Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lecie

Data:
Titlul leciei: Sulful
Tipul leciei: lecie mixt
Obiective:
A. Obiective cognitive. Elevii trebuie :
A.1. - s dobndeasc cunotine care cuprind legi, teorii i principii ale proceselor chimice
n scopul formrii limbajului chimic
A.2. -s explice semnificaia fizic i chimic a unor fenomene ntlnite la sulf
B. Capaciti i deprinderi intelectuale. Elevii trebuie s posede urmtoarele abiliti:
B.1. - operarea cu limbajul tiinific specific chimiei
B.2. - redarea prin ecuaii chimice a reaciilor chimice specifice elementului sulf
B.3. - dezvoltarea mobilitii gndirii tehnice prin corelaii interdisciplinare
C. Comunicare.
C.1. - s denumeasc ntotdeauna corect formulele chimice ntlnite
C.2. - s foloseasc un limbaj chimic adecvat n formularea unor concluzii
C.3. - s ntocmeasc referatul pe baza experienelor de laborator efectuate la lecia Sulful
D. Deprinderi practice ( obiective comportamentale).
D.1. - formularea unor concluzii pentru experimentele chimice observate
D.2. - aplicarea cunotinelor din domeniul chimiei , n interpretarea fenomenelor din
natur : utilizarea lor n viaa cotidian
Metode i procedee didactice folosite: expunerea, conversaia, modelarea,
experimentul, descoperirea dirijat, exerciiul.
Mijloace de nvmnt: Sistemul Periodic, manualul, reactivii i aparatur necesar.

Desfurarea leciei.
I.

Moment organizatoric.
Verificarea prezenei elevilor
Verificarea inutei elevilor i aspectului clasei
Se stabilete linitea i atmosfera propice activitii didactice
II.
Verificarea cunotinelor anterioare.
Frontal se vor verifica cunotinele referitoare la atomul de carbon, varietile
sale, i utilizrile practice ale acestor varieti
Se vor enumera pe scurt substanele chimice care reacioneaz cu atomul de
carbon, utilizrile practice ale acestor reacii.
III.
Trecerea la lecia nou.
Aceast etap ncepe cu trecerea titlului leciei pe tabl i a secvenelor informaionale
a leciei care trebuie parcurse.
Sulful
1. Structur atomic (molecular)
2. Stare natural
3. Proprieti fizice
4. Proprieti chimice
5. Utilizri

Pe rnd vor fi parcurse aceste secvene, fcnd apel la observaiile i cunotinele


anterioare ale elevilor.
1. locul ocupat n S.P. masa molului de atomi, pot fi precizate de ctre elevi
Informaie.
Profesorul indic modelul moleculei de sulf, cu precizarea c n ecuaiile reaciilor
chimice nu apare simbolul moleculei (S8)
2. Starea natural a sulfului
S8
Elevii pot indica compui n care apare atomul de sulf profesorul
urmnd a dirija dialogul i a completa informaiile incomplete
Informaie.
Sulful
Liber

combinat

Zcminte
de suprafa subterane

oxizi
SO2

SO3

H2S

sulfuri

sulfai

FeS2 pirit
CaSO4
ZnS blend
MgSO4
PbS galen
CuSO4
FeCuS2 - calcopirit
Unii compui organici

3. Proprietile fizice ale sulfului


Starea de agregare, culoarea, mirosul, solubilitatea n ap, conductibilitatea termic pot
fi precizate de ctre elevi, acest element fiind mult amintit n clasa a VII-a.
Informaie.
Sulful este o substan solid cristalizat, de culoare galben, cu miros
specific neplcut (pucioas) , insolubil n ap dar solubil n sulfura de carbon,
avnd densitatea mai mare dect a apei , dur dar casant, se topete uor la 119 oC ,
nu conduce curentul electric i nici cldura.
4. Proprietile chimice ale sulfului
Elevii pot aminti de reacia de ardere a sulfului, reacie ntlnit la studiul oxigenului.
Pentru o mai bun sistematizare se vor aminti mai nti reaciile sulfului cu nemetalele
i apoi cu metalele.
Elevii pot scrie singuri ecuaiile reaciilor chimice ale sulfului cu oxigenul, hidrogenul
i cu unele metale, scriind corect i denumind corect substanele obinute.
Informaie. Se atrage atenie elevilor s nu confunde sulfurile cu sulfaii i
sulfiii.
A. Reacia de oxidare (ardere ) a sulfului.
S + O2 = SO2 dioxid de sulf
B. Reacia cu hidrogenul.
S + H2 = H2S acid sulfhidric
2

C. Reacia cu metalele
- la rece
Ag + S = Ag2S sulfura de argint (neagr)
Hg + S = HgS sulfura de mercur (neagr)
- la cald
Fe + S = FeS sulfura de fer
2Al + 3S = Al2S3 - sulfura de aluminiu
Activitate experimental.
Profesorul va prezenta n faa elevilor reacia de ardere a sulfului urmat de
combinarea dioxidului de sulf obinut cu apa n vederea obinerii acidului sulfuros.
Informaie
Indicatorii sunt substane chimice care nu particip la reaciile chimice, ei avnd
proprietatea de a-i schimba culoarea n prezena acizilor i a bazelor.
Turnesol
violet

n mediu bazic

albastru

n mediu acid

rou

Se vor efectua demonstrativ i obinerea sulfurii de fer i a sulfurii de aluminiu.


Experienele vor fi discutate cu elevii, acetia trebuind s completeze tabelul pentru activiti
experimentale
Activitatea
experimental
1 Reacia de ardere a
sulfului

Substane i
ustensile
S, linguri de ars,
spirtier

Ecuaia reaciei
chimice
S + O2 = SO2

2.Reacia dioxidului
de sulf cu apa
3. Reacia de
obinere a sulfurilor

Balon cu fund plat,


ap, turnesol
S pulbere, Fe
pilitur, Al pulbere
spirtier, sit de
azbest, panglic de
magneziu

SO2 + H2O =
H2SO3
S + Fe = FeS
3S + 2 Al = Al2S3

Observaii i
concluzii
S arde cu flacr
albastr
Se obine un gaz
toxic cu miros iritant
Acidul sulfuros
nroete turnesolul
- amestecurile se
nclzesc numai pn
ncep reaciile
- se obin sulfurile de
culoare neagr
cenuie
- arderea
magneziului este
necesar pentru
nceperea reaciei
amestecului

IV. Fixarea cunotinelor se realizeaz prin verificarea modului n care elevii au neles s
completeze tabelul de activiti experimentale, verificnd n special modul de completare a
3

rubricii ce conine observaiile i concluziile , restul urmnd de completat ca tem pentru


acas.
- n funcie de timpul rmas la dispoziie se pot rezolva i exerciiile aplicative de la
aceast lecie.
V. Tema pentru acas.
Pe parcursul orei au fost indicate domeniile n care sulful -i gsete aplicativitate
practic.
Elevii au ca tem pentru acas indicarea utilizrii practice a sulfului folosindu-se i de
manual, completarea tabelului de activitate experimental, urmnd ca ora urmtoare s se
rezolve i problemele de calcul de la lecia Sulful.
n finalul orei vor fi notai elevii activi la lecie, care au ajutat la predarea leciei , au
observat corect experimentele realizate indicnd logic concluziile acestora.

S-ar putea să vă placă și