Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 20.05.2012 coala: Gimnazial Nr. 25, Galai Clasa: a IV-a A


Propuntor :Branite Paula Aria curricular: Limb i comunicare Obiectul: Limba i literatura rom n Unitatea de nvare: !"ltorii i a#enturi$ Subiectul: Pr%i &ecun'are 'e (ro(ozi%ie -))Atributul i com(lementul$ Tipul lectiei: reca(itulare i &i&tematizare 'e cunotin%e

Obiective de referin:
'ez#oltarea ca(acit%ii 'e a o(era cu &tructuri *ramaticale mor+olo*ice i &intactice 'i#er&e, acti#izarea #ocabularului i 'ez#oltarea ca(acit%ii 'e e-(rimare corect) +luent) .n (ro(ozi%ii lo*ice, crearea unor &itua%ii 'e comunicare ce (re&u(un utilizarea corect a (r%ilor 'e #orbire i 'e (ro(ozi%ie &tu'iate .

Obiective opera ionale :

a) cognitive: /1 - & 'e+inea&c (r%i 'e (ro(ozi%ie &tu'iate, /2 - & recunoa&c atributul i com(lementul .n enun%uri 'ate, /0 1 & analizeze &intactic i mor+olo*ic (r%i 'e (ro(ozi%ie, /2 - & citea&c corect) +luent) e-(re&i#) a'o(t n' intona%ia im(u& 'e &emnele 'e (unctua%ie, /5 - & com(leteze enun%uri lacunare 'u( cerin%e enun%ate, /3 - & realizeze corect acor'ul .ntre 'i+erite (r%i 'e (ro(ozi%ie, /4 - & &e e-(rime corect) cur&i#) .n (ro(ozi%ii lo*ice, /5 - & tran&+orme (ro(ozi%ii &im(le .n (ro(ozi%ii 'ez#oltate (rin a'u*area unor e-(re&ii i cu#inte cu +unc%ie 'e (r%i &ecun'are, b)psihomotorii: /6 - & m nuia&c corect mi7loacele au-iliare +olo&ite, c)afective: /10 - &-i e-(rime tririle a+ecti#e (rin re'actarea unei com(uneri, /11 - & mani+e&te &(irit 'e ini%iati# i coo(erare .n ca'rul *ru(ului. 1

Strategia didactic:
Metode i procedee: con#er&a%ia) e-erci%iul) ob&e#a%ia) e-(lica%ia) analiza) meto'a ciorc8inelui) munca .n ec8i() munca in'e(en'ent) 7ocul 'i'actic) a(recierea #erbal !or"e de organi#are: +rontal) in'i#i'ual) (e *ru(e Mi$loace de nvt"%nt: (lane) +ie 'e lucru) #i'eo(roiector) material ((t Durata leciei: 50 minute &ocul de des' urare: &ala 'e cla& Biblio*ra+ie : 1. Iordchescu, C., Exerciii de limb romn pentru clasele II- IV , Ed. Carminis, ite!ti, "##$ % ". &o'in, I., Ilinca (., (rimar -ucure!ti, "##1 % )etodica predrii limbii romne *n n#%m ntul primar , Ed. +idactic !i eda,o,ic,

Momentele leciei Moment organizatoric 2 min.

Ob. op

Activitatea propuntorului 9e a&i*ur con'i%iile o(time (entru 'e&+urarea lec%iei: (re*tirea materialului 'i'actic nece&ar) &tabilirea linitii) .n'rumarea ele#ilor .n acti#itatea 'e (re*tire. 9unt #eri+icate cantitati# temele e+ectuate aca& ;n tim(ul #eri+icrii temei ele#ii #or (rimi o +i <Ane-a 1= (e care o #or &tu'ia i o #or rezol#a. >eactualizarea cunotin%elor &e #a +ace cu a7utorul meto'ei ciorc8inelui. 9e #a (rezenta ele#ilor o (lan a&emntoare cu +ia lor <Ane-a 2=. 9e cere ele#ilor &@ com(leze &c8ema &electAn' r&(un&urile

Activitatea elevilor :le#ii (re*te&c manualele) caietele in&trumentele 'e &cri&.

Strategia didactic Metode i Mijloace de "orma de procedee nvm!nt organi#are +rontal

Evaluare

Verificarea temei 4 min.

>ezol# +ia 'e lucru. Prezint mo'ul .n care au lucrat e-erci%iile 'in +ia 'e lucru) a(oi &electi#) tema (entru aca&. 9unt aten%i la Bntreb@ri) &electeaz@ cu#intele (otri#ite com(let n' ciorc8inele at t la tabl c t i (e +iele (ro(rii.

:-erci%iul ?unca in'e(en'ent

caiete 'e teme +ie

in'i#i'ual

e#aluare continu

Reactualizarea cunotinelor dobndite n leciile anterioare 3 min.

meto'a ciorc8inelui e-erci%iul

+ie (lana 'i'actic

+rontal

e#aluare continu

Ca tarea ateniei 4 min.

