Sunteți pe pagina 1din 3

GRUPUL SCOLAR MACIN

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.05. 2010


CLASA: a IX-a C
PROPUNĂTOR: Dulma Daniela-Iuliana
OBIECTUL: Dirigentie
SUBIECTUL: Spune-ti „NU!” virusurilor mortale.
TIPUL: Mixt

a) Competente specifice (din programa):


- insusirea si respectarea normelor de igiena
- identificarea factorilor de risc si prevenirea influentei lor asupra starii de sanatate
b) Obiective operaţionale:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
- ilustreze caile de transmitere a unor boli cu transmitere sexuala.
- analizeze simptomele pe care le prezinta un organism infectat cu acest tip de boala.
- sa manifeste intelegere in dezbaterile ce vizeaza aceasta tema.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI: profesor-elev, elev-profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativă, orală şi scrisă,


individuală şi în grup.

RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, lectura explicativă,
brainstorming-ul, studiul de caz, activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii,
reţeaua de dezbateri, joc de rol.
b) materiale: fişe de lucru individuale şi pe grupe, texte-suport sub formă de proiecţie, mesaje.
c) bibliografice:
 specifice disciplinei: Ioan Nicola - „ Tratat de Pedagogie scolara”, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti, 1996
 metodice: Managementul activităţii didactice. Eficienţă şi calitate, autor Mariana
Dragomir;

 Consiliere şi orientare ghidul profesorului, Colecţia Centrului Educaţia 2000+, autori -


Adriana bălan, Domnica Petrovai, Gabriela Lemeni

d) temporale: 50 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺ Propun elevilor sa completeze pe tabla un 3 min
ciorchine ce are in centru cuvantul VIRUS. Frontal Conversatia Oral

2. Anunţarea O.1 ☺ Anunt tema: Spune-ti „NU!”


obiectivelor 1 min Brainstorming Frontal Scris
virusurilor mortale.
3. Dirijarea invatarii ☺ Realizez un tabel pe tabla cu rubricile Foaie de
a)Prezentarea AM INVATAT CEVA NECESAR PENTRU hartie Pe grupe
conţinutului ce urmează VIATA MEA. 3 min Individual Individual
a fi predat, recapitulat,
sistematizat şi evaluat Rog elevii sa completeze rubricile AM
b) prelegere INVATAT CEVA NECESAR PENTRU
interactiva O.O1 VIATA MEA.
Propun elevilor sa completeze un test in grupe
de cate 2.
Grupez apoi cate doua echipe (grupe de cate
patru)
Solicit alipirea a altor doua grupe (grupe de
cate opt)
c)dezbatere O1.O2 Impart elevilor foile cu raspunsurile corecte.
interactiva O3 Propun elevilor sa dezbatem impreuna 15min Explicatia Conversatia Foaie de Pe grupe
raspunsurile pe care le-au dat, verificand cate hartie
raspunsuri corecte are fiecare grupa.

Le impart elevilor exemplare continand textul


„Originea geografica a unor virusuri cu
transmitere sexuala” si ii rog sa citeasca, pe
rand fragmente din acest text.

Conduc dezbaterea spre sinteza urmarind


evidentierea clara a urmatoarelor aspecte:
-Regiunile unde au aparut si cum s-au
dezvoltat aceste boli de transmitere sexuala?
-Caile de transmitere ale acestora.
-Semnele infectiilor.
d) organizarea O.O5 ☺ Propun elevilor un joc: „ Un copil bolnav 10
pentru activitatea de min Pe grupe Joc de rol Joc didactic
sa spunem de SIDA ar dori sa urmeze
grupuri. cursurile scolii. Din pacate, parintii care au
copiii in clasa respectiva nu sunt de acord cu
acest lucru, ba chiar viitorii colegi ai copilului
bolnav au protestat impotriva includerii
copilului bolnav in colectivitate.”
Impart elevii in 4 grupe dupa cum urmeaza:
1. parintii
2. colegii
3. profesorii
Solicit elevilor sa emita solutii pentru un
asemeanea caz.
4) Feedback prin O.O5 ☺ Reiau discutia despre cum si ce fel ne
raportarea la putem imbolnavi de bolile transmise pe 5 min Explicatia Conversatia
obiectivele propuse aceasta cale.
iniţial, cu solicitarea -Regiunile unde au aparut si cum s-au
elevilor dezvoltat aceste boli de transmitere sexuala?
-Caile de transmitere ale acestora.
Semnele infectiilor
5) Obtinerea Solicit elevilor sa scrie un e-mail pe care sa il Foaie de Scris
performantelor adreseze celui mai bun prieten, care s-a Individual Conversatia hartie Oral
7min
imbolnavit de o boala mortala.
6)Asigurarea O5 ☺Profesorul solicita un scurt chestionar Individual Conversatia Foaie de Scris
retenţiei şi transferul in legatura cu tema discutata. 5 min hartie
de cunoştinţe
7) Încheierea lecţiei ☺ Se fac cateva aprecieri evaluative. Oral
Frontal Explicatia
Recomand elevilor sa aiba o atitudine 1min
responsabila in ceea ce privesc aceste boli
care stapanesc organismul uman.

S-ar putea să vă placă și