Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul de Arte ”Ionel Perlea”


CLASA: a III-a A
DATA: 12.03.2021
ORA: 10.30-11.10
ÎNVĂȚĂTOR: Moga Iuliana
ARIA CURRICULARĂ: Arte.Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Salutare, primăvară!
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SUBIECTUL: Flori de primăvară-tehnici combinate
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
DOMENII INTEGRATE:
Competențe specifice:
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat

1
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice
Competențe integrate:
L.L.R
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
Matematică:
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi a unor simboluri în diverse reprezentări

Obiective operaţionale:
a. Cognitive:
O1: Să prezinte elemente din tablouri și din mediul înconjurător;
O2- Să recunoască rolul fiecărui material didactic de pe bancă în realizarea lucrării;
O3- Să aplice într- o compoziţie originală diverse tehnici de lucru (decupare, lipire, exersarea obținerii de pete picturale, pictare, decorare), prin
organizarea echilibrată a elementelor de limbaj studiate şi a unor amestecuri de culori;
O4- Să aprecieze calitatea produselor finite proprii şi a celor realizate de colegi, în funcţie de criterii simple date,
b. Motrice:
OM1: Să mânuiască materialele de pe bancă;
c. Afective:
OA1: Să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;
OA2: Să respecte normele de comportament;
OA3: Să manifeste interes pentru noile cunoștințe.

2
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: observarea dirijată; explicaţia; conversaţia; demonstraţia; exerciţiul ( machete – conturare,pictare, decupare, lipire;
modelaj; rupere, lipire; pictare-nonculori ); problematizarea; metoda “turul galeriei”;
Mijloace de învăţământ: imagini ppt , materiale reciclabile (role de hârtie igienică, coli de carton albastru/gri, coli de bloc albe, farfurii de
carton, ), hârtie glasată, acuarele tempera, palete, pensule groase și subțiri, pahare pentru apă, şerveţele umede, adezivi (lipici, aracet), foarfecă,
plastilină
Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE:
- umane: 15 elevi
- temporale: 40 minute
- locul de desfășurare: sala de activitate, activitate on-line
Forme si tehnici de evaluare:
 observarea sistematică, proba practică
Criterii de evaluare: - realizarea temei şi a subiectului;
- diversitatea şi semnificaţia formelor și nuanţelor ;
- organizarea spaţiului de lucru;
- utilizarea tehnicilor de lucru specificate;
- colaborarea elevilor in cadrul echipei
- expresivitatea elementelor de limbaj;
- creativitatea şi complexitatea lucrărilor;
- gradul de finalizare a lucrării.

3
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru Arte Vizuale şi Abilităţi practice- Clasa a III-a şi clasa a IV a, aprobată prin ordin al ministrului Nr.
5003/02.12.2014
Arte vizuale şi abilități practice, autori: C. Rizea, D. Stoicescu, I.Stoicescu , Ed. Litera, 2006
Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice- clasele I - IV. Ghid metodic , Editura Axxa, 2001.

www.didactic.ro
clasamea.eu

4
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
NR. MOMENTELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
OB. RESURSE RESURSE FORME DE
CRT. LECȚIEI DEMERSUL DIDACTIC EVALUARE
OP. PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
Moment organizatoric Se asigură un climat de ordine şi disciplină
1. 1 min necesar derulării în bune condiţii a lecţiei. conversația sala de clasă organizare observarea
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării frontală sistematică
activităţii.
2. Captarea şi orientarea Se poartă o scurtă conversație despre flori
atenţiei O1 specifice anotimpului primăvara. Se face conversația ppt organizare observarea
5 min OA1 referire la ”Legenda Ghiocelului”. imagini frontală sistematică
”În ce anotimp ne aflăm?” analiza lucrărilor calculator
”Care sunt semnele sosirii acestui anotimp?” aprecieri
”Ce flori își fac prezența primăvara? ” verbale
”Găsiți adjective pentru primăvară și floare”.
Elevii vizionează o prezentare ppt cu imagini
în care sunt prezentate lucrări ale lui Ștefan
Luchian.
3. Anunţarea temei și a  Se anunţă subiectul lecţiei şi se prezintă conversația organizare
obiectivelor obiectivele propuse, pe înţelesul elevilor. frontală
2 min

