Sunteți pe pagina 1din 7

Universitatea „ Babes-Bolyai”

Facultatea de Psihologie și Știinte ale Educației


Specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar
Anul II , semestrul I, ID
Nume,prenume student: Popan Roxana Carina

 TEORIA ŞI METODOLOGIA INSTRUIRII


Temă: Alcătuiți un proiect de lecție, pentru un tip de lecție mixtă, la o disciplină din
învățământul primar, la alegere, respectând cu strictețe etapele unei astfel de categorii de
lecție. (2 puncte)

Data: 11.11.2020
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea de învăţare: Fapte şi atitudini
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Textul literar / Text  suport: „ Amintiri din copilarie „ după Ion Creangă
Tipul lecţiei: Mixtă
Compentenţe specifice vizate:
1.1 Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ simplu;
2.1 Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind
un set de repere
3.1 . Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare
3.3 Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susține o opinie
referitoare la mesajul citit
4.1 Recunoașterea și remedierea greșelilor de ortografie și de punctuație în redactarea de text
Obiectivul fundamental:     Manifestarea interesului pentru lectura si colaborarea in cadrul
perechilor si a grupului, constient si activ la relizarea sarcinilor de lucru.
Obiective operaţionale:
O1 – sa citească corect, coerent, conştient şi expresiv textul „ Amintiri din copilarie „ de Ion
Creangă;
O2 - să argumenteze că textul citit este  naraţiune la perscoana I (povestirea);
O3 - să caracterizeze succint personajele textului folosind metoda „ cvintetului”;
O4 – să isi reamintească noţiuni legate de propoziţie, părţi principale şi secundare de propoziţie;
O5 - să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete şi la tablă;
Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: lectură explicativă,metoda de evaluare prin întrebări şi
răspunsuri(Răspunde-Aruncă-Interoghează),harta lecturii,metoda
cvintetului,dramatizarea,explicaţia,conversaţia.
b. Mijloace de învăţământ: manual,caiet,portret autor,volum de povestiri ale
autorului,dicţionare explicative şi de sinonime,rebus,flipchart,marker,fişe de
lucru,ecusoane,diplome,harta României,siluetele personajelor,cireşul.
c. Forme de organizare: individual,pe grupe,frontal.
d. Metode de evaluare:  verificare orala, scrisă, observare sistematică, fişe de lucru.
e. Resurse de timp: 45 minute
f. Resurse umane: Elevi,învăţător/învăţătoare.
Moment organizatoric
Durata: 1 minut
Activitatea învăţătorului: Asigurarea climatului organizatoric, pregătirea materialului didactic.
Ecusoanele pentru formarea grupelor vor fi extrase înainte de ora de limba română.(gr.cireşelor,
gr.buburuzelor, gr.razelor de soare, gr.bujorilor).
Activitatea elevului: Elevii pregătesc materialele necesare în timpul lecţiei şi se conformează
regulilor de disciplină.
Metode şi procedee: Exerciţiul frontal.
Verificarea temei
Durata: 2 minute
Activitatea învăţătorului: Verificarea temei calitativ si cantitativ.
Activitatea elevului: Verifică tema şi corectează eventualele greşeli.
Metode şi procedee: Conversaţia;
Mijloace de învăţământ: Caietul;
Evaluare: Orală;
Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
Durata: 7 minute
Activitatea învăţătorului: Se verifică şi se actualizează cunoştinţele despre propoziţie şi felul lor
pornind de la comunicarea oamenilor prin intermediul cuvintelor legate în propoziţii.
„Cum comunica oamenii între ei?”
„Ce este propoziţia?”
„De câte feluri este propoziţia?”
“ După tipul părţilor de propoziţie ce o alcătuiesc de câte feluri este propoziţia?
“Din ce este alcătuita propoziţia simplă? Dar cea dezvoltată?”
“Ce părţi secundare de propoziţie am invatat noi?”
REBUS – Cuprinde pe verticală cuvântul “COPILĂRIE”  
 
(Activitatea se desfăşoara atât frontal, la rebusul expus, cât şi individual pe fişă.)
  ●Se cere  recunoaşterea exeplificarea unor propoziţii în care cuvântul “copilaria “ să aibă
valoare de atribut si complement.
(Cadrul didactic impreună cu elevii corectează greşelile când este cazul, stimuleaza elevii să
participe activ.)

Activitatea elevului: Răspund intrebarilor propuse de cadrul didactic.


Metode şi procedee:Conversaţia
Mijloace de învăţare: Flipchart,rebus;
Evaluare:Verificarea orală.
Captarea atenţiei:
Durată: 3 minute
Activitatea învăţătorului: Se porneşte de la propoziţiile pe tema copilăriei, care este cea mai
frumoasă perioadă a vieţii noatre.
“Astăzi vom face cunoştinta cu un baieţel care se bucură din plin de vârsta copilariei. Despre ce
poveste este vorba si cine o va spune, vom afla în textul următor, scris de  un autor îndrăgit de
voi.”
“cine credeti că este?”(pareri diferite)
Activitatea elevului:Elevii ascultă;
Metode şi procedee:Conversaţia.

