Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „Ion Gh. Rosca” Osica de Sus


DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE
PROPUNĂTOR: Radoi Ionela Violeta
DATA: 17.02.2015
CLASA: a-X-a
SUBIECTUL:,,MEMORIA”
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare
SCOPUL:-insuşirea noţiunii de,, memorie”(definiţie, faze, caracteristici,
relaţii cu alte procese);
-dezvoltarea limbajului, coerenţă în vorbire, precum şi a
proceselor psihice: gândirea, imaginaţia, voinţa, etc.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să definească memoria, relevând principlele ei
caracteristici;
O2-să identifice fazele memoriei;
O3-să explice legile memoriei şi factorii ei;
O4-să explice condiţiile unei memorări eficiente;
O5-să argumenteze importanţa fiecărui mecanism al
memoriei pentru propria activitate de învăţare;
O6-să se autoevalueze în privinţa capacităţii de memorare în
organizarea studiului individual;
O7-să manifeste interes pentru lecţie;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a).Mod de abordare a învăţării: prezentare-receptare
b).Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, argumentaţia,
demonstraţia, problematizarea

1
c).Forma de organizare: frontală, individuală
d).Material bibliografic: Mielu Zlate,, Secretele memoriei”, Tinca Creţu
Manual pentru clasa a-X-a şcoli normale şi liceu, Ed. Did. Şi Ped.,Buc 1997
e).Durata: 50’
f). Locul de desfăşurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE

1. Identificarea unor fapte, procese şi concepte specifice domeniului ştiinţelor sociale şi a relaţiilor dintre acestea, prin
intermediul conceptelor specifice ştiinţelor sociale şi umane.
2. Utilizarea unor instrumente specifice ştiinţelor sociale şi umane pentru caracterizarea generală şi specifică a unei probleme
teoretice şi practice.
3. Explicarea unor fapte, fenomene, procese specifice domeniului ştiinţelor sociale prin intermediul metodelor teoretice.
4. Interpretarea din perspectiva ştiinţelor sociale şi umane a rezultatelor unor analize sau cercetări şi a diferitelor puncte de vedere
studiate.
5. Realizarea unor conexiuni între cunoştinţele dobândite în domeniul ştiinţelor sociale şi umane şi aplicarea acestira în evaluare
şi optimizarea soluţiilor unor situaţii-problemă

2
Desfasurarea lectiei

NR. MOMENTELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA EVALUARE


CRT. LECŢIEI OPER. PROPUNĂTORULUI ELEVILOR
După ce am intrat în clasă şi am stabilit Elevii îşi pregătesc pe
1. MOMENTUL liniştea necesară efectuării orei fac prezenţa. bănci cele necesare orei
ORGANIZATORIC de psihologie.
Folosesc mijloace şi procedee didactice menite Elevii sunt atenţi.
2. CAPTAREA să capteze atenţia.
ATENŢIEI
Verific lecţia anterioară ,, Funcţiile limbajului” Elevii nominalizaţi Iniţială
3. REACTUALIZAREA adresând următoarele întrebări: răspund.
CUNOŞTINŢELOR O7 -Ce este limbajul?
-Care sunt funcţiile limbajului?
-În ce constă funcţia de comunicare? Continuă
-Dar cea cognitivă?
-Ce presupune funcţia ludică?

Astăzi vom învăţa la ora de psihologie Elevii sunt atenţi.


4. ANUNŢAREA ,, Memoria”.
TEMEI
Scriu titlul lecţiei pe tablă (Memoria), iar apoi Elevii sunt atenţi şi Continuă
5. DIRIJAREA voi întreba pe elevi ce înseamnă memoria. răspund la întrebări.
ÎNVĂŢĂRII O1 Dacă nu sunt mulţumită de răspuns le dau eu
definiţia: ,, Memoria este procesul psihic care
asigură întipărirea, stocarea şi reactualizarea
experienţei anterioare”.
În calitate de proces psihic în câte faze credeţi
că se realizează aceasta? Şi care sunt? Elevii ascultă şi notează Iniţială