!nunarea temei i a obiecti"elor ro u#e 2 min.

(otri#ite. "a(tarea aten%iei &e #a realiza cu a7utorul unei (lane 'i'actice ce con%ine un aritmo*ri+ <Ane-a 0=. 9e #or (roiecta (e ecran enun%uri care #or a7uta la rezol#area ace&tuia. Pe #erticala A-B &e #a ob%ine cu# ntul !"/N9/LICA>:$ Cu(a 'e&(rin'erea cu# ntului c8eie al aritmo*ri+ului) ele#ii &unt anun%a%i c #or (artici(a la o lec%ie 'e reca(itulare a (r%ilor &ecun'are 'e (ro(ozi%ie .n#%ate) ei trebuin' & le recunoa&c .n 'i+erite enun%uri) & le marc8eze) & com(leteze (ro(ozi%ii lacunare 'u( Bntreb@ri 'ate ) &@ analizeze &intactic i mor+olo*ic cu#inte e#i'en%iate) & 'o#e'ea&c creati#itate

"ite&c enun%urile i 'e&co(er +iecare cu# nt 'e (e aritmo*ri+.

e-erci%iul

(lana 'i'actic #i'eo(roiector material ((t

+rontal

e#aluare continu ob&er#area &i&tematic a ele#ilor

con#er&a%ia

+rontal

ob&er#area &i&tematic a ele#ilor

9unt aten%i .

.n toat acti#itatea lor. 9e &crie titlul lec%iei (e tabl. $iri%area n"&&rii 2' min. /1 /2 /0 /2 /5 /3 /4 /5 /6 /10 9e #a (rezenta ele#ilor un enun%) cer n'u-li-&e & i'enti+ice (r%ile 'e (ro(ozi%ie) & analizeze atributul i com(lementul) a(oi & realizeze &c8ema liniar a ace&tuia. 9e (ro(un ele#ilor cAte#a e-erci%ii care &e #or a+la (e o +i 'e lucru <Ane-a 2=) Bn& &e #or (roiecta i (e ecran : 1. & recunoa&c (r%ile 'e (ro(ozi%ie &ubliniate Bn enun%uri 'ate) (e care & le noteze co'i+icat , 2. & com(leteze enun%uri) tin n' cont 'e Bntrebrile 'ate ,

:le#ii &criu titlul lec%iei (e caiete. con#er&a%ia e-(lica%ia +ie e-erci%iul "ite&c enun%urile) recuno&c (r%ile 'e (ro(ozi%ie &ubliniate (e care le co'i+ic) com(leteaz@ enun%urile 'u( cerin%ele enun%ate. :le#ii lucreaz at t la tabl) c t B (e +ie. "ite&c enun%ul) Bl &criu (e caiet) i'enti+ic B analizeaz (r%ile 'e (ro(ozi%ie cerute) realizeaza &c8ema liniara. analiza *ramatical caiete in'i#i'ual #i'eo(roiector material ((t +rontal e#aluare +ormati#continu

. (binerea erformanei ) min. /11 9e (ro(une ele#ilor & realizeze o com(unere- 'e&criere) +iecare ec8i( a# n' alt &arcin 'e lucru <Ane-a 5=: :c8i(a 1.- realizarea intro'ucerii -com(letarea unor enun%uri &u &ubiecte (otri#ite :c8i(ele 2) 0) 2realizarea cu(rin&ului) a# n' 're(t &(ri7in enun%uri (e care trebuie & le 'ez#olte) a'u* n' atribute i com(lemente, :c8i(a 5- realizarea Bnc8eierii- or'onarea unor cu#inteD e-(re&ii .ntr-un enun% lo*ic i marcarea (re'icatului. 9e citete i &e 'i&cut mo'ul 'e realizare al com(unerii. 9unt aten%i la e-(lica%ii. Ei Bm(art rolurile Bn ec8i(: &criitorul) ca( lim(e'e) (ictorul) monitorul) curierul) (rezentatorul. Lucreaz@ re&(ect n' cerin%ele enun%ate. e-(lica%ia 7ocul 'i'actic munca .n ec8i( ecu&oane cu rolurile ele#ilor in ca'rul ec8i(ei +ie 'e lucru (e ec8i(e e#aluare +ormati#@

"ite&c com(unerea) (artici( acti# la 'i&cu%ie.

*nc+eierea leciei 2 min.

9e (recizeaz :le#ii &unt aten%i. ele#ilor tema (entru aca&. :le#ii noteaz Noteaz tema. tema .n caiete. 9e +ac a(recieri #erbale *enerale i in'i#i'uale a&u(ra com(ortamentului i a&u(ra (artici(rii ele#ilor la lec%ie. 9unt nota%i ele#ii care au (artici(at acti# la lec%ie.

+rontal

a(recierea #erbal ob&er#area &i&tematic a ele#ilor

S-ar putea să vă placă și