0% au considerat acest document util (0 voturi)
90 vizualizări6 pagini

Proiect Amintiri

Încărcat de

Cristina Cosma
Drepturi de autor
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
90 vizualizări6 pagini

Proiect Amintiri

Încărcat de

Cristina Cosma
Drepturi de autor
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect didactic

Data: 26. 01. 2012 Clasa: a V-a A Disciplina: Limba si literatura romana Subiectul: Amintiri din copilarie, de Ion Creang Tipul lectiei: sistematizarea cuno tin!elor Scopul lectiei: cunoasterea si intelegerea unui te"t literar #e$ic% Obiectiv specific: culti&area rece$ti&itatii intelecti& ' artistice a ele&ilor (ata de te"tul literar Obiective cadru si de referinta: 1. )ez&oltarea ca$acitatii de rece$tare a mesa*ului oral 1.1 sa identi(ice in(ormatiile esentiale dintr-un mesa* oral #modalitatile de e"$unere% 2. )ez&oltarea ca$acitatii de e"$rimare orala 2.6 sa mani(este interes $entru $artici$area la actul comunicarii +. )ez&oltarea ca$acitatii de rece$tare a mesa*ului scris +.1 sa identi(ice ideile $rinci$ale du$a citirea globala a unui te"t ,. )ez&oltarea ca$acitatii de e"$rimare scrisa ,.- sa mani(este interes $entru redactarea unui te"t Obiective operationale: cognitive: - sa des$rinda ideile $rinci$ale $otri&ite (iecarui (ragment in $arte. - sa identi(ice trasaturile unui $ersona* argumentand cu e"em$le din te"t. - sa argumenteze a$artenenta o$erei la genul literar cores$unzator. - sa identi(ice sec&entele de dialog, naratiune, descriere. - sa e"$lice semni(icatia titlului. afective : - sa mani(este interes $entru lectura. - sa ras$unda corect, constient si $artici$ati&e la intrebarile solicitate. - sa $artici$e cu interes la actul comunicarii. Strategia didactica: /etode si $rocedee: con&ersatia, e"$licatia, ciorc0inele, citirea selecti&a, $redarea reci$roca, mai multe ca$ete la un loc, e"$lozia stelara, brainstorming, inter$retarea $e roluri. /i*loace de in&atamant: manualul, (ise de lucru, (li$-c0art, &olumul 1Amintiri din co$ilarie2, de Ion Creanga 3orme de organizare: $e gru$e, indi&idual, (rontal

Bibliografie: o Cornelia )umitrascu 4ec0i, 1Indrumator pentru receptarea textelor literare2, 5d. Casa 5ditoriala 6egina, Iasi, 2001 o 7o$a Ion, 1Literatura romana2, 5d. 8iculescu, 9ucuresti, 2000 o :eta Vintila, /aria ;oader-Coman, 1 Gandirea critica o capacitate esentiala a educatiei pentru valori, 5d. 4coala galateana, :alati, 200< o 7ar(ene Constantin, 1Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala 2, 5d. 7olirom, Iasi, 1=== Motivatia: Acti&itatea se *usti(ica, deoarece le o(era ele&ilor $osibilitatea de a $ri&i o$era si $ersona*ele lui Ion Creanga dintr-o noua $ers$ecti&a. Acti&itatea le (aciliteaza ele&ilor (ocalizarea atentiei catre un domeniu $re(erat #co$ilaria%. Intregul demers didactic urmareste dez&oltarea creati&itatii, a $osibilitatilor de cunoastere a te"tului si a e"$rimarii libere a o$iniei. Conditii preliminare: 5le&ii $oseda anumite cunostinte des$re &olumul 1Amintiri din co$ilarie2 si sunt (amiliarizati cu modul de scriitura al lui Ion Creanga. 5le&ii au de*a (ormate de$rinderile de gandire, in&atare si lucru in gru$, incat lectia sa se $oata baza $e o strategie de in&atare diri*ata care sa $ermita im$licarea totala a ele&ilor in acti&itate.