3
Cele trei faze ale memoriei sunt întipărirea, în caiete.
stocarea şi reactualizarea.
O2 Notez şi eu pe tablă sub formă de schemă …răspund la întrebări.
fazele. Notează în caiete.
Ce credeţi că înseamnă întipărirea?
....este faza memoriei în care informaţia se
traduce într+un cod ( imagine, sunet, Continuă
propoziţie)astfel încât să poată pătrunde în
sistemul memoriei.
Stocarea (conservarea, păstrarea)- reţinerea Elevii răspund la întrebări
O4 informaţiilor pe o perioadă mai lungă sau mai prin completare reciprocă
scurtă de timp.
Reactualizarea (recuperarea) are în vedere
aducerea la suprafaţă a informaţiilor reţinute.
Reactualizarea se poate realiza sub forma
recunoaşterii sau a reproducerii.
Memoria este o capacitate generală a întregii Elevii ascultă.
O3 materii , fie ea vie sau nevie.
Ex. Se vorbeşte despre memoria maşinilor.
Capacitatea reţinerii de informaţii şi apoi de a o
furniza în vederea realizării ei.
Memoria maşinilor, memoria sistemelor
biologice vii în special cea umană, capătă
forma unui proces psihic complex.
Completez această idee cu exemplul următor:
Animalele dispun şi ele de memorie şi reţin
O7 imaginile obiectelor.dacă câinele nu şi+ar Işi notează pe caiete
cunoaşte stăpânul ar sări la el şi l-ar muşca. noţiunile importante.
Memoria este o capacitate psihică absolut
necesară fără de care viaţa ar fi practic
imposibilă. Să ne imaginăm pentru moment ce

4
s-ar întâmpla fără memorie?
Omul ar trăi într-un continuu prezent,
comportamentul ar fi haotic, spontan, fără
durabilitate în timp, totul i s-ar părea absolut
O5 nou. Psihologul danez, Lange spune că ,, viaţa Continuă
psihică a omului fără memorie este doar un
ghem de impresii sensitive, adică un prezent
fără trecut, dar şi fără viitor”. Elevii ascultă şi notează.
Despre memorie putem spune că se află într-o
strânsă interacţiune şi interdependenţă cu toate
celelalte procese, însuşiri şi capacităţi psihice
fiind influenţate de ele şi influenţându-le
totodată .
Ce fel de proces este memoria?
Memoria este un proces activ deoarece faptele
memorate , păstrate şi reactualizate suportă
modificări importante , reorganizării,
sistematizării.
Memoria are un caracter inteligibil situaţional,
relativ fidel , selectiv mijlocit.
Caracterul inteligibil-presupune înţelegerea
informaţiilor memorate, organizarea
materialului de memorat după criterii de
memorat.
Caracterul selectiv –omul reţine şi
reactualizează doar o parte a informaţiilor.
Selectivitatea poate fi determinată de starea
emoţională , de atitudinea pe care o avem faţă
de un anumit eveniment .
Prin valoarea adaptativă , prin rolul echilibrării
organismului cu mediul ,, memoria” merită

5
caracterizarea dată de psihofiziologul rus Finală
I.M.Secenov de,, condiţie fundamentală a vieţii
psihice” sau mai uzual,, piatra unghiulară a Sunt atenţi şi încearcă să
vieţii psihice”. răspundă.
Spuneţi la ce s-a referit Secenov în citatul său?

Pun întrebări din lecţia prezentă şi permit


6. FIXAREA O6 elevilor să participe deschis la conversaţie.
CUNOŞTINŢELOR Ce este memoria? Elevii răspund la Finală
O1 Care sunt fazele memoriei? întrebări.
Dar întipărirea?
O2 Care sunt caracteristicile memoriei?

