Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:
Propunător: Loredana Cuibari
Grupa: mare
Tema anuală: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Subtema: ”Mama, te iubesc!”
Categoria de activitate: Jocuri și activități didactice alese (ALA 2)
Subiectul: ”Dansăm pentru mama!”
Tipul activității: predare-învățare
Mijloc de realizare: joc distractiv
Scopul: Deconectarea psiho-fizică a copiilor după efortul intelectual din timpul activităților precedente.
Obiective operaționale:
O1- să asculte regulile jocului: ”Dansez pentru mama”;
O2- să danseze pe muzică, oprindu-se la încetarea acesteia;
O3- să manifeste entuziasm și bună dispoziție;
Strategia didactică:
a). Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul;
b). Mijloace de învățământ: CD-player, CD
c). Forma de organizare: pe grpe;
d). Resurse: - umane: copiii grupei, educatoarea;
- temporale: 15 minute;
e). Bibliografie:
1. Filofteia, Grama, Pletea, Mioara, Spânu, Cristina, Ghid pentru proiecte tematice – Activități integrate pentru preșcolari (3-5 ani),
Editura Didactica Publishing House, 2008;
2. Toma, Georgeta, Petre, Daniela, Ristoiu, Maruța, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învățământul preșcolar,
Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2009;
Desfășurarea activității

Nr. Ob. Conținutul instructiv-educativ T Strategia didactică


crt. Secvențele op I Evaluarea
Metode și Mijloace de Foreme de
activității M
procedee învățământ organizare
P
1. Moment organizatoric Voi pregăti materialul didactic în 1’
vederea desfăşurării în condiţii optime a
lecţiei.
2. Anunțarea titlului - Copii, astăzi vom juca un joc care se 1’ Conversatia Frontal
jocului numește ”Dansez pentru mama mea”!

3. Desfășurarea jocului O1 a) Explicarea și demonstrarea jocului 10’ CD Frontal Abilitatea


O2 Copiii trebuie să danseze pe CD-Player Individual copiilor de a
O3 muzica, iar la încetarea acesteia trebuie respecta
să rămână nemișcați. Cine se mișcă iese regulile
afară din joc. jocului,
b) Desfășurarea jocului de probă manifestand
Voi ruga doi copii să realizeze jocul de interes.
probă pentru o mai bună înțelegere a
acestuia.
c) Desfășurarea propriu- zisă a jocului
Jocul se va termina în momentul în
care rămâne un singur preșcolar
pe ,,ringul de dans’’

4. Încheierea activității Voi face aprecieri asupra modului de 3’ Conversatia Frontal Aportul
comportare al copiilor în timpul Individual copiilor în
activității. cadrul
jocului.

S-ar putea să vă placă și