Demersul didactic
Moment organizatoric ' se stabileste un climat adec&at des(asurarii lectiei E OCA!E "#Actualizarea cunostintelor anterioare se realizeaza $rin re$rezentarea a unui gru$ de ele&i a (ragmentului 1Calul balan2, din o$era 1Amintiri din co$ilarie2 de Ion Creanga. Cu resursele re$rezentarii scenice, ele&ii sunt mai adanc ancorati in te"t, intra in rezonanta cu $ersona*ele si intam$larile des(asurate. $#Captarea atentiei % brainstorming de grup& ciorc'ine simplu 4e da citire unui (ragment din o$era Amintiri din copilarie. 5le&ii recunosc (ragmentul si tema acestuia > co$ilaria.
Nu tiu alii cum sunt, dar eu, cnd m gndesc() la stlpul hornului unde lega mama o far cu motocei la capt, de crpau mtele jucndu-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care m ineam cnd ncepusem a merge copcel, la cuptiorul pe care m ascundeam, cnd ne jucam noi ieii de-a mijoarca i la alte jocuri i jucrii pline de ha!ul i farmecul copilresc, parc-mi salt i acum inima de ucurie" #

7ro(esorul noteaza in mi*locul tablei cu&antul C?7ILA6I5. 5le&ii scriu sintagme sau cu&inte care le &in in minte in legatura cu acest termen. 6eguli $entru utilizarea te0nicii ciorc0inelui: - scrieti tot ce &a trece $rin minte re(eritor la tema $ro$usa. - nu *udecati@e&aluati ideile $ro$use, ci doar notati-le. - nu &a o$riti $ana nu e$uizati toate ideile care &a &in in minte, insistati $ana a$ar idei noi. - nu limitati numarul ideilor. - lasati sa a$ara cat mai multe si mai &ariate cone"iuni intre idei. 4e citesc e"$resii des$re co$ilarie, de $e (li$-c0art. 4e enumera si alti scriitori care au abordat in scrierile sale tema co$ilariei # L. 9laga, I. ;eodoreanu, 9arbu 4t. )ela&rancea, Ioan Al. 9ratescu - Voinesti, /. 5minescu, /. 4ado&eanu,I. Agarbiceanu, 5. 3arago, etc.% !EA()*A!EA SE+S,(,) Demersul didactic "#Anuntarea subiectului si a obiectivelor 7ro(esorul (ace cunoscut ele&ilor (a$tul ca urmeaza o lectie de (i"are si consolidare a cunostintelor des$re o$era 1Amintiri din co$ilarie2, (ragmentul 1Calul balan2. $e $arcursul lectiei se &or des$rinde ideile $rinci$ale ale (ragmentului, se &or discuta modurile de e"$unere, constructia $ersona*elor, semni(icatia titlului si a$artenenta (ragmentului la genul e$ic.

$#)ncadrarea fragmentului in opera ?$era este alcatuita din $atru $arti #$rimele trei , $ublicate intre anii 1AA0-1AA2, $artea a IV-a , $ublicata $ostum in 1A=2%. Continutul celor patru parti: Partea ) se desc0ide cu e&ocarea scolii, ridicata $rin stradania $arintelui Ioan. 6u$t de &atra satului, 8ica $leaca im$reuna cu bunicul sau la scoala din 9rosteni. Aici, eroul &a a&ea $arte de o serie de $eri$etii: caderea in ?zana, sederea in gazda la Irinuca, um$lerea de raie ca$reasca, (uga cu $luta $e 9istrita. Ince$utul partii a ))-a sta sub semnul e&ocarii casei $arintesti. A$are c0i$ul mamei, odata cu intam$larile din co$ilarie: uratul de Anul 8ou, $u$aza din tei, la scaldat, etc. )n capitolul al )))-lea, eroul, de&enit adolescent este in(atisat urmandu-si in continuare drumul, ca ele& la scoala domneasca din ;argul 8eamtului, a$oi la scoala de cati0eti din 3alticeni. In capitolul al ) -lea, in toamna lui 1A--, $araseste satul $entru a urma seminarul de la 4ocola. .#Semnificatia titlului ' brainstorming de gru$ ;itlul subliniaza caracterul de e&ocare al scrierii si sugereaza (a$tul ca scriitorul a selectat doar o $arte din intam$larile co$ilariei sale care au caracter general, deoarece Creanga a $rezentat $rin $ro$ria lui co$ilarie, 2copilaria copilului universal2.

