Sunteți pe pagina 1din 3

Scoala Gimnaziala Motca

Localitatea Motca, Jud. Iasi


Prof. Teodora Ungureanu
Proiect didactic
Data: 2. !I. 2"#2
$lasa: aVIIIa A
%&iectul: Chimie
Tema lectiei: Carbonul
Ti'ul lectiei: Lectie de consolidare si sistematizare a cunostintelor
Competente generale:
#. $unoasterea si intelegerea fenomenelor c(imice, a terminologiei si a conce'telor s'ecifice
domeniului c(imiei)
2. Dez*oltarea ca'acitatii de e+'lorare,in*estigare a realitatii)
-. Dez*oltarea ca'acitatii de comunicare, utilizand lim&a.ul s'ecific domeniului c(imiei)
/. 0ormarea unor *alori si atitudini referitoare la im'actul c(imiei asu'ra naturii si a societatii.
Competente specifice:
La sfarsitul lectiei ele*ii *or fi ca'a&ili :
%#. sa caracterizeze car&onul)
%2. sa redea 'rin ecuatii c(imice 'ro'rietatile c(imice ale car&onului)
%-. sa utilizeze cunostintele do&andite in rezol*area unor e+ercitii si 'ro&leme)
%/. sa 'recizeze utilizari ale car&onului.)
%1. sa 're*ina into+icatiile cu o+izi ai car&onului.
Metode si procedede didactice: con*ersatia euristica, metoda ciorc(inelui, e+'licatia, e+'erimentul
de la&orator, .ocul didactic, c(estionarul)
Mijloace de invatamant: fise de lucru, su&stante c(imice:solutie $a2%342, $%2, a'aratura de
la&orator: e'ru&ete, tu& de sticla.
Metode de evaluare: o&ser*atia sistematica, e*aluare orala, 'ro&e scrise)
Strategii de organizare a clasei: acti*itate frontala, acti*itate 'e gru'e de cate / ele*i, acti*itate
indi*iduala.
esfasurarea orei
Secventa lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
#. Moment organizatoric 5erifica e+istenta materialului didactic.
6oteaza a&sentele.
Isi organizeaza caietele si
manualele.
2. Pregatirea fondului
a'erce'ti*
2Evocarea4
Prin intre&ari si ras'unsuri, reaminteste
ele*ilor notiuni des're $ si com'usii sai.
G(ideaza ele*ii s're efectuarea reactiei
de recunoastere a $%2 si scrierea ecuatiei
c(imice.
Distri&uie ele*ilor un .oc re&us si solicita
com'letarea acestuia, res'ectand
instructiunile 'e care le 'rimesc. 7stfel,
'e *erticala din c(enarul ingrosat, a'are
cu*antul CA!"#$.
8as'und la intre&arile
'rofesorului.
9:le*ii fac e+ercitii de
res'iratie. Deduc
'ro*enienta dio+idului de
car&on 'e care9l e+'ira.
9;ar&oteaza dio+id de
car&on in a'a de *ar a'oi
scriu ecuatia reactiei
c(imice o&ser*ate.
9$om'leteaza re&usul.
-. 7nuntarea sco'ului
lectiei
Precizeaza ele*ilor sco'ul lectiei.
/.Diri.area in*atarii
2Realizarea sensului4
9Im'arte ele*ii in gru'e de cate 'atru.
9999Distri&uie fiecarei gru'e cate o coala
de (artie al&a 'e care sunt scrise cerintele
si solicita ele*ilor sa com'leteze un
ciorc(ine cu notiunile in*atate des're
car&on si sa indice 'rin sageti relatiile
dintre structura atomului, 'ro'rietatile si
utilizarile car&onului. Pentru a limita
durata de com'letare, 'recizeza ca *a fi
castigatoare gru'a care afiseaza 'rima
sc(ema la ta&la si are ras'unsurile
corecte. Stimuleaza gru'a castigatoare
'rin a'lauzele celorlalti colegi.
9Scrie 'e ta&la o sc(ema de reactii si
solicita ele*ii s9o com'leteze a'oi sa
citeasca ecuatiile c(imice. Se fac discutii
'e &aza arderii incom'lete a car&onului si