În funcţie de participarea la lecţie se vor Sunt atenţi şi încearcă să


7. ASIGURAREA consemna dificultăţile, lacunele şi se va reveni completeze lacunele.
FEED-BACK-ULUI aspectelor neclare.
Apreciez participarea elevilor la lecţie.
8. ÎNCHEIEREA
LECŢIEI

6
ANEXE

Alan Baddely, în cartea „Memoria umană”, relatează cazul unui muzician care s-a îmbolnăvit de encefalită în urma unei
infecţii virale.
„ El a fost afectat într-o asemenea măsură, încât nu-şi putea aminti decât ceea ce s-a întâmplat cu câteva minute înainte şi, în
consecinţă, consideră că abia în momentul respectiv şi-a recăpătat conştienţa. El ţine un jurnal în care îşi notează această obsesie:
pagini întregi de note în care menţionează data, ora şi faptul că abia a redevenit conştient. (...) Ori de câte ori apare soţia sa, Clive o
întâmpină cu bucuria celui care nu a văzut persoana iubită timp de mai multe luni, astfel încât ea nu trebuie decât să părăsească
încăperea timp de două, trei minute şi să se reîntoarcă pentru ca bucuria să se repete; este un proces întotdeauna plin de emoţie, care se
exprimă întotdeauna în acelaşi mod. Clive trăieşte într-un prezent permanent, fiind incapabil să înregistreze schimbările sau să
folosească trecutul pentru anticiparea viitorului, o situaţie pe care el a descris-o odată ca fiind „ iadul pe pământ. Este ca şi când ai fi
mort în acest timp neneorocit”. Nu se poate bucura de cărţi deoarece nu le poate urmări intriga, nu manifestă nici un interes pentru
problemele curente, acestea fiind pentru el lipsite de sens, întrucât nu-şi poate aminti contextul. Dacă iese din casă se pierde imediat.
Muzicianul este un adevărat prizonier într-o mică insulă a conştientului înconjurată de marea amneziei”.

7
Memoria este procesul psihic care asigură întipărirea, stocarea şi reactualizarea experienţei anterioare”.
Memoria este o capacitate generală a întregii materii , fie ea vie sau nevie.Animalele dispun şi ele de memorie şi reţin
imaginile obiectelor.dacă câinele nu şi+ar cunoaşte stăpânul ar sări la el şi l-ar muşca.Memoria este o capacitate psihică absolut
necesară fără de care viaţa ar fi practic imposibilă. Să ne imaginăm pentru moment ce s-ar întâmpla fără memorie?
Omul ar trăi într-un continuu prezent, comportamentul ar fi haotic, spontan, fără durabilitate în timp, totul i s-ar părea absolut
nou. Psihologul danez, Lange spune că ,, viaţa psihică a omului fără memorie este doar un ghem de impresii sensitive, adică un
prezent fără trecut, dar şi fără viitor”.
Despre memorie putem spune că se află într-o strânsă interacţiune şi interdependenţă cu toate celelalte procese, însuşiri şi
capacităţi psihice fiind influenţate de ele şi influenţându-le totodată .

EXERCITIU:

1. Le cerem elevilor să-şi reamintească tot ce au făcut în dimineaţa respectivă, din momentul în care s-au trezit şi până când au
ajuns la şcoală. Apoi doi-trei elevi vor prezenta cât mai amănunţit ce au făcut, cu cine s-au întâlnit şi vom analiza din
perspectiva caracteristicilor anterior prezentate.
2. Cel de-al doilea exerciţiu are menirea de a demonstra caracterul inteligibil al memoriei şi rolul pe care îl are semnificaţia în
memorarea unui material. Le dictăm elevilor, rar, următoare listă de cuvinte, pe care au sarcina să o memoreze:
- elefanţi - călcau
- speriaţi - mici

