creste, scade, constant

3. Cand pretul unei marfi creste, iar cererea este elastica, venitul incasat de catre vanzator:
a. creste c. ramane neschimbat
b. scade d. poate sa creasca sau sa scada

Precizati daca urmatoarele afirmatii sunt adevarate sau false.

1 Daca pretul pietei depaseste pretul de echilibru, atunci QO > QC.

2. Interventia indirecta a statului in formarea preturilor se manifesta prin stabilirea de preturi


minime si maxime.

3. Achizitiile de stat influenteaza in sens invers evolutia cererii.

Completati spatiile libere cu termeni adecvati

1. Piata reprezinta locul de intalnire a agentilor economici grupati in------------------


si------------------------.

2. Cand cererea pentru un bun este mai mare decat oferta, producatorii pot deveni interesati
sa..............................productia pentru bunul respectiv.

3. Dintre factorii care determina cererea, rolul hotarator il are..................

S-ar putea să vă placă și