Sunteți pe pagina 1din 5

 

Proiect didactic
 Disciplina:Geografie

Clasa: a XI-a”B”

 Subiectul :Industria constructoare de mașini și de prelucrare a metalelor 

Tipul lectiei :Mixta

 Data:17.02.201

 Profesor :Grosu !ristina

Competente specifice:

1."ormarea a#ilit$ților de comunicare corect$%constructi&e 'n lim#a matern$(

2.)precierea aspectelor sociale%ci&ice si culturale ale spatiului geografic la ni&el


local%regional mondial(

3.!itirea si interpretarea *artii geografice(

Obiective operaț ionale:
+le&ii &or fi capa#ili s$:
O1.,$ caracteriee industria constructoare de ma șini(
O2.,$ disting$ ramurile și su#ramurile industriei constructoare de ma șini(
O3.,$ identifice factorii de amplasare a ramurilor și su#ramurilor industriale constructoare de
mașini(
O4.,$ recunoasc$ principalii produc$tori a ramurilor și su#ramurilor industriei constructoare
de mașini(
O5.,$ deduc$ importan ța industriei constructoare de ma șini pentru de&oltarea economiei
mondiale(

 Strategii iactice:

!metoe"proceee"te#nici :lucrul cu manualul%lucrul cu *arta%con&ersatia%


explicarea%te*nica”!iorc*inele” %metoda !u#ul”%te*nica Interogare /eciproca”%te*nica
!&intetul”%reentare oer oint(
-mijloace de instruire:manualul%arta politica.

-material necesare:*arta politica a lumii%sc*eme%poster%carioca%laptop%&ideo-proiector(


-Forme de organizare:frontal%in grup%indi&iduala(
 

Desfășurarea activității
Etapele lecției Obi Activitatea Activitate Metode,proc Mijloace
ecti profesorului a elevului edee, forme de
ve instruire
Evocare Salutul 
Profesorul va +aspunde Activitatea in
scrie pe tablă un la rup
cuvânt leat de intrebarile
vocabularul coleului
predat la clasă
 !ntr"o oră
anterioară# $n
elev va sta cu
spatele la tablă
%i va adresa
coleilor
 !ntrebări pentru
a a&a cuvântul#
'ntrebările
trebuie să (e cât
mai variate#
Dacă elevul
nume%te
cuvântul de pe
tablă, el va avea
dreptul de a
scrie alt cuvânt,
care să (e
Verifcarea descoperit de un Metoda)*ub
cunoștințelo alt cole +ăspunde ul)
r desemnat# la
 !ntrebările Activitate
profesorului frontală
 Metoda)*ubul)
*ubul este
aruncat de la
elev la elev pină
 !n momentul !n
 

care profesorul
spune stop#
Elevul ce deține
cubul i se v"a
adresa o
intrebare !n
dependența de
fațada cubului
 e-nica
+le&ii se )*iorc-inele)
afirma Activitate
enumerind -idată
cu&inte ce au
legatura cu
 e-nica)*iorc-in cu&'ntul
ele) 3ni&ers%si le
Scriu in mijlocul scriu pe rind
tablei un cuvint
la ta#la
c-eie .Mașini),
note/ in jurul
acestui cuv!nt
toate ideile,
sintamele sau
cuno%tin0ele
care le vin !n
minte !n
+le&ii
leătură cu
tema respectivă, concluionea
ducând linii !ntre $% d'nd
acestea %i &ariante de
cuvântul ini0ial1 r$spuns
3otea/a
+evede0i, vă ro, tema
cuvintele scrise noua in
de voi# *um caiet# 5aptop
crede0i, care va
Realizare *onversatie 6ideo"
( tema lec0iei2
sensului E4plicatie proiector
Se anun0ă tema
%i obiectivele
opera0ionale ale
lec0iei#
 

O7 Se pre/inta Sc-ema
Po<er point cu *onversatie
tema =>ndustria E4plicatie
constructoare de 3otea/a Activitate
masini si de sc-ema in individuala
prelucrare a caiet
metalelor)

Se pre/inta
sc-ema ce
contine ramurile
O8 industriei
constructoare de Postere
masini si de 4e*nica”Intero- *arioci
prelucrare a garea reciproca”
Reectia metalelor# ?ormarea
O9 rupurilor
*itirea
O: te4tului și
formulare
O; a
4e*nica”Interogarea  !ntrebarilo
reciproca” r
!lasa se imparte in
2-5 grupuri.
4imp de 10 minute
grupele sunt
solicitate sa citeasca
tema si sa formulee  e-nica
7 intre#ari pe .*vintetul)
 poster.6upa aceasta
se face sc*im# de
erec*ile
 postere intre grupe si
alcatuiesc
se da raspuns in scris
c&intetul
 pe acestea.
dupa care ii
dau citire
"iecare perec*e de
ele&i primesc
'ns$rcinarea s$
alcatuiasc$ un
 

c&intet referitor la :
automobile,
metale,
Bilantul aeronautică,
Lectiei nave,
electrote-nică,
utilajul aricol,
utilajul
Tema pentru industrial,
acasa mecanică,ș#a#
Se anali/ea/a
răspunsurile#

Aprecierea
re/ultatelor
activitatii
elevilor

E4#9 pa#7@:

S-ar putea să vă placă și