/#Predarea reciproca # 1- min.% 4e im$arte te"tul din manual in 6 (ragmente in con(ormitate cu numarul membrilor din gru$. 4e numara in cadrul gru$ului de la 1-6, (iecare ele& &a inde$lini $e rand rol de $ro(esor si rol de ele&. 3ragmentele numerotate de la 1 la 6 &or (i $rezentate colegilor din gru$ in ra$ort cu numarul $e care il au: ele&ul nr. 1 &a inde$lini rol de $ro(esor la (ragmentul nr. 1 si asa mai de$arte. 5le&ul care inde$lineste rol de $ro(esor realizeaza urmatoarele sarcini: - rezuma $aragra(ul. - $une o intrebare celorlalti colegi re(eritoare la continutul $aragra(ului. - clari(ica im$reuna cu ceilalti colegi unele as$ecte care $ar mai di(icile de inteles. - (ormuleaza ideea $rinci$ala a (ragmentului. - antici$eaza ce se &a intam$la in (ragmentul urmator. - com$leteaza (isa de lucru 17lanul sim$lu de idei2. Acti&itatea este urmata de un brainstorming (rontal. 4e sintetizeaza ideile $rinci$ale din cele 6 $aragra(e, se clari(ica anumite notiuni mai di(icile, se trec ideile in caiete. 0# Mai multe capete la un loc In cadrul gru$elor de ele&i de*a constituite, acestia numara de la 1-,. 4e (ormuleaza $rima intrebare. 5le&ii se gandesc la solutie singuri, a$oi $roblema este discutata in gru$. 7ro(esorul s$une un numar #+% si toti ele&ii care au acel numar ra$orteaza clasei ce s-a discutat in gru$ul lor,

du$a ce au com$letat im$reuna (isa explozia stelara. 4e trece la a doua intrebare si asa mai de$arte. Intrebari: . !nde se desfasoara actiunea" #. $and se petrec faptele" %. $ine se distinge in fragmentul analizat" &. $e modalitati de expunere se folosesc" '. In ce gen literar se incadreaza textul" 4e noteaza $e (li$$-c0art: tim$ul, locul, modalitatile de e"$unere, $ersona*ele, genul literar in care se incadreaza te"tul. #ele&ii noteaza in caiete% 4e cere ele&ilor sa selecteze acele (ragmente si e"$resii sugesti&e $entru conturarea $ortretelor (izice si morale ale $ersona*elor: $arintele Ioan, badita Vasile, 4marandita, 8ica. 4e desco$era analogii ale acestor $ersona*e cu alte $ersona*e din o$erele studiate. #ele&ii noteaza in caiete% !E1(ECT)A 4e &or $reciza trsturile care *usti(ic a$artenen!a la genul e$ic. 4e &a utiliza metoda $lriilor gBnditoare. Evaluare ' a$licarea unui c0estionar #- min.% 1. Ce ati in&atat astaziC 2. Ce &-a im$resionat $lacut la lectia de astaziC +. Ce coleg a (ost cel mai acti& astaziC E2tindere: 6ealizati o com$unere narati&a cu titlul Amintiri din copilaria mea, in care sa $o&estiti o intam$lare 0azlie din &iata &oastra. MOME+T O!TO3!A1)C: 4crierea corect a unor gru$uri de cu&inte i a unor cu&inte com$use MOME+T DE (ECT,!4: (omanul adolescentului miop, de /ircea 5liade

