Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Contabilitatea stocurilor
A. Evaluare la intrare
B. Evaluare la iesire
a. FIFO
b. LIFO
c. CMP
d. Pretul cu amanuntul
e. Cost standard
C. Evaluare la bilant
D. Evaluare la inventar
E. Reduceri
a. Comerciale
b. Financiare
F. Achizitiilor/vanzari fara factura- pe baza de aviz
G. Inventarul permanent / inv intermitent
H. Active biologice de natura stocurilor
A. Evaluarea la intrare
a. Cost de achizitie
b. Cost de productie
c. Valoare justa
d. Valoarea de aport
Exemplu :
COST DE ACHIZITIE
Societatea Alfa achizitioneaza bunuri in vederea revanzarii:
Achizitia marfurilor.?
37 = % 27.500
1 401 25.500
446 2.000
b) plata in vama a taxei vamale si a TVA-ului
% = 5121 7.225
446 2.000
4426 19%*27.500 = 5.225
COST PRODUCTIE
OBS: NU FAC PARTE DIN COST PRODUCTIE
1) costuri de desfacere
2) costuri generale de administratie
3) Pierderi de materiale/manopera peste limitele normal admise
4) Chelt de depozitare -> daca nu sunt necesare procesului de productie
5) Regia fixa nealocata costului de productie (costul subactivitatii) -> se rec ca o ch curenta
Costul de productie ?
CP = CD + CI
- CIV (100 %)
Graul de elez = (NIV real (efectiv) / NIV normal ) *100 = (90.000/100.000) * 100 = 90%
34 = 711 302.500
5
B. Evaluarea la iesire
- FIFO
- LIFO
- CMP – dupa fiecare op de intrare
o Global
- Pret cu amanuntul
- Cost standard
FIFO :
% = 401 218
301 50*4 = 200
4426 9% * 200 = 18
20 * 4= 80
60 = 301 380
1
% = 401 686,7
301 140*4,5 = 630
4426 9% * 630 = 56,7
60 = 301 705
1
SF => 10 * 4,5 = 45
LIFO:
1.03 SI 100*3
5.03 I 50 * 4
-> 70 * 3 = 210
60 = 301 410
1
Stoc ramas 30 b * 3
-> 20 * 3
60 = 301 690
1
SF = 10 b* 3 lei = 30 lei
CMP = Valoarea soldului initial + valoarea intrarilor / cantitatea soldului initial + cantitatea intrarilor
Doua variante :
a. CMP global
CMP Global => la sf lunii -> se aplica tuturor iesirilor din luna resp
CMP2 = (30 * 3,3 + 140 * 4,5) / (30 + 140) = (99 + 630) / 170 = 729 / 170 = 4,3
Pretul cu amanuntul
1) Achizitia marfurilor
2) Adaos comercial = x% * cost de achizitie
371 = 378
3) TVA neexigibil = 19% (cost achizitie + ad comercial)
371 = 4428
Sau
Et 2 + et 3 = f cts
371 = %
378
4428
4) Vanzare cu incasare directa
5311/5121 = % (pretul cu amanuntul )
707
4427
Pretul cu amanuntul = cost achiz + ad com + tva neexigibil
Exemplu:
Alfa prezinta la inceputul lunii martie urmatoarea situatie a stocului de marfuri
SI 371 = 200 buc * 155 lei
SI 378 = 5.000 lei
SI 4428 = 6.000 lei
In cursurul lunii au loc operatiile
Achiz marfuri 500 buc * 110 lei , 19 %
Vz la pret cu amanuntul de 54.250 lei
Ad com = 25 %
Vz si desc din gest!
