Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Prof. logoped - Ciobîcă Elena Mirela

GRUPA: mică
PROPUNĂTOR : Ciobîcă Elena-Mirela
TEMA ANUALĂ: Evaluare finală
CATEGAORIA DE ACTIVITATE: Domeniul limbă și comunicare
TEMA ACTIVITĂŢII: “GHICI, CE SE AUDE?”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
Scopul activității: dezvoltarea auzului fonematic prin diferențierea onomatopeelor emise de diferite
surse: calculator, jucării, instrumente muzicale, vocea umană - care imita graiul animalelor sau
diferite onomatopee.

Obiective operaționale:
O1: Să pronunţe corect sunetele/onomatopeele;
O2: Să recunoască auditiv sunetele și să le asocieze animalelor/obiectelor/instrumentelor
care le emit;
O3: Să articuleze corect cuvintele date;

Obiective formativ-terapeutice:
Pe parcursul activităţii se va urmări:
a) preșcolarii să-și dezvolte deprinderile de pronunţie corectă a sunetelor emise de
animale/onomatopee, în toate cazurile date;
b) să interacţioneze cu ceilalţi colegi în povestirea după imagini;
c) să denumească materialele de lucru;
d) să evalueze răspunsurile date de colegi;
e) să se creeze un climat afectiv pozitiv care să-i stimuleze pe copii.

SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea şi denumirea sunetelor/onomatopeelor după


imaginile prezentate; reproducerea, cu sprijinul educatoarei, a unor sunete sugerate de imagini;
recunoașterea, identificarea și denumirea animalului/obiectului sau a instrumentului care produce
sunete.

REGULILE JOCULUI:
Sarcinile de joc enunţate de educatoare vor fi respectate. Copiii colaborează pentru
rezolvarea sarcinilor, sunt atenți la variantele de joc, la surprizele aduse.

Materiale didactice:
Jetoane cu animale, instrumente muzicale, calculator, softul educational LOGOPEDIX,
prezentări PPT, oglinda logopedică, jetoane, lumânări parfumate.

Metode si procedee:
Conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, lucrul pe
grupe/echipe, activitatea practică, joc didactic, descoperirea.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza-cutiuţa în care sunt jetoanele, instrumentele muzicale şi


materialul didactic pentru activitate, întrecerea, aplauze, recompense.

LOCUL DE DESFĂŞURARE : sala de grupă.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂȚII CONŢINUTUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Se asigură climatul psiho-afectiv
propice desfăşurării activităţii:
MOMENT -se aeriseşte sala de grupă; -observaţia -observarea,
ORGANIZATORIC -se aşază scaunele în formă de semicerc, -explicaţia evaluarea
iar în mijloc două grupuri de mese ; frontală
-se aşază materialul didactic, astfel încât
toţi copiii să îl poată observa.
Se va face cu ajutorul unui dinozaur, - conversaţia, - observaţia
CAPTAREA DINO, care va aduce în clasă “cutiuţa cu problematizarea - să manifeste
ATENŢIEI surprize”, frumos decorată, care va conține interes pentru
o parte din materialul didactic necesar. conţinutul cutiei
Se prezintă tema activităţii -
ANUNȚAREA “GHICI, CE SE AUDE?” și se explică - conversaţia -ascultă
TEMEI ȘI modul de desfăşurare a jocului. Copiii vor - explicația informaţia
PRECIZAREA recunoaște și denumi instrumente muzicale,
OBIECTIVELOR: vor face cunoștință cu sunetele specifice
acestora și, apoi, le vor recunoaște,
discrimina și denumi, auzind doar sunetele
emise (ei având ochii închiși sau
conducătorul jocului fiind poziționat cu
spatele la preșcolari). Le voi cere copiilor
să respecte regulile de joc şi tehnicile de
lucru, să fie disciplinaţi.

DESFAȘURAREA Copiii vor asculta câteva sunete emise


ACTIVITĂȚII: de animale cunoscute – utilizând aplicația
LOGOPEDIX. Vor recunoaste animalele, -explicaţia, -soft educational
dunumindu-le si, apoi, reproducând conversaţia LOGOPEDIX
onomatopeele. cu animație și
Preșcolarii primesc jetoane cu diverse -observaţia sonor
animale sau obiecte, având drept sarcină
recunoașterea și denumirea acestora, -ascultă cu
precum și emiterea onomatopeelor. interes
Educatoarea va denumi obiectul/animalul, explicaţiile
iar copiii vor emite sunetul produs de
acestea. -evaluarea se
Educatoarea va prezenta instrumentele face frontal
muzicale aduse de prietenul Dino, le va
denumi, împarțindu-le, pe rând, copiilor.
Aceasta va preciza faptul că au fost
dezinfectate anterior și că nu vor schimba
între ei instrumentele, întrucât nu este
sănătos/ igienic.
Fiecare copil va descoperi ce sunet
scoate instrumentul său (trompetă,
muzicuță, fluier, tamburină, maracas, flaut
etc), apoi vor forma orchestre de
instrumente asemanatoare (grupul
fluierelor, grupul tamburinelor, grupul
muzicuțelor etc).
Explicarea jocului -explicarea -ascultă cu
Educatoarea va enunţa sarcinile de jocului/ interes
joc, precizând că un conducător de joc va conversația, explicaţiile
extrage din cutie câte un instrument, va explicația
cânta din el, iar ceilalți vor recunoaște și
denumi instrumentul după sunetul emis.
Toți copiii vor închide ochii, iar
conducătorul jocului se va poziționa cu
spatele la grupă.
Copiii vor putea colabora pentru obţinerea
răspunsului corect. Fiecare răspuns corect
va fi răsplatit cu aplauze.

Jocul de probă
Cu ajutorul copiilor se va juca jocul -jocul de proba;
de probă, pentru a se verifica înţelegerea
explicaţiilor educatoarei.
Jocul propriu-zis -ascultă,
identifică,
Educatoarea va fi conducătorul jocului, -descoperirea, denumesc
va da comenzile și va cânta din exerciţiul
instrumentul pe care copiii îl vor recunoaște - recompense
și denumi. verbale, aplauze

Preșcolarii își vor desemna conducătorii -descoperirea, -individual,


OBȚINEREA de joc, aceștia vor alege și folosi exerciţiul frontal
PERFORMANȚEI: instrumente muzicale aflate în “cutia cu
surprize”.

Dino va prezenta o “pălărie magică”, -ascultă,


plină cu maracas-uri confecționate din ouă - exercitiul identifică
ASIGURAREA Kinder. Acestea au în interior diferite
RETENȚIEI ȘI A materiale (boabe de porumb, semințe, -formează
TRANSFERULUI: nasturi, zahăr, nisip etc), în cantități egale, perechi în
pentru a suna la fel, două câte două. Dino le funcție de sunet
cere copiilor să formeze perechi, alegând -conversaţia
din pălărie doar maracas-urile care sună la
fel.

Copiii vor veni, pe rând, la calculator și


FIXAREA vor utiliza aplicația LOGOPEDIX pentru a
CUNOȘTINȚELOR: asculta și imita “glasurile animalelor” și a
instrumentelor muzicale.

Se fac aprecieri asupra modului de lucru


ÎNCHEIEREA şi asupra comportamentului copiilor în -aprecieri
ACTIVITĂȚII: timpul activităţii, asupra modului de verbale
desfăşurare a întregii activităţi.

Copiii vor dansa si se vor distra,


bucurându-se de reușita activităților
împreună cu prietenul lor, DINO.

S-ar putea să vă placă și