Mateevici”
PROIECT DIDACTIC
la disciplina Limba și literatura română în clasa a V-a
Atelier de discuție ,,Valorile familiei mele”
Realizat:
Tiron Adriana,
profesor, gr.did. II
Șoldănești, 2021
Data:
Unități de competențe:
1.1. Formularea argumentelor despre limba română ca limbă maternă și ca limbă de stat;
3.1. Confrmarea înțelegerii unui text prin răspuns la întrebări în baza lui;
6.1. Identificarea informațiilor esențiale receptate din cotidian.
La sfârșit de lecție elevii vor fi capabili:
O1. Să definească noțiunea de valoare;
O2. Să opereze cu valori precum: familia, limba, credința, prietenia, dragostea, toleranța;
O3. Să identifice propriile valori și valorile familiei sale;
O4. Să argumenteze de ce familia este o valoare.
Metode, te
ETAPE ACTIVITATEA de lucru ș
PROFESORULUI/ ELEVILOR Evaluare
formativă
APRECIE
Evocare Se asigură condițiile necesare desfășurării activității.
Elevii își pregătesc cele necesare începerii orei de limba și literatura română.
Se propun elevilor fișuțe cu cifre.
Fiecare elev își extrage fișa și își caută perechea conform numărului.
- Se explică elevilor că pentru activitatea în cadrul lecției vor fi
apreciați și pentru a beneficia de un bine sau foarte bine (8,9,10)
este nevoie să acumuleze niște steluțe colorate: Convers
euristică
Roșu – 10
Portocaliu - 9 Aprec
Galben – 8 verbal
Verde – 7 califica
- Se propun elevilor fișele (Anexa I) conform cărora vor lucra în
perechi formând un acrostih al calităților și viciilor, ex:
Virtute/vanitate
Apreciere/ambiție
Loialitate/ lene
Onestitate/obrăznicie/ostilitate
Autoritate/apatie
Responsabilitate/ respect/răutate
Educație/empatie/emotivitate