Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Data: 10. 02. 2021


Istituția: Liceul Teoretic Tabani
Disciplina: Educația tehnologică
Clasa: IX
Unitatea de conținut: Domenii profesionale
Subiectul lecției: Integrarea în câmpul muncii: avantaje și dezavantaje privind profesiile și meseriile
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Durata lecției: 45 minute.
Profesor: Chicaroș Lilia

Unități de competență:
- Analizarea cererii și ofertei pe piața muncii;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 : Să exemplifice profesiile și meseriile;
O2 : Să identifice avantajele și dezavantajele privind profesiile și meseriile;
O3 : Să exemplifice integrarea în câmpul puncii în dependență de zoa etnografică.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE: conversaţia euristică, explicaţia, problematizare, învăţarea prin descoperire,
b) MIJLOACE: tablă, cretă, manual, PPT
c) FORME DE ORGANIZARE:
1) conversație frontală: cu elemente de conspectare;
2) lucru individual.

Bibliografie:
 manual Educația tehnologică, cl a 9-a, Ed. Epigraf 2014
 Didactic. Ro
 Proiect didactic de lungă durată la Educația tehnologică, clasa a IX-a
 Ghidul de implimentare a curriculumului ediția 2018

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Activitatea profesorului STRATEGIA DIDACTICĂ


Etapele
lecţiei/ Metode şi Forme de Modalităţi
Activitatea elevului procedee organizare de
timp
evaluare
Evocare. Moment organizatoric. Prezentarea numelor celor care Conversaţia Frontal Observarea
(5 min ) Salutul, verificarea prezenței. lipsesc. euristică Independent elevului
Se face verificarea temei pentru acasă: Se pregătesc de lecție. Problematizarea
frontal, prin interogare.
Descifraţi mesajul proverbului: „Cine
practică meseria ce nu i se potriveşte, acela Răspund la sarcina propusă.
fi erbe supă într-un coş împletit”.
Anunţarea temei şi a obiectivelor Notează în caiete subiectul lecției. Expunerea Frontal
Enunţarea temei de studiu Conversaţia Independent
Integrarea în câmpul muncii: avantaje și
dezavantaje privind profesiile și meseriile

Prezentarea obiectivelor operaţionale ale


lecţiei.
Realizare O1 Elevilor li se explică tema nouă: - Elevii vor asculta, vor face notițe Conversaţia independent Observarea
a sensului O2  Prezentări PPT. și dau întrebări dacă ceva nu este euristică elevilor
(15 min) O3 de înțeles.
O4
Reflecţie. O5 Elevilor li se propune spre analiză - Elevii citesc din manual și discută Evaluare şi Lucru
(20 min) informația din manual p. 134-135 liniștit informația autoevaluare independent
frontal
Extindere. - Verifică realizarea obiectivelor propuse. - Răspund la întrebări Autoevaluare Frontal Observarea
(5 min) - Evaluează activitateta elevilor. - Notează tema pentru acasă în elevilor
- Propune Tema pentru acasă. ; agende.
- De studiat: para. 16.2. (manual)
- Rezolvă ex. 2 p. 135 (manul)

S-ar putea să vă placă și