Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

ACTIVITATEA NR. 1

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra – Neamț

Data: 14.12.2020

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: Jocuri și jucării

Subiectul lecției: Sunetul ”a” și literele ”a” și ”A”

Forma de realizare: Activitate integrată on-line (sincron) (MEM, CLR, MM, AVAP)

Tipul lecţiei: predare – învățare

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar ;

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar ;

1.3. Identificarea sunetului initial si/sau final dintr-un cuvant, a silabelor si a cuvintelor din propozitii rostite clar si rar;

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple ;

1
3.1 Recunoasterea unor cuvinte uzuale ,din universul apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar;

4.1 Trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folosind resurse variate ;

COMPETENȚE DERIVATE:

a) cognitive :

OC1 – să asocieze sunetul „A” cu litera „A” mare de tipar ;

OC2 - să identifice cuvintele care contin sunetul „a”;

OC3 - să despartă cuvintele în silabe, precizând numărul lor ;

OC4 - să precizeze locul sunetului învățat în structura unor cuvinte ;

OC5 - să alcătuiască propoziții simple, corecte din punct de vedere gramatical ;

b) psiho-motorii :

OPM1 - să scrie corect și ordonat în caietele de lucru;

OPM2 – să adopte o poziţie corectă a corpului, pentru scris ;

OPM3– să utilizeze corect instrumentul de scris precum și mijloacele tehnologice;

OPM4 – să traseze corect litera ”A” mare de tipar, în aer, pe bancă, pe caiet.

c) afectiv-atitudinale :

OA1 – dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de colegi şi lecţie pe toată durata lecției;

OA2 – stimularea participării active pe tot parcursul zilei.

RESURSE: umane – 13 elevi


2
temporale - 20 minute (de la ora 10:30 la ora 10:50)

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, munca independentă, jocul didactic;

b) Mijloace didactice : laptop, platforma educațională g-suite – classroom, website-uri educaționale: www.wordwall.net, www.youtube.com ,
www.didactic.ro , auxialiarele editurii Ars libris, instrumente de scris, webcam, prezentare power-point, fișe.

c) Forme de organizare : frontală, individuală, on-line (sincron) și off-line (asincron) pe platforma g-suite classroom ;

BIBLIOGRAFIE:

 ***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, 2013;


 ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici “ – 2012;
 Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2020;
 Auxiliar C.L.R., editura Ars Libris, 2020;
 Suport de curs CRED.

3
Activitatea nr 2 – C.L.R. – Sunetul și literele ”A” și ”a”

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Strategia didactică
Secvențele Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. lecției C.D. Metode şi Mijloace de Forma de Evaluare
crt.
Durata Activitatea procedee învăţământ organizare
Activitatea învăţătorului
elevilor

Moment Pregătirea pentru activitatea Pregătirea Dispozitive digitale, On-line


1. organizatoric de comunicare în limba auxiliarelor și a Auxiliar ed Ars (sincron) Observarea
1’ română. instrumentelor Conversaţia Libris, Instrumente sistematică
de scris . de scris Frontal

Joc de despărțire în silabe: Rezolvă Observatia www.worldwall.net On-line


EVOCAREA
cerințele. (sincron) Observarea
Actualizarea https://wordwall.net/ Conversaţia sistematică
2. cunoștințelor
resource/2862636/cuvinte- Frontal
anterioare
2’ silabe

Captarea şi
Intuirea temei, auxiliar pag 54. Răspund Auxiliar CLR. On-line Observarea
orientarea
(Anexa1) cerințelor (sincron) sistematică
2. învățătoarei. Conversaţia
atenţiei
Frontal
1’
Anunțarea Se anunță tema și Ascultă cu Auxiliar CLR. On-line Observarea
temei și a competențele derivate : interes. (sincron) sistematică
competențelor ”Sunetul a, literele A și a” Conversaţia
3.
derivate
1’

4
A. Ex 1/ 54 (2) și Ex4 / Elevii rezolvă Auxiliar Ars Libris Frontală Observarea
55 (2) cerințele ținând sistematică
cont de Conversaţia www.wordwall.net Individuală
B. Găsirea literelor în indicațiile
alfabetarul magnetic învățătoarei. Explicația alfabetar magnetic On-line
(sincron)
C. Scrierea literei ex Exercițiul tablă interactivă
REALIZAREA 2/54 (2) Munca
SENSULUI independentă
4. Dirijarea D. Joc de fixare:
învățării Rostește cuvântul și
10’ spune unde auzi
sunetul ”a”

https://
wordwall.net/
resource/6147357/
sunetul

Sunetul ”a” în schema Elevii rezolvă www.wordwall.net


fonematică a unor cuvinte: cerințele ținând Conversaţia Individuală
cont de Evaluare
https://wordwall.net/ indicațiile Explicaţia Frontală formativă
REFLECȚIA
resource/4919438/desp învățătoarei.
Obținerea
5. %c4%83rtirea-cuvintelor- Exerciţiul On-line
performanței
%c3%aen-silabe/sunetul (sincron)
2’
https://wordwall.net/
resource/4685726/sunetul

Aprecieri Se fac aprecieri individuale Aprecieri


1’ și frontale. Individuală verbale
6.
Frontală

5
ANEXA 1 ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și