Anunţarea temei şi a principalelor obiective operaţionale


Durată: 5 minute
Activitatea învăţătorului: “Astăzi vom studia textul Amintiri din copilarie-La cirese, scris de Ion
Creanga. Va veti strădui să cititi frumos, să raspundeti corect la întrebări.Vom învăţa cuvinte noi
pentru a ne îmbogăţi vocabularul şi...bineinteles vom citi pe roluri şi vom juca putin teatru.”
 
Vom lucra individual, pe perechi şi pe grupe, iar la sfârşitul lecţiei cel mai bun cititor va fi
recompensat.(se prezintă liderii echipelor).
 
 Se scriu titlul si autorul pe tablă , respectiv pe fişele de lucru în spatiul rezervat.
 
Activitatea elevului: Elevii ascultă şi scriu în caiete titlul lecţiei;
Liderii echipelor prezintă echipele;
Se completează harta textului în spaţiile rezervate.
Metode şi procedee: Conversaţia,harta textului.
Mijloace de învăţare: Portretul autorului,caietul,manualul,fişe de lucru;
Evaluare: Observarea sistemică.
Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor:
Durată: 10 minute
Activitatea învăţătorului: Se reactualizează câteva date despre autor şi titluri de lecturi.(mare
povestitor moldovean, a coceput primul abecedar, a scris numeroase poveşti pentu copii „Capra
cu trei iezi”, „ Povestea unui om lenes”, „ Ursul pacalit de vulpe”, „Punguţa cu doi bani”, „Cinci
pâini” etc).
Intuirea ilustraţiei ce însoţeşte textul şi observarea aranjării textului în pagină.
(text in proză).
Citirea model de catre un elev.
Elevii sunt atenţionaţi să urmărească atent, să citească corect şi expresiv respectând semnele de
punctuaţie.
„Ce fel de text este cel citit?”
(naraţiune)
Citirea selectivă.
Se explică cuvintele şi expresiile noi.
Introducerea cuvintelor noi în alte contexte.
Citirea ştafetă de către toţi elevii.
„Care sunt personajele textului?”
Citirea pe roluri.
Intrebări legate de conţinut.
Activitatea elevului: Elevii răspund întrebărilor cadrului didactic. Un elev realizează citirea
model a textului din manual.Arata la harta locul natal al autorului si lipesc fotografia acestuia pe
harta.
Metode şi procedee: Converşatia,lectura,explicaţia,harta textului,metoda RAI(în perechi).
Mijloace de învăţare: Harta,poza autorului,manualul,volume de cărţi,dicţionare explicative şi de
sinonime;
Evaluare: Verificare orală.
Realizarea feedback-ului
Durată:10 minute
Activitatea învăţătorului: Se cere caracterizarea personajelor cu ajutorul unui joc.(cvintetul).
a)primul vers este format din cuvantul tematic (numele personajului pe care il caracterizăm)
b)al doilea rând este format din doua adjective(însuşiri caracteristice)
c)al treilea rând este format din trei verbe
d)o propoziţie formată din patru cuvinte legate de personaj
e)un verb la gerunziu ca o concluzie.
Activitatea elevului: Elevii completează fişa, respectând regulile de scriere şi aranjare în pagină.
Metode şi procedee: Explicaţia,metoda cvintetului (în grupe).
Mijloace de învăţare: Fişe;
Evaluare: Verificare scrisă;
Obţinerea performanţei
Durată: 5 minute
Activitatea învăţătorului: Dramatizarea liberă cu replici improvizate (La teatru)
Activitatea elevului: Doi elevi realizează dramatizarea textului.
Metode şi procedee: Dramatizarea (în perechi).
Mijloace de învăţare: Cireşul;
Evaluare: Verificarea orală,observarea sistemică.
Discuţii generalizatoare
Durată: 1 minut
Activitatea învăţătorului: Se fac aprecieri asupra desfăşurarii lecţiei. Se premiază grupele şi cel
mai bun cititor cu diplome.
Activitatea elevului: Elevii ascultă.
Metode şi procedee: Conversaţia;
Mijloace de învăţare: Diplome.

Tema pentru acasă


Durată: 1 minut
Activitatea învăţătorului: Se cere elevilor să răspundă la întrebările textului din manual, să
realizeze desenul de pe harta lecturii.
 Activitatea elevului: Îşi notează tema pentru acasă.
Metode şi procedee: Explicaţia.
Anexa 1
Rezolvând corect rebusul, pe verticala AB veți descoperi denumirea celei mai frumoase perioade
din viața unei persoane.

               A    

      1                      
          2                    
            3                  
          4                    
        5                      
      6                        
          7                    
    8                          
9                              
              B  
1. Personajul principal din ,,Amintiri din copilărie" de Ion Creangă este..........
2. În propoziția ,,Ionela citește o carte." subiectul este.......................
3. În propoziția ,,El cântă frumos." subiectul este exprimat prin.............
4. Propoziția ,,Maria desenează" este o propoziție..................
5. ,,Dumneavoastră" este un pronume personal de....................
6. Cuvântul cu înțeles asemănător pentru ,,mâhnit" este..................
7. Subiectul și predicatul sunt părți........................ de propoziție.
8. În propoziția ,,Noaptea vine pe furiș." cuvântul ,,vine" este.................
9. Cuvântul cu înțeles opus pentru ,,tristețe" este...................

S-ar putea să vă placă și