Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 22.02.2022

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Național Pedagogic “Spiru Haret” Buză u

PROPUNĂTOARE: Nuțică Andreea

EDUCATOARE: Untaru Alina


PROFESOR COORDONATOR: Stana Emilia
PROFESORI METODIȘTI: Dobre Oana, Stoian Mihaela
GRUPA: Mijlocie ,, Iepurașii,,
TEMA ANUALĂ: “ Câ nd, cum, de ce se întâ mplă ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”În lumea apelor,,
Tema activității integrate: ”Peștișorul de aur”
DOMENII EXPERENTIALE: D.E.C+D.L.C
MIJLOC DE REALIZARE: A.D.E.:
D.E.C + D.L.C (Educație muzicală +educarea limbajului)”Peștișorul de aur,,.
SCOPUL :

-Formarea capacității de exprimare prin muzică si dezvoltarea creativităţii şi


expresivităţii limbajului oral în vederea creării unei povești.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfâ rșitul activită ții copiii vor fi capabili :
O1- să alcă tuiască propoziţii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical, despre povestea prezentată ;
O2- să interpreteze corect cantecul.
O3 - să coopereze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee didactice: Exercițiul vocal, ritmic și ritmico-


melodic, Audiția, Conversația, Explicația, Demonstrația, Observația,
Exercițiul, Jocul didactic.
b) MATERIALE DIDACTICE : peștisorul, imagini, calculator
c) FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual.

TIMP: 40-45 de minute


SCENARIU DIDACTIC

OB Strategii didactice
Etape lecției . Conținutul învățării Metode si Mijloace Forme de Evaluarea
OP procedee de organizar
învățare e
1.Momentul  Aranjez clasa: creez un mediu propice pentru
organizatoric învă țare, aerisesc clasa, organizez grupul de copii, Conversați
mă asigur că au materialele necesare pentru a ne a
desfă șura lecția corect.

2.Întâlnirea Aprecieri
de dimineață  Se vor așeza pe scă unele în formă de semicerc. Conversați Frontal verbale
 Ne vom saluta cu formula “Bună dimineața, a
prichindel ....!”. În acest mod voi realiza și prezența.
 Mai apoi, ne vom ocupa de calendarul
naturii,adresâ ndu-le urmă toarele întrebă ri:
,,În ce zi a săptămânii suntem?”
,,Ce data este astăzi?”
Frontal Aprecieri
,,În ce anotimp suntem?”
Dialogul verbale
,,Cum este afară?”
,,Cum ne imbracăm ?”

3.Captarea  Se va realiza cu ajutorul peștișor de pluș prin


atenției întrebarile:

- Copii vouă vă plac desenele animate?


- Ce desene animate vă plac?
- Îl recunoașteți pe animalul de pluș din mâna Conversați Frontal
mea? a
- Din ce desene animat este?

4.Anunțarea  Le voi spune copiilor că astă zi vor vorbi despre


temei si a lumea apelor.
obiectivelor Conversați Frontal
a
5.Desfășurare După ce copiii descoperă din ce desene face parte
a propriu-zisă peștisorul nostru vom viziona trailerul acestui desene. Le Frontal Aprecieri
a lecției propun copiilor să învă ță m un câ ntec pentru peștișor, mai verbale
exact :
-,, Peștișorul dră guț,,
Conversați
După ce am ascultat și câ ntat împreună câ ntecul de 2 ori le
a
propun copiilor să ascultă m povestea Peștișorului Auriu.
Dialogul
- O să prezentă m imagini reprezentative poveștii.
- Copiilor le vor fi adresate întrebă ri din poveste
Frontal Aprecieri
După prezentarea poveștii și discuția despre aceasta verbale
vom fixa împreună câ ntecul învă țat anterior, invatat
dupa metoda auzului.
-repetarea versurilor în ritmul câ ntecului
-intonarea și repetarea liniei melodice
-câ ntarea în grup pâ nă la însușirea corectă a piesei
7.Aprecierea Pe baza activității lor active la lecție copiii vor fi felicitați.
elevilor Conversația Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și