8
- flăcări - apărare
- iepuraşi - picioare
- cenuşii - lipsiţi
- violente - mari
CERINTA : Cerem elevilor să noteze pe caiet cuvintele pe care le-au reţinut şi verificăm numărul cuvintelor corect reţinute. Le
dictăm apoi o propoziţie alcătuită cu ajutorul cuvintelor din lista anterioară şi le cerem să o reproducă, notând-o pe caiet.
„Elefanţii mari, cenuşii, speriaţi de flăcările violente, călcau în picioare iepuraşii mici lipsiţi de apărare”.
Procesele memoriei
A. Memorarea (termeni sinonimi folosiţi pentru a desemna acest proces: encodare, întipărire, engramare).
După prezenţa sau absenţa scopului (intenţiei) de a memora, avem:
- memorare involuntară;
- memorare voluntară.
Memorarea involuntară – întipărirea informaţiei se realizează neintenţionat, fără stabilirea unui scop mnezic prealabil. Eficienţa
ei este influenţată de:
- implicarea activă a subiectului în prelucararea materialului;
- semnificaţia materialului în raport cu experienţa anterioară a subiectului.
Memorarea voluntară – este caracterizată prin prezenţa scopului de a memora.
Condiţii are memorării voluntare:
- stabilirea conştientă a scopului;
- depunerea unui efort voluntar;
- utilizarea unor procedee speciale pentru a facilita memorarea (repetarea, stabilirea planului, clasificarea etc.

9
În funcţie de prezenţa sau absenţa înţelegerii materialului avem:
- memorare mecanică;
- memorare logică.
Memorarea mecanică, efectuată în lipsa înţelegerii, implică simpla repetare a materialului, duce la învăţarea formală, nu persistă
în timp. Ocazional se poate solda cu succese. Este necesară pentru a reţine date istorice, denumiri geografice, numele unor persoane,
numere de telefon etc.
Memorarea logică, efectuată în prezenţa înţelegerii, are durabilitate în timp, înlătură învăţarea formală. Este eficientă în toate
situaţiile, are o productivitate crescută.
B. Păstrarea informaţiilor (conservarea, stocarea) se referă la reţinerea informaţiilor pe o perioadă mai lungă sau mai scurtă de
timp. MSD si MLD
C. Reactualizarea informaţiilor presupune scoatera la iveală a celor memorate şi stocate în vederea utilizării lor. Se realizează
prin recunoaştere şi reproducere. Recunoaşterea se realizează în prezenţa obiectului şi presupune suprapunerea modelului
actual peste cel existent în mintea subictului, presupune îndeosebi procese de percepţie. Reproducerea se realizează în absenţa
obiectului, presupune confruntarea şi compararea mintală a modelelor în vederea alegerii celui optim.
Ex. Când un elev răspunde la lecţie uitându-se pe carte el reactualizează informaţiile pe baza recunoaşterii; când răspunde în lipsa
cărţii face apel la cel învăţate anterior el reactulaizează pe baza reproducerii.

10
Obţinerea performanţei
Vom solicita elevilor să răspundă pe scurt la următoarele întrebări:
a) Identificaţi ce caracteristică a memoriei este prezentă în următoarele situaţii:
- în pauză s-a iscat un conflict între doi elevi din clasa a X-a; diriginta solicită atât elevilor implicaţi în conflict, cât şi martorilor
să relateze ceea ce s-a întâmplat, ea constată că versiunile sunt foarte diferite (caracterul selectiv al memoriei, în cazul de faţă
a fost determinat de implicarea emoţională a elevilor, de atitudinea lor faţă de evenimentul care a avut loc).
- o elevă pentru a nu uita să-i aducă a doua zi o carte unei colege îşi face un semn pe mână.
1. Asigurarea feed-back-ului
Răspunsurile elevilor la aceste întrebări vor indica gradul de înţelegere al noilor cunoştinţe. În cazul în care vom constata anumite
dificultăţi, erori sau lacune vom reveni cu explicaţii suplimentare asupra problemelor respective din lecţie.

2. Asigurarea retenţie şi transferului


În încercarea de a surprinde cât mai bine specificul memoriei, psihologii au recurs nu numai la definiţii, explicaţii, modele
ci şi la metafore. Astfel, memoria a fost comparată cu o tablă de ceară (Platon), cu un teatru în care intră şi ies actori (G.
Camillo), cu o carte (A. Binet) sau cu o bibliotecă (Baddeley, Zlate).
Sarcină: Explicaţi această metaforă a bibliotecii.

11

S-ar putea să vă placă și