Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

A. Date generale

Scoala de aplicatie: Grup Scolar Industrial “Unirea”


Clasa : a IX-a B
Discipina de invatamant: Masurari tehnice
Titlul lectiei : Masurarea marimilor cinematice
Tipul lectiei : de dobandire cunostinte
Profesor : Mitu Stefan
Durata lectiei : 50 min,
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: sala de clasă

Continutul activitatii de invatare:

Elemente anterior invatate:


C1 Masurarea presiunilor ,

Elemente noi de continut :


C2 Masurarea debitului: definitie, relatii
C3 Masurarea vitezelor: definitie, relatii

Obiective operationale ale lectiei :


La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
O1 Sa defineasca notiunea de debit
O2 Sa efectueze clasificarea debitelor
O3 Sa identifice unitatile de masura din SI specifice debitului si vitezei

Metode de invatare: conversatia, explicarea, invatarea prin descoperire

Mijloace de invatare: folosirea tablei.

1
B. DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei T Activitatea Activitatea elevilor Metode


,evenimentele I profesorului
instruiri,continutul M
Obiectivele P
activitatii
1 2 3 4 5
I. Secventa 3 Noteaza absentele; Raspund la intrebarile Instructaj
organizatorica face observatii si puse de profesor isi
recomandari daca insusesc observatiile
este cazul
II Verificarea si 10 Adreseaza intrebari Raspund la intrebare: Conversatia,
aprecierea privind: Presiunea atmosferica demonstratia
nivelului de - metode de se determina cu
cunostinte determinare a ajutorul barometrului
presiunii
atmosferice

- unitatea de Unitatea de masura in


masura a S.I.
presiunii in a presiunii este Pascal
S.I. si se noteaza “Pa”

-profesorul
aprecieaza si
noteaza
raspunsurile
elevilor
III 30 Propune elevilor o Asculta si devin Expunere frontal
1.Transmiterea noua situatie interesati de
noilor cunostinte propunerea facuta

2
2.Dirijarea Lectia de astazi se numeste Noteaza in Expunere,
invatarii Masurarea marimilor caiete, asculta, explicare,frontal
cinematice urmaresc
Clasificare: expunerea
-liniara
-unghiulara
Viteza liniara este o marime
vectoriala care caracterizeaza
miscarea unui punct in raport
cu un sist de referinta.
Viteza se exprima matematic
ca un raport intre spatiul
parcurs in unitatea de timp

∆s
v :=
∆t

unde:
v = viteza
Δs – spatiul parcurs
Δt – timpul necesar
parcurgerii timpului s

Unitatea de masura
Relatia de definitie indica
faptul ca viteza este o
marime derivate care, in
Sistemul International se
masoara in metri pe secunda:

[v] SI = m/s

Masurarea vitezei liniare:


Tubul Pitot este folosit
pentru determinarea vitezei
apei. Tubul se scufunda in
apa cu deschiderea contra
curentului de curgere .
Presiunea curentului de apa
va produce o ridicare a
acsteia pana la un anumit
nivel .
Viteza de curgere a apei de
determina cu ajutorul relatiei:
v := C H

3
v - viteza curentului de apa
C – constanta tubului
H – inaltimea coloanei de apa
din tub
Viteza unghiulara reprezinta
unghiul corespundator
arcului de cerc parcurs in
unitatea de timp de catre un
mobil in miscarea circulara
unforma.
Viteza unghiulara se
exprima matematic prin
relatia;


ω :=
∆t

ω – viteza unghiulara

Δt – unghiul corespunzator

arcului de cerc parcurs

Δt – timpul necesar

parcurgerii spatiului

Unitati de masura:
Relatia de definitie indica
faptul ca viteza unghiulara
este o marime derivata care,
in S.I. se masoara in radiani
pe secunda:

ωS.I. = rad/s

Masuraraea debitului :
Prin notiunea de debit se
intelege cantitatea de fluid
care trece prin seciunea unei
conducte in unitatea de timp.

Clasificarea debitelor:

4
- volumetric
- masic
- gravimetric

Debitul volumetric se
noteaza cu Fv si reprezinta
volumul de fluid care trece
printr-o sectiune in unitatea
de timp.
Unitatea de masura:
3
Metru cub pe secunda m /s

Debitul masic este notat cu


Fm si reprezinta masa de fluid
care trece printr-o sectiune in
unitatea de timp.
Unitatea de masura:
Kilogramul pe secunda kg/s.

Debitul gravimetric este


notat cu Fg si reprezinta
greutatea fluidului care trece
printr-o sectiune in unitatea
de timp.
Unitatea de masura:
Kilogramul-forta pe secunda
kgf/s

3. Evaluaraea Solicita elevilor expunerea Elevii sunt Conversatia,


performantei, definitiei debitului si vitezei numiti de explicatia,
fixarea si profesor, observatia
consolidarea vorbesc ajutati
noilor cunostinte de catre profesor
despre
intrebarile
adresate si isi
corecteaza
notiteledin
caiete daca este
cazul

IV. 7
SECVENTA
FINALA

5
Aprecierea Formuleaza aprecieri, Retin aprecierile Conversatia
desfaasurarii observatii si recomandari observatiile si
lectiei si a recomandarile
asimilarii
cunostintelor.

S-ar putea să vă placă și

  • Comparator
    Comparator
    Document1 pagină
    Comparator
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • 0 Proiect Did MTH
    0 Proiect Did MTH
    Document4 pagini
    0 Proiect Did MTH
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Egiptul Antic
    Egiptul Antic
    Document5 pagini
    Egiptul Antic
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • c5 c6 Imb Continua Si Kaizen 2016
    c5 c6 Imb Continua Si Kaizen 2016
    Document42 pagini
    c5 c6 Imb Continua Si Kaizen 2016
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Cat de Mult, Cu Cine Si Cum Comunicati Calancea Cristiam
    Cat de Mult, Cu Cine Si Cum Comunicati Calancea Cristiam
    Document2 pagini
    Cat de Mult, Cu Cine Si Cum Comunicati Calancea Cristiam
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Curs Mecanica 7 - 8
    Curs Mecanica 7 - 8
    Document57 pagini
    Curs Mecanica 7 - 8
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • CHIMIE Curs 2
    CHIMIE Curs 2
    Document10 pagini
    CHIMIE Curs 2
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Chimie Curs 7,8
    Chimie Curs 7,8
    Document8 pagini
    Chimie Curs 7,8
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Chimie Curs 10
    Chimie Curs 10
    Document9 pagini
    Chimie Curs 10
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Lacatuserie Generala Fisa de Lucru
    Lacatuserie Generala Fisa de Lucru
    Document3 pagini
    Lacatuserie Generala Fisa de Lucru
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Dotare Atelier
    Dotare Atelier
    Document7 pagini
    Dotare Atelier
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări
  • Tema Pata
    Tema Pata
    Document13 pagini
    Tema Pata
    crys ro -Calancea Cristian T C M
    Încă nu există evaluări