4. Prezentarea optimă a  Se va explica elevilor că fiecare floare are o observarea


conținutului O2 poveste iar fiecare rând de elevi va realiza o sistematică
lucrare ce conține ca temă „Flori de
7 min primăvară” , folosind tehnici cunoscute, conversația
diferite.
exemplul
Prezentarea lucrării model
Pentru început, le voi prezenta lucrările model organizare
și se voi explica faptul că vom lucra pe rânduri. observarea planșă model frontală aprecieri
dirijată verbale
Intuirea materialului bloc de desen
OA3 Orientându-vă după lucrarea model, ce acuarele
OM1 materiale credeți că au fost necesare pentru plastilină
realizarea florilor? ( acuarele, plastilină, carioci
carioci, creioane colorate, foarfece, lipici, creioane
hârtie glasată, etc) colorate
hârtie glasată,
foarfecă, lipici
role de hârtie,

Explicarea și demonstrarea modului de lucru explicaţia bloc de desen proba practică


Se va demonstra de către cadrul didactic acuarele
tehnica de lucru şi se va explica fiecare acţiune. conversaţia plastilină
O2 Se verifică însuşirea etapelor corecte de lucru, carioci frontal
O3 prin verbalizarea acestora. Se specifică faptul creioane
că lucrările se realizează cu grijă, trebuie să colorate
respecte tema, să reflecte realitatea, proporţiile, hârtie glasată,
OM1 să fie armonios colorate, că ele implică foarfecă, lipici observarea
concentrare şi spirit de răspundere. Fiecare role de hârtie, sistematică
OA1 rând va primi o altă sarcină: farfurii de
● Un rând va confecționa flori din plastilină , carton,
OA2 apoi va realiza o machetă pe suport cartonat
( adăugând şi alte vietăți).
OA3 ● Al doilea rând va picta flori de primăvară
folosind culorile primare și binare, apoi vor
decupa şi lipi aceste flori pentru a realiza şi ei o Proba practică
machetă, pe care o vor ȋnfrumuseța.
● Al treilea rând va realiza flori pe role de
carton. Vor desena cu carioci flori , pe care le
vor decupa , lipi pe role de carton şi vor realiza
o machetă reprezentând o grădină.
Se vor prezenta criteriile de evaluare ale
lucrărilor.
5. Dirijarea învățării O3 Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
4 min OM1 Elevii vor repeta oral și vor parcurge
etapele necesare realizării florilor de
OA2 primăvară.
Se va crea climatul necesar (fond muzical
adecvat). Se fac exerciţii de încălzire a
musculaturii mâinilor:
6. Obținerea O3 Elevii vor lucra individual, în timp ce
performanței cadrul didactic îi va urmări, intervenind cu
15 min explicaţii şi sprijin când este nevoie.
OM1 Se reamintesc câteva reguli pentru acuarele organizare evaluare
securitatea muncii, având în vedere că vor lucra explicația carioci individuală practică
OA1 și cu foarfecele. culori
 Se supraveghează lucrul elevilor, exercițiul foarfece
OA2 corectându-se eventualele greșeli de axecuție plastilină
sau de utilizare a instrumentelor de lucru. Se coli colorate
OA3 acordă explicații suplimentare și ajutor lipici
individual.
 Elevii respectă succesiunea etapelor
de lucru și realizează cerințele, lucrând
ordonat, îngrijit, corect.
7. Analiza produselor  Turul galeriei- “Parada lucrărilor”
finale O4 Elevii îşi vor prezenta produsele finite, iar Turul galeriei lucrări organizare analiza
4 min clasa le va aprecia din punct de vedere estetic conversația finalizate frontală lucrărilor
OA2 şi al utilităţii acestora.
Se va urmări respectarea tehnicii de lucru
corecte. Vor fi apreciate iniţiativele creatoare.

8. Încheierea activității OA2 Se vor face aprecieri individuale şi conversația frontală aprecieri
2 min generale asupra modului în care au lucrat individuală verbale
elevii, precum şi aprecieri referitoare la
comportamentul acestora pe parcursul orei.
Elevii vor fi solicitați să arate cum se simt ei la
finalul orei, desenând o față veselă/tristă pe o
floare.
 Prințesa aurie le mulțumește pentru
colaborare ( anexa 1 )și le oferă recompense
( diplome și ceva dulce)

S-ar putea să vă placă și