7entru c am rmas singur, m-am 0otrBt s Dnce$ c0iar azi (omanul adolescentului miop. Voi lucra Dn (iecare du$-amiaz. 8u am ne&oie de ins$ira!ie. trebuie s scriu, doar, &ia!a mea, iar &ia!a mi-o cunosc, i la roman m gBndesc de mult. )inu tie. $strez caiete din clasa a IV-a, cBnd a&eam $istrui ca un o&rei i Dn&!am c0imie Dntr-un laborator instalat Dn (irida sobei. )e cBte ori mi se $rea c trebuie s (iu Dntristat, scriam Dn )urnalul meu. Ei acel )urnal de acum doi ani a&ea un FsubiectG: trebuia s se &deasc Dntr-Dnsul &ia!a unui adolescent su(erind de neDn!elegerea celorlal!i. )ar ade&rul era altul: )urnalul m mgulea i Dmi alina dorul meu de rzbunare. rzbunare drea$t Dm$otri&a celor care nu m Dn!elegeau, credeam eu. 6omanul Dl &oi scrie alt(el. 5roul sunt eu, (ire te. / tem, Dns, c &ia!a mea - stins Dntre co$ii i cr!i - nu &a interesa cititorii. 7entru mine, tot ceea ce nu am a&ut, tot ceea ce am dorit din mansard, Dn Dnserri calde i tulburtoare, $re!uie te mai mult decBt anii to&ar ilor mei risi$i!i Dn *ocuri, Dn srbtori de (amilie i idile. CBnd s(Br isem de co$iat de la un &ecin cea dintBi i cea mai u oar dintre cele $atru $robleme grele, intr Vanciu. /ie Dmi $iere tot cura*ul cBnd Di zresc catalogul cu scoar!e negre i en*tete alb. Vanciu saluta demn i Dngduitor, sigur de e&identa lui su$erioritate i de nenorocul nostru. )e cBte ori nu mi-am *urat eu, $ri&indu-l cum intr, c &oi studia $tima matematica numai ca s-i $ot Dm$otri&i aceea i $ri&ire senin i sigur... Dn gBnd - dac sunt ascultat - Dmi bat *oc de $Bntecul $e care Dncearc s i-l ascund sub croiala &estei. Am a(lat de mult c Vanciu e un )on Huan. )ac a (i (emeie i l-a a&ea tot $ro(esor de matematic, sunt sigur c nu i-a $utea rezista. / st$Bne te cu glasul, cu calmul, cu oc0ii i cu dezlegrile $roblemelor. /i-e ciud c nu m-a $lmuit niciodat, ca s-l $ot urD. Dmi s$une numai Fca$ de lemnG de cBte ori gre esc semnele algebrice. i Fca$ secG de cBte ori m intimidez la tabl, (ascinat de un desen geometric cruia trebuie s-i gsesc rost, &aloare i dezlegare. Am (cut rugciunea, i eu mi-am dat seama c m rugam, nu tiu cui. / rugam ca Vanciu s Dntoarc (oaia catalogului i s asculte colegii de la s(Br itul al(abetului. sau s (ie c0emat la minister. sau s intre ser&itorul i s-i aduc o &este nea te$tat, iar noi s a&em Dntreaga or liber. 7oate m rugam i altce&a. 3ire te, m-a c0emat cel dintBi la tabl, cu toate c nu eram singurul neascultat din clas. Am $ it demn, cu caietul, cu creta i buretele. 8u &oiam ca ceilal!i s a(le c mi-e team de Vanciu. )e alt(el, cum m a$ro$ii de tabl, m lini tesc. 7anica $iere din senin. 7ri&esc calm oc0ii $ro(esorului i, cBnd i-i $leac Dn caiet, zBmbesc Dngduitor celor din bnci.

S-ar putea să vă placă și