Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa : pregătitoare
Grădiniţa : P.P.Nr.26, Cluj-Napoca
Obiectul : ACTIVITATE DE EDUCAŢIE A LIMBAJULUI
Subiectul : Răspunde repede şi bine – joc exerciţiu
OBIECTIVE CADRU
- Consolidarea deprinderii de a alcătui propoziţii cu cuvintele date, de a desăprţi cuvintele în silabe.
- Dezvoltarea capacităţii de a diferenţia sunetul iniţial al diferitelor cuvinte. Perfecţionarea capacităţii de a efectua
rapid asociaţii.
- Dezvoltarea auzului fonematic prin efectuarea unor analize ale structurii fonetice a cuvintelor.
- Dezvoltarea atenţiei voluntare şi rapidităţii gândirii.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ ( SARCINA DIDACTICĂ )


- Să alcătuiască propoziţii cu cuvântul dat.
- Să despartă propoziţia în cuvinte, menţionând numărul lor.
- Să despartă cuvântul în silabe, arătând numărul lor.
Să diferenţieze sunetul iniţial al cuvântului.

Reguli de joc :
- Copilul menţionat va alege obiectul, îl va denumi şi se vor alcătui propoziţii.
- În varianta a doua va rostogoli cubul cu imagini, iar acolo unde se opreşte, va denumi imaginea şi va despărţi
cuvântul în silabe.
- În varianta a tria un copil va denumi obiectul din imagine şi va pronunţa sunetul iniţial.Copiii vor găsii cuvinte
care încep cu acelaşi sunet.

Elemente de joc : căutarea, surpriza, mişcarea, aplauze.


Tipul activităţii : Activitate de consolidare a cunoştinţelor
Durata activităţii : 20 – 25 minute
1
Propunătoare : BUTUC GEORGETA

ETAPELE CONŢINUT OBIECTIVE ACŢIUNILE CONEXIUNEA


ACTIVITĂŢII ESENŢIAL OPERAŢIONALE EDUCATOAREI COPIILOR INVERSĂ
1. ORGANIZAREA Asigurarea - să asigure un climat - aerisirea salii de - Intrarea organizata Observarea
ACTIVITAŢII contiţiilor de stimulare a clasa; a copiilor in sala de comportamentului
copiilor
necesare interesului copiilor - aranjarea grupa;
pentru pentru activitate; mobilierului in forma - Aşezarea lor in
desfăşurarea de careu; linişte pe scăunele;
activitaţii in - aranjarea
condiţii bune materialului didactic;

2.INTRODUCEREA Audierea - să denumeasca titlul Sa recite un fragment Copiii ascultă cu Aprecieri


IN ACTIVITATE unui fragment poeziei si autorul ei; din poezia atenţie înregistrarea. individuale
din poezia inregistrata pe banda Spun titlul poeziei
“ Să vorbim de casetofon; si autorul “ Să
frumos ” vorbim frumos “
de…

3. ANUNŢAREA “Răspunde Să recepteze si să Astăzi ne vom juca Copiii reţin titlul Observarea
TEMEI repede şi repete titlul jocului un joc care se jocului si 1-2 copii capacităţii de atenţie
bine” numeşte “Raspunde îl repetă “ Să a copiilor
repede şi bine” vorbim frumos “

2
ETAPELE CONŢINUT OBIECTIVE CONEXIUNEA
ACTIVITĂŢII ESENŢIAL OPERAŢION ACŢIUNILE INVERSĂ
ALE EDUCATOAREI COPIILOR
4. DESFĂŞURAREA Precizarea sarcinii - să recepteze Voi explica copiilor că
PROPRIU – ZISĂ A jocului şi a regulilor sarcina jocului jocul este plin de
JOCULUI de desfaşurare şi regulile pe surprize, de aceea
parcursul a trei materialul va fi intuit Aleg câte un obiect,
variante; pentru fiecare variantă îl denumesc şi Observarea capacitaţii de
concentrare a copiilor.
- să alcătuiasca in parte. Voi cere alcătuiesc propoziţii
VARIANTA I propoziţii cu copiilor sa denumească simple şi dezvoltate Aprecieri individuale
- Alcătuirea unor cuvântul dat pe rând cate un obiect
propoziţii dupa - să de pe masă şi să
obiecte şi cuvinte denumiască alcătuiască propoziţii
date. correct un cu acelasi cuvânt.
- Despărţirea obiect şi apoi METODA
propoziţiilor în sa formeze o PROBLEMATIZĂRII
cuvinte. propoziţie; ŞI CONVERSAŢIEI INVAŢAREA
- să Voi numi pe rând câte PRIN EXERCIŢIU Aprecieri individuale
denumească un copil pentru a ŞI OBSERVAŢIE
VARIANTA a II-a imaginea; rostogolii cubul cu Copilul aruncă
Despărţirea să desparta imagini. Voi cere sa cubul cu imagini,
cuvintelor în silabe cuvântul ce denumească obiectul denumeşte
şi apoi stabilirea denumeşte din imagine printr-un imaginea, împarte
numărului lor imaginea in cuvânt, sa despartă cuvântul în silabe şi
silabe; cuvântul în silabe şi să spune câte silabe
- să spună câte precizeze numărul are.
silabe are silabelor.
fiecare cuvânt;

3
ETAPELE CONŢINUT OBIECTIVE ACŢIUNILE CONEXIUNEA
ACTIVITĂŢII ESENŢIAL OPERAŢION EDUCATOAREI COPIILOR INVERSĂ
ALE
VARIANTA aIII-a - să stabileasca METODA INVAŢAREA PRIN Observarea capacitaţii de
Alcătuirea unor correct atenţie a copiilor
PROBLEMATIZARII SI RECEPTARE
cuvinte ţinând numărul de
seama de numărul bătăi; EXERCIŢIULUI
bătăilor în tobiţa; - să dea Copiii ascultă şi
numără bătăile, apoi
exemple de dau exemple de cuvinte
Voi bate în tobă
cuvinte compuse din acelaşi
(xilofon).
formate din număr de silabe.
Cer copiilor să-mi
acelaşi număr
spună cuvinte care să Exemplu:
de silabe în
aibă acelaşi număr de 3 bătăi
raport cu
silabe, câte bătăi au ie-pu-re
numărul
auzit; 1 bătaie
bătăilor în
Pentru verificarea - cuc -
tobă.
corectitudinii voi cere
despărţirea cu voce tare
a cuvintelor în silabe.
5. MUNCA Munca individuală - să traseze sub Le explic copiilor - Recepteaza şi reţin Observarea capacitaţii
INDEPENDENTĂ pe fişe fiecare imagine modul de lucru. sarcina. de atenţie a copiilor, a
PE FIŞE atâtea liniuţe Analiza fişelor se - Acţioneaza comportamentului şi
câte silabe are realizeaza impreuna cu conform acestora. ritmului de lucru.
cuvîntul copiii. Se va stabilii Spun cum au
cum trebuiau procedat.
completate correct.

4
ETAPELE CONŢINUT OBIECTIVE ACŢIUNILE CONEXIUNEA
ACTIVITĂŢII ESENŢIAL OPERAŢION EDUCATOAREI COPIILOR INVERSĂ
ALE
6. ÎINCHEIEREA Recomandări - să recepteze Voi face aprecieri Copiii ascultă Aprecieri verbale
ACTIVITAŢII Concluzii observaţiile asupra modului cum au concluziile,
făcute; răspuns şi cum s-au părăsesc, în linişte
- să reţina comportat copiii. Voi sala
concluziile; acorda recompense.

S-ar putea să vă placă și