'rofesorul insista asu'ra masurilor ce
tre&uie luate in gos'odarii 'entru a
're*eni into+icatiile cu mono+id de
car&on.
9Distri&uie fiecarui ele* fisa de lucru ce
contine enuntul 'ro&lemelor 'ro'use s're
rezol*are.
9$om'leteaza ciorc(nele,
afiseaza 'rodusul rezultat
in fata clasei, desemneaza
unra'ortor care 'rezinta
ce9au realizat. Toti ele*ii
sunt atenti la 'rezentarea
colegilor si inter*in in
cazul unor ras'unsuri
eronate sau 'entru
com'letari.
9$om'leteaza ecuatiile
c(imice in caiete si 'e
ta&la a'oi le citesc.
8as'und la intre&arile
'rofesorului.
98ezol*a 'ro&lemele
'ro'use in caiete si
confrunta rezultatele
o&tinute indi*idual cu cele
de la ta&la. Inter'reteaza
rezultatele o&tinute.
1. 8ealizarea
feed&ac<9ului
Distri&uie si solicita ele*ilor sa
com'leteze, urmatorul c(estionar:
#.$e *9a 'lacut cel mai mult in aceasta
ora=
2. $e nu *9a 'lacut=
-. Scrieti o sugestie 'entru urmatoarele
lectii.
Precizeaza ele*ilor ca isi scriu numele 'e
c(estionar numai daca doresc.
8as'und in scris la
intre&arile din c(estionar.
>. Indicarea temei 'entru
acasa.
Indica ele*ilor rezol*area 'ro&lemei -./,
'agina #? din manualul de c(imie.
:le*ii citesc e+ercitiul si
solicita e*entuale sugestii
de rezol*are.
. 7'recierea ele*ilor Pe tot 'arcursul lectiei, ele*ii sunt
a'reciati *er&al si incura.ati. :le*ii mai
acti*i 'rimesc note la sfarsitul acti*itatii. 9
!%"&S
$om'letati sirurile orizontale din figura
urmatoare, utilizand indicatiile # 9 > astfel incat
sa o&tineti in c(enarul rosu, denumirea 'rimului
element din gru'a a #/9a a sistemului 'eriodic al
elementelor.
#. forma amorfa su& care se gaseste car&onul
li&er in natura)
2. o forma cristalizata a car&onului care lasa
urme 'e (artie)
-. 'ro'rietate c(imica, comuna car&onului si (idrogenului care determina utilizarea lor dre't
com&usti&ili)
/. retea in care cristalizeaza diamantul)
1. diamantul 'oseda 'ro'rietati @@ deose&ite care9i confera o stralucire s'ecifica)
>. su&stanta cu duritatea cea mai mare.
'isa de lucru
#. Prin reducere cu car&une, masa unui o+id metalic tri*alent scade cu -"A.
Metalul este: a4 0e cu 7 B 1>) &4 7l cu 7 B 2) c4 $r cu 7 B 12.
2. 7flati cantitatea de dio+id de car&on rezultata 'rin arderea a /"" <g lemne cu un continut de -"A car&on, intr9o
cantitate suficienta de o+igen.
Masa dio+idului de car&on este: a4 22"<g $%2) &4 //"<g $%2) c4 >>" <g $%2.
-. Se ard com'let "" <g (uila cu 1 A car&on. 7ceeasi masa de dio+id de car&on rezulta si din calcinarea calcarului
de 'uritate C"A.
Masa de calcar folosita este: a4 /,?># t calcar) &4 #,C21 t calcar) c4 /?># <g calcar.
/. Din 2 <g solutie 32S%/ de concentratie 'rocentuala /CA si magneziu, se o&tine (idrogen.. Jumatate din cantitatea de
(idrogen dega.ata ser*este la reactia directa cu car&onul.
$antitatea de metan formata este:
a4 /" g $3/, 2,1 moli) &4?" g $3/, 1 moli) c4 ?"" g $3/, 1 moli)
1. Un amestec ec(imolecular de o+id de fier 2III4 si o+id de cu'ru 2II4 consuma 'entru reducere #" moli de car&on.
$om'ozitia 'rocentuala de masa a amestecului de o+izi este:
a4 1"A 0e2%-, 1"A $u%) &4 >>,>A 0e2%- , --,--A $u%) c4 2?,1A 0e2%-, #,/2A $u%)
1
2
3
4
5
6

S-ar putea să vă placă și