Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Data: 20. 04. 2018


Profesor: Cigolea Olesea
Aria curriculară: Limba şi literatura română
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: 14
Subiectul:  Evaluare: Legende populare. Mitul
Tipul lecţiei: de evaluare
Timpul: 45 min.
Competenţe specifice:
- Manipularea suporturilor audiovizuale şi informatice în calitate de surse sau mijloace de învăţare a limbii
de instruire.
- Identificarea propriilor atuuri, nevoi şi puncte vulnerabile în diferite situaţii de comunicare orală şi
scrisă.

Subcompetențe specifice:
11.1. Selectarea în volum rezonabil a informaţiilor necesare (esenţiale), utilizând mijloace
audiovizuale/informative.
14.1. Autoevaluarea propriilor competenţe de comunicare.

Obiective operaţionale:
O.1 să comenteze citatul ales;
O.2 să prezinte portofoliul, curiozitatea aflată și părerea proprie referitor la: Mitul - realitate sau născocire?
O.3 să-și exprime părerea referitor la procesul de cercetare și de elaborare a temei.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:
- Conversaţia ghidată, argumentarea, explicaţia, discuția, jurnalul dublu, prezentarea, discursul.
- Mijloace de învăţământ: proiector, laptop, tablă, caiete, cretă colorată, portofoliile elevilor.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea individuală.

Bibliografie:

1. Cartaleanu ,T. Suport de curs. Dezvoltarea creativităţii elevilor, 2015-2016.


2. Cartaleanu ,T.,Cosovan,O. Lectură şi scriere pentru dezvoltarea gîndirii critice.
3. Sâmihăian, F., Norel, M. Didactica limbii şi literaturii române. 2011.
4. Curriculum Naţional. Limba şi literatura română. Curriculum pentru clasele aV-a –aIX-a.
Chişinău: Ştiinţa, 2010.
NR. ETAPELE CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL AL LECȚIEI STRATEGIA DIDACTICă
CRT. LECȚIEI
DOZARE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE
1. EVOCARE Profesorul stabileşte un contact vizual Elevii devin disponibili pentru oră;
şi verbal cu elevii; Conversaţia Activitate Scaun
Propune elevilor câteva citate despre Îşi pregătesc cele necesare pentru
frontală și Cretă
învățătură: Profesorii îți deschid ușa. desfăşurarea orei;
De intrat, trebuie să intri singur. Participă activ la joc. Jurnalul dublu individuală Tablă
(proverb chinezesc)
De învăţat înveţi multe şi de la toţi.
10min
Dar profesor nu e decât cel care te Elevii comentează și răspund.
învaţă să înveţi. (Constantin Noica)
Vrei să înveţi ştiinţele cu uşurinţă? Elevii noatează tema.
Începe prin a-ţi învăţa limba.
Comentați în două minute unul din
citatele propuse.
Anunță tema și obiectivele.
REALIZAREA Profesorul cheamă câte un elev în fața Elevii ies în fața clasei și comunică Activitate
SENSULUI clasei cu portofoliul, cât timp cele cerute. Prezentarea individuală Portofoliile
profesorul îl răsfoiește, elevul spune
Discursul elevilor
elevilor curiozitatea și părerea proprie.
30 min

3. Profesorul, adresează întrebările: Ce Elevii răspund la întrebări Activitate


REFLECȚIA va plăcut cel mai mult în timpul Conversația frontală Fișe
cercetării? De ce? Ați mai dori să
5 min ghidată
faceți asta?
Profesorii îți deschid
ușa. De intrat, trebuie
să intri singur.
(proverb chinezesc)
De învăţat înveţi multe
şi de la toţi. Dar
profesor nu e decât cel
care te învaţă să înveţi.
(Constantin Noica)
Vrei să înveţi
ştiinţele cu
uşurinţă? Începe
prin a-ţi învăţa limba.

S-ar putea să vă placă și