Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.09.2022
Clasa: a VI-a
Profesor: Ungureanu Vasilica-Mădălina
Timp de lucru: 50 de minute
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Sirețel
Disciplina: Limba și literatura română
Domeniul: Literatura română
Subiectul lecției:

Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
Competențe specifice:
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei,
exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de
interes sau pornind de la textele ascultate/citite
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue şi multimodale
2.3. Formularea unui răspuns personal şi/sau a unui răspuns creativ pe marginea unor texte de
diferite tipuri, pe teme familiare
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme
familiare
Competențe derivate:
La sfărșitul lecției elevii vor fi capabili:
- să extragă informații dintr-un text suport;
- să asocieze un termen cu definiția;
- să identifice participanții la un act de comunicare dintr-un text;
- să definească noțiunea de text;

Modul de predare: frontal, pe grupe, individual.


Modul de realizare a feedback-ului: aprecieri orale pe parcursul lecției.
Metode și procedee didactice: lectura, brainstorming, joc, expunerea, conversația euristică,
exercițiul, dezbaterea.
Materiale didactice: tablă, cretă, manual, laptop.

Bibliografie:
1. Limba și literatura română: manual pentru clasa a VI-a, Mihaela Daniela Cîrstea, Ileana
Sanda, Viorica Avram, Alexandra Dragomirescu. – București: Editura Didactică și
Pedagogică, 2018.
2. Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ Clasele a V-a –
a VIII-a, București, 2017.
3. Florentina Sâmihăian, O didactică a limbii și literaturii române, Editura ART, București,
2014.

SCENARIUL DIDACTIC

1. Momentul organizatoric (2 minute)


Profesorul face prezența și asigură un ambient plăcut în sala de curs.

2. Captarea atenției (6 minute)


Profesorul îi roagă pe elevi să privească cele două imagini din manual și le adresează diferite
întrebări (Cum se comportă elevii?, Ce credeți că sunt cele două încăperi?, De ce credeți că se
află acolo? În ce sală de lectură ți-ar plăcea să fii?) pentru a ajunge la titlul lecției.

3. Anunțarea subiectului și obiectivelor (2 minute)

Profesorul notează la tablă titlul (La biblioteca școlii) și sunt anunțate obiectivele.

4. Introducere în tema nouă (15 minute)

Profesorul le propune elevilor un joc de tip ștafetă pentru a citi textul. Astfel, profesorul
începe să citească apoi va numi un elev. Când elevul consideră că vrea să se oprească
numește la rândul lui un alt elev.
Profesorul solicită elevilor să rezolve împreună exercițiul de la pagina 8 din manual.
Exercițiul este unul de asociere.

5. Dirijarea învățării temei noi (70 minute)

Profesorul le va aminti elevilor ce este o comunicare, ce este un emițător, un receptor,


codul, canalul. Apoi, le va cere elevilor să rezolve exercițiile de la pagina 9 sub forma unui
dialog deschis. Profesorul va dirija dialogul.
Elevii vor citi pe roluri dialogul, respectând semnele de punctuație și abordând o
intonație adecvată. În aceeași notă creativ. Elevii vor lucra pe echipe pentru a realiza un
dialog după instrucțiunile de la pagina 9. Elevii vor avea în vedere explicația profesorului
referitoare la comunicarea nonverbală și paraverbală.
În cadrul activității de ascultare, profesorul va reda suportul audio, folosind manualul
digital, iar elevii vor lucra exercițiile de la pagina 10. Profesorul va dirija ascultarea astfel:
citește enunțurile o dată, apoi reda conținutul audio, oferă timp elevilor pentru a rezolva
primul exercițiu. Acțiunea se repetă de 2-3 ori, după nevoie.
După ascultare elevii vor răspunde la întrebările din secțiunea post-ascultare.
Cu ajutorul elevilor, profesorul va realiza o scurtă recapitulare a noțiunilor legate de
trăsăturile unui text.

6. Pentru fixarea noilor cunoștințe elevii vor primi ca temă realizarea unui dialog având ca
temă de discuție bibliotecile virtuale. Profesorul întreabă elevii dacă au întrebări/nelămuriri în
ceea ce privește realizarea temei. (3 minute)

7. Feedback-ul se oferă pe tot parcursul lecției, profesorul apreciind răspunsurile corecte ale
elevilor și corectând unde este necesar. (2 minute)

S-ar putea să vă placă și