Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Boie Liana


Data:14 .XI.2008
Clasa : a IX-a G
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Romanul ,, Mara’’ de I. Slavici
Tipul lectiei: mixta – de predare si de insusire de noi cunostinte

Obiectiv special : cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor cu


privire special asupra universului operei epice şi a tipologiei literare ilustrate

Obiective operaţionale :
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
1) să identifice elementele compoziţionale ale operei
2) să recunoască tema operei
3) să prezinte subiectul romanului
4) să precizeze timpul si spatiul desfasurarii actiunii
5) să reliefeze particularităţile artistice ale limbajului autorului.

Resurse educaţionale :
a) Textul literar „MARA " disponibil în manualul ART
b) „MARA” de I.Slavici

Strategia didactică :
a) Metode şi procedee : lectura expresivă a unor
fragmente,conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,
problematizarea.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală,
îmbinată cu activitatea independentă .

1
Bibliografie :
D Ivănuş, „Metodica predării limbii şi literaturii române”, Ed.
Universităţii, Craiova, 1999
C. Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală” Ed. Universităţii, Bucureşti, 2001.
N. Eftenie, „Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii
române”, Ed. Paralela 45, Buc. 2001.
G. Călinescu „ Istoria literaturii române de la origini până în
prezent”, Ed. Minerva,Buc. 1982.

Scenariul didactic

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor


instruirii
I.Organizarea Profesorul pune absenţele, creează o Elevii îşi pregătesc
clasei atmosferă necesară desfăşurării lecţiei. materialele necesare
desfăşurării lecţiei:
caietele,
manualul,romanul
,, Mara’’.
II.Captarea Cum definiti ,, familia’’? Elevii răspund după
atenţiei elevilor. puterea lor de apreciere.

III.Reactualizarea In ce consta activitatea literara a lui Elevii sunt atenţi la


cunoştinţelor Slavici? întrebările puse de
învăţate anterior. profesor şi răspund
prompt.

Slavici a scris nuvele


(Moara cu noroc,
Budulea Taichii,
Padureanca, Popa tanda,
Comoara )etc – adunate
in volumul Novele din
popor; povesti, tetru,

2
memorii, romane :Mara-
cel mai valoros.

N. Filimon — „Ciocoii
Încadraţi romanul „Mara’ în literatura vechi şi noi” (primul
românească. roman românesc)
I. Slavici — „Mara” —
realismul obiectiv
D. Zamfirescu — „Viaţa
la ţară", „Tănase Scatiu"
— romanul ciclic
I. Agârbiceanu —
„Arhanghelii"
M. Sadoveanu —
„Neamul Şoimăreştilor"

IV. Anunţarea Profesorul anunţă titlul lecţiei „Mara’’ de


subiectului lecţiei I.Slavici.
şi a obiectivelor Elevii trebuie să ştie la sfârşitul lecţiei
operaţionale. următoarele:
1) să identifice elementele compoziţionale
ale operei
2) să recunoască tema operei
3) să prezinte subiectul romanului
4) să precizeze timpul si spatiul
desfasurarii actiunii
5) să reliefeze particularităţile artistice ale
limbajului autorului.

V. Receptarea
treptată a textului Profesorul alcătuieşte pe tablă o Elevii au avut ca
şi dirijarea acestui schemă ce contine: sarcină anterioară
proces. -Structura şi compoziţia romanului lectura romanului si sunt
angajaţi în dezbaterea

3
subiectului romanului
-PERSONAJE prin conversaţie frontală,
-LOCUL si TIMPUL explicaţie, lectură
actiunii selectivă
-TITLUL
-PLANURILE NARATIVE
-CONFLICTUL
-MOMENTELE SUBIECTULUI
-Modurile de expunere

Prin lectura selectivă şi folosind conversaţia


este fixată compoziţia operei :
Romanul este structurat
Cum este structurat romanul? in 21 de capitole ,
Ce puteti spune despre titlurile capitolelor? purtand titluri
semnificative pentru
continutul acestora ex
.Saracutii mamei, Maica
Aegidia, Isita, Blestemul
casei, Norocul casei,
Pace si liniste.

Care sunt personajele in jurul carora se Personajele sunt: Mara,


concentreaza actiunea? Persida, Natl, Hubar ,
Bocioaca, Hubaroaie ,
Codreanu etc

In ce perioada se desfasoara actiunea? Timpul desfasurarii


actiunii: sfarsitul
secolului al XlX-lea ,
inceputul secolului al
XX-lea.
Locul- un targ
Care este locul desfasurarii actiunii? ardelenesc de pe valea
linistita a Muresului-
Radna, langa Lipova si
destul de aproape de
Arad. Unele intamplari
se petrec la Arad,

4
Lipova sau Viena.

Cum explicam titlul? De ce Mara? Elevii raspund.


Mara este personajul
principal. Persida si
Trica sunt copiii ei , sunt
judecati si vazuti doar
din aceasta perspectiva.

Profesorul completeaza:

Analizând romanul Mara, Nicolae Iorga scria că


titlul potrit al romanului ar fi fost "Copii Marei ".
Nicolae Monolescu considera că titlul ales de
Slavici se justifică pe deplin, "Persida însăşi nefiind
decât o Mara juvenilă….". În roman, copii Marei,
Persida şi Trică, nu sunt ceea ce, în mod normal,
poartă numele de personaje secundare. Dacă Mara
este un personaj stabil, care nu se modifică de-a
lungul romanului, ci doar reacţionează faţă de
anumite evenimente, Persida e un personaj care
evoluează.

Precizati planurile narative . Romanul urmareste mai


multe destine: destinul
Marei si al copiilor ei.
Prin urmare e un roman
al parintilor si copiilor,
dar si un roman de
iubire.
Profesorul le cere elevilor sa prezinte Elevii prezinta subiectul
subiectul romanului -insistand pe momentele romanului-insistand pe
semnificative. momentele
semnificative.

Elevii prezinta modurile


Profesorul le cere elevilor sa prezinte de expunere: naratiune,
modurile de expunere intalnite in roman. dialog, descriere –
ilustrand cu citate.

5
. VI. Asigurarea Tema pentru acasă: Îşi vor nota tema pentru
retenţiei şi Argumentati ca Mara este roman. acasă.
transferului
Notarea şi aprecierea celor care au
participat la lecţie.

S-ar putea să vă placă și