Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.03.2022
CLASA: a V-a
PROFESOR: Guzun Diana
DISCIPLINA: Geografia
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Biosfera, solul și societatea umană a Terrei
SUBIECTUL: Factorii care determină diveristatea lumii organice pe Terra
TIPUL LECTIEI: de dobândire a cunoştinţelor şi formare a competenţelor

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1. Interpretarea realității geografice prin mijloace şi limbaje specifice, manifestând interes pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului;
C2. Raportarea realității geografice la suporturi statistice, grafice și cartografice, dovedind spirit analitic și practic;
C3. Explorarea unor situații-problemă ale mediului local, regional și global, demonstrând responsabilitate și respect față de natură și societatea umană

UNITĂȚI DE COMPETENŢE:
1.1. Utilizarea unor termeni geografici în diferite contexte.
1.2. Gruparea dirijată a unor elemente geografice date, conform criteriilor prestabilite.
5.1. Identificarea diversității naturale și culturale a realității geografice.
5.2. Enumerarea unor acțiuni de protecție a patrimoniului natural și cultural.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Elevii vor fi capabili:
O1 – să explice esența noțiunii de ,,biosferă”, în baza vizionării unui film și a dialogului dirijat;
O2 – să deducă interdependența dintre organismele vii, în baza completării unei scheme;
O3 – să grupeze principalii factori care determină diversitatea lumii organice pe Terra, completând o schemă;
O4 – să aprecieze rolul omului în răspândirea plantelor și animalelor pe Pământ, efectuând analiza SWOTT în baza unui fragment de text.

STRATEGII DIDACTICE
1. Forme de activitate: individuală, frontală.
2. Resurse procedurale: dialog dirijat, analiza unui fragment de film, brainstorming, lucru cu manualul, analiza imaginilor, schema de tip arbore,
analiza SWOTT.
3. Resurse materiale: manualul, imagini, film documentar, calculator, televizor.

BIBLIOGRAFIA :
1. Geografie. Curriculum pentru învățământul gimnazial, ediția 2019, (aprobat prin ordinul MECC nr.906 din 17.07.2019);
2. Ghid de implementare a Currriculumului la Geografie pentru cl. a V-a- a IX-a. Chișinău, 2019.
3. Planul-cadru pentru învăţământul primar, gimnazial și liceal în anul de studii 2019 – 2020 (aprobat prin ordinul nr. 321 din 29.03.2019 );
4. Standardele de eficiență a învățării (aprobat prin ordinul Ministrului Educației nr.1001 din 23.12.2011. ;
5. Geografie. Manual pentru clasa a V-a. N. Râmbu, P. Prunici, M. Prunici, Z. Calanda. Chișinău. Ed. Lumina, 2020.
6. Geografie. Manual pentru clasa a V-a. M. Popescu, I. Mărculeț. București, Ed. Aramis, 2017
7. https://www.youtube.com/watch?v=DBQ8vwNDS8s
8. https://www.youtube.com/watch?v=HJDmEczHqTU&t=16s
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Ob. Tim Activitatea de predare-învăţare Strategii Forme de
p Activități de predare-învățare-evaluare didactice activitate

Captarea atenţei Salută elevii, atenţionează asupra momentelor lecţiei


Evocarea Propune să -și reamintească care sunt învelișurile Terrei. Să rezume care este legătura
dintre litosferă –atmosferă –hidrosferă.
1. Biosfera – Învelișul Terrei
O1
Se anunţă subiectul şi obiectivele lecţiei.
Profesorul propune elevilor spre vizionare un filmuleț geografic. Analiza
https://www.youtube.com/watch?v=DBQ8vwNDS8s. Apoi le adresează următoarele filmulețului
întrebări: geografic, Activitate
Evaluare frontală prin sarcinile indicate pe proiector: imaginilor, frontală
- numiți, învelișurile Terrei pe care le-ați observat în filmuleț;
- numiți toate vietățile pe care le-ați văzut în imagine; ( Profesorul notează pe tablă toate Brainstrorming
noțiunile care se referă la Biosferă, apoi propune elevilor să le grupeze: vietăți,
microorganisme, plante) Activitate
- definiți noțiunea de Biosferă utilizând noțiunile de pe tablă; individuală
-analizează imaginea de pe tablă (Anexa 1) și identifică limitele biosferei; Observarea
- în baza filmulețului și a imaginii prezentate identificați care este interdependența
dintre toate învelișurile Terrei.

