Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Disciplina: Fizica

Clasa: a VI-a

Unitatea de învăţare: Fenomene electromagnetice

Tema: Sarcina electrică. Structura atomului

Timp de lucru – 45 minute

Tipul lecţiei – Lecţie de asimilare a noilor cunoştinţe

Obiective operaţionale:

Elevul va fi capabil:

O.1 Să explice fenomenele electrice în diferite contexte;


O.2 Să definească oral şi scris noţiunile de: sarcină electrică, cîmp electric.
O.3 Să definească Legea conservării energiei electrice.
O.4 Să reprezinte grafic liniile de forţă ale cîmpului electric
metode de învăţămînt:

exersarea, problematizarea, conversaţia, observaţia.

forme de activitate:

 frontal, în grup, individual.


 SCENARIU DIDACTIC

Eveniment didactic Activitatea profesoarei Activitatea elevilor

Moment  Verificarea prezenţei


organizatoric  Verificarea temei
EVOCAREA Profesoara propune următoarele întrebări: Redarea cunoştinţelor referitoare la Elevii îndeplinesc sarcina propusă.
electrilizarea corpurilor prin metoda scheletului de peşte.
1. Ce metode de electrilizare a corpurilor cunoaşteţi? 1 2 3
2. Ce mărime fizică caracterizează electrilizarea corpurilor?
3. Corpurile încărcate cu sarcini electice de acelaşi semn se atrag sau se Electrilizarea
resping?
4. Dar cele încărcate su sarcini electrice de semn opus?
5. Cine a introdus în fizică termenul de sarcină electrică? 4 5 6
6. Cine a stabilit existenţa a două tipuri de sarcini electrice?

REALIZAREA Profesoara anunţă tema nouă şi obiectivele lecţiei. Înseamnă în caieţele tema nouă.
SENSULUI MOTTO: „Nimic nu se pierde, nimic nu se cîştigă,totul se transformă.” Ascultă atent. Fac notiţe în caiet.
(Mendeleev)
Profesoara explică Legea conservării sarcinii electrice.
Profesoara le vorbeşte elevilor despre cîmpul electric, forţa electrică, linii de forţă
ale cîmpului electric.

Reoprezintă grafic liniile de forţă. Ascultă atent. Fac notiţe în caiete.


Elevii îndeplinesc sarcina propusă de profesoară.
Forţa cu care cîmpul
electric acţioneayă
asupra corpurilor
încărcate
Propune elevilor realizarea cu sarcini sarcini:
următoarelor
Folosind metoda Dansul electrice sedescrieţi
stelelor numeştecîmpul electric.
REFLECŢIE
Împarte fişe de lucru elevilor cu nivel mai slab.
Urmăreşte corectitudinea îndeplinirii sarcinii.
Intervine acolo unde este necesar.

Reprezentarea spaţială a
cîmpului electric este
ilustrată de către liniile
de forţă ale cîmpului
electric.

Propune tema pentru acasă:

S-ar putea să vă placă și