1) Achizitia
Factura cuprinde :
Pret de cumparare = 500 buc * 110 = 55.000
+ tva 19% = 10.450
Total 65.450
% = 401 65.450
371 55.000
4426 10.450
3) TVA neexigibil = 19% (cot achiz + ad comercial) = 19% (55.000 + 13.750) = 13.062
371 = 4428 13.062
Sau
371 = % 26.812
378 13.750
4428 13.062
K378 = (SI 378 + RC 378) / (SID 371 + RD 371) – (SIC 4428 + RC 4428)
= ( 5.000 + 13.750 ) / ( 31.000 + 55.000 +13.750 +13.062 ) – (6.000 + 13.062)
= 18.750 / 93.750
= 0,2
Costul standard
1) Situatie initiala
2) Situatie intrarilor
3) Situatia iesirilor
a) Situatia initiala
D 345 C
Sid 65.000 E 57.000
I 31.000
SFD = 39.000
D 348 C
SID 12.000 E 6.840
I 1.000
(1.500)
SFD = 4.660
b) Situatia intrarilor
b.1. Sit intrarilor la cost standard :
Rochii : -> cost efectiv = 110 lei/buc
-> Cost standard = 100 lei/buc
Rezulta dif nefav de 10 lei/buc
Inreg in conta
Rochii
34 = 711 10.000
5
si
348 = 711 10*100 = 1.000 lei
Camasi
34 = 711 21.000
5
Si
34 = 348 5*300 = 1.500
5
c) Situatia iesirilor
c.1 Vanzarea in pret de vz cf fact
factura cuprinde :
Pret vanazre rochii 150 * 120 = 18.000 lei
Pret vanazre camasi 600 * 76 = 45.600 lei
Cost = 63.600
+ TVA 19% = 12.084
411 = % 75.684
7015 63.600
4427 12.084
d) Evaluara la bilant
La valoarea cea mai mica cost si VRN
VRN = valaorea realizabila neta
VRN = Pvz estimat – ch realiz de vz
Exemplu :
Alfa detine un stoc de marfuri
VC = 30.000 lei
Vpiata = 32.000 lei
Comision estimat pt vz = 2.000 lei
Ch cu pregatirea in vederea vz = 1.000 lei
VC 30.000
VRN 29.000
VC > VRN depreciere de 1.000 lei
In N+1 : VC : 30.000
VRN : 29.500
VC > VRN depreciere de 500 lei
Analiza : ajustare existenta 1.000
Ajustare necesara 500
Anulare ajustare ptr 500
39 = 7814 500
4
Reduceri comerciale se scad in cascada in ordine alfabetica ( RA, RE, iar apoi RI)
Mai intai reduceri comerciale, si apoi reduceri financiare.
- La ultimul net se adauga TVA
Redueri comerciale
Red com primite Red com vandute
a) Daca sunt pe fact initiala => se a) Daca este pe fact initiala se reduce
diminueaza costul ( scade valoarea venitul din vanzari ( scade valoarea
contului 371) contului 707)
b) Daca apar ulterior b) Daca le dam ulterior
b.1 daca bunurile la care se refera mai sunt b.1 facturi legate => scade contul 707
pe stoc => se reduce costul (scade valoarea b.2 facturi nelegate => apare contul 709
contului 371) b.3 ptr servicii => 709
b.2 daca bunurile nu mai sunt pe stoc atunci
=> apare ct 609
b.3 pt servicii => pe seama 609
OBS ! ct cu 9 in coada -> innvers decat clasa din care fac parte
18.979 % = % 18.979
16.000 371 401 18.659
2.979 4426 767 320
Sau
% = 401 18.979
371 16000
4426 2.979
Si conc
40 = 767 320
1
Factura ulterioara
Pret cump = 20.000
- Rabat 20 % = 4.000
= Net comrércial 1 = 16.000
- Risturn 5% = 5% *16.000 = 800 ( scade 371 cu 800 lei si creste 609 cu 800 lei)
= Net comercial 2 = 15.200
- Scont 2% = 2% * 15.200 = 304 (scade 767 cu 16 lei )
Net financiar 14.896
+ Tva 19% = 2.830 (scade 4426 cu 149 lei )
Total factura 17.726 (401 scade cu 933 lei)
% = 401 0
303 0
4426 0
Si
303 = 758 valoarea jsuta 1.000 lei
Si
603 = 303 1.000 lei
Si
D 8035 = 1.000 lei
% = 404 0
212 0
4426 0
Si
214 = 475 4.900
Si
6811 = 2814 4.900/5 = 980
Si
475 = 7584 980
% = 408
371
4428
% = 408
371
4428
% = 408 -238
371 -200
4428 -38
% = 401 2023
408 1190
371 700
4426 19%*700 = 133
DIVIDENDE INTERIMARE
OBS !! daca dividendele totale aferente anului N-1 sunt mai mari decat dividendele
interimare distribuite => sa platim diferenta actionarilor
Daca dividende totale aferente anului N-1 sunt mai mici decat dividendele interimare
distribuite => se storneaza diferenta si se recupereaza (incaseaza) de la actionari
V1 28.02 n+1
Repartizare dividende
117 = 456 45.000
Reglare dividende
457 = 463 30.000
Dif = 45.000 – 30.000 = 15.000
Impozit 5% pe dif
5%*15.000 = 750
457 = 446 750
Plata impozite
446 = 5121 750
Plata catre actionari a diferentei
15.000 – 750 = 14.250
457 = 5121 14.250
V2 28.02 n+1
Repartizare dividende
117 = 456 25.000
Reglare creante
457 = 463 25.000
Stornare dividentelor platite in plus
463 = 456 ( 5.000)
Corectie asupra impozitului pe dividende
456 = 446 5000*5% = (250)
Incasarea sumelor de la actionari
5121 = 456 5.000-250 = 4.750