Realizarea Schema circulară. În baza schemei propuse de către profesor, elevii deduc legătura
sensului reciprocă dintre toate organismele vii. Dialog dirijat
Sarcini de lucru: Elevi din cunoștințele dumneavoastră acumulate anterior, identificați Activitate
care este legătura dintre organismele vii? Observația frontală
Sarcină de lucru: Aranjează în schema circulară noțiunile: grâu, lăcustă, șopârlă, uliu,
O2 microorganisme; Precizați semnificația fiecărei săgeți. Schema circulară

O3 Activitatea
individuală
...
... ...

... ...

2. Factorii care determină diversitatea lumii organice pe Terra

Schema de tip arbore. Activitate


În baza schemei de tip arbore propuse și a textului din manual pag.91, elevii identifică individuală
factorii care determină diversitatea lumii organice pe Terra (Anexa 2). Dialog dirijat

a. În baza cunoștințelor anterioare de la Științe, Biologie, Istorie, Geografie și a


filmulețului vizionat numiți condițiile necesare vieții. Cum acestea influențează
diversificarea lumii organice pe Terra?
b. Analizați textul de la pag.91 și indicați în schema de tip arbore de pe fișa dvs care
sunt factorii principali care determină diversitatea lumii organice pe Terra și Schema de tip
indicați câte două-trei caracteristici, conform modelului din fișă? Utilizați noțiunile arbore
și caracteristicile de la tablă: plante iubitoare de lumină, temperatura, plante care
preferă clima aridă, precipitații, lumină, migrația păsărilor, asigură circuitul
substanțelor în natură, arborii își pierd frunzele, asigurarea plantelor cu substanțe
minerale, răspândirea plantelor la distanțe mari, cauzează uscarea vegetației, Lucrul cu
schimbarea componenței bisferei în altitudine, defrișări. manualul

Tabla
Reflecţia O4 Analiza SWOTT Analiza SWOTT Activitate
,, Omul este atât un factor pozitiv, cât și unul negativ în răspândirea speciilor de plante frontală
și animale pe Terra”
Sarcina de lucru: În baza imaginii prezentate și a fragmentului de text de la pag.93,
analizați punctele tari și slabe și oprtunitățile și pericolele activității omului asupra
biosferei

Puncte tari: Puncte slabe:


-extinderea suprafețelor împădurite; -defrișarea suprafețelor mari de pădure;

Oportunități: Pericole:
a. Crearea rezervațiilor naturale; b. Dispariția multor specii de animale și
plante.

Extensie Bilanțul lecției: Joc didactic


https://www.youtube.com/watch?v=HJDmEczHqTU&t=16s

Profesorul propune elevilor să-și înscrie prenumele pe verticală în caiete și cu fiecare


literă din prenume să scrie câte o noțiune studiată la tema nouă, care începe cu litera
dată.
Precizarea temei Comunică conţinuturile ce vor fi parcurse spre studiu:
pe acasă Temă: Prezentaţi 10 exemple de curiozităţi din lumea plantelor şi a animalelor privind
adaptarea la condiţiile de mediu.
Anexa 1
Anexa 2 Mediu de viață
Migrația păsărilor
împădurirea

Omul
Solul

Clima

Plante iubitoare de Vântul Polenizarea


umezeală plantelor

Relieful
Factori Naturali
Plante
iubitoare de
umbră

S-ar putea să vă placă și