Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic Data: Disciplina: Biologie animala Clasa : a-VI-a Profesor : Nedea Mircea Student: Amarandei Elena Ramona

Tema : Nevertebrate pluricelulare- CELENTERATE Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte Obiective operationale O1-sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce O -sa prezinte alcatuirea hidrei speci!icand componentele esentiale O"-sa descrie modul de hranire# respiratie si e$cretia celenteratelor O%-sa prezinte modul de inmultire al celenteratelor O&-sa cunosca principalele specii de celenterate si importanta lor Strategii didactice Metode si procedee didactice: o'servatia# e$perimentul# conversatia# e$plicatia# in!ormatizarea Materiale si mijloace didactice: manual# planse# desene# !ise de lucru# atlas zoologic Forma de activitate: !rontala si individuala Continut informational: con!orm programei Resurse umane:clasa de elevi Locul de desfasurare: sala de clasa Surse informationale: manualele alternative# Metodica predarii 'iologiei# (hid metodologic# )oologia neverte'ratelor# internet* Desfasurarea lectiei 1* Moment organizatoric +veri!icarea !recventei elevilor si a 'azei materiale a lectiei . Captarea atentiei- anuntarea temei si a o'iectivelor urmarite ". Prezentarea noilor cunostinte - prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei, urmarind: mediul de viata# alcatuirea corpului# !unctiile-. -se insista asupra elementelor noi care apar in alcatuirea corpului hidrei de apa dulce,ori!iciul 'uco-anal# specializarea celulelor# prezenta primului tip de sistem nervos di!uz-# comparativ cu celalte neverte'rate pluricelulare,'uretele de apa dulce-# aratand elevilor caracterele de superioritate ale celenteratelor evidentierea elementelor de structura prezente in alcatuirea corpului protozoarelor si spongierilor# elemente care se regasesc si in alcatuirea corpului hidrei de apa dulce,pseudopodele-de la ami'a# vacuola digestiva# celulele !lagelate din corpul spongierilor# capacitate de regenerare intalnita si la spongieri-

enumerarea altor specii care intra in categoria celenteratelor,meduza# actinia# coralul rosu# madreporarul- si importanta lor

%* Fixarea cunostintelor si asigurarea ee!-bac"-ului - elevii raspund la intre'arile pro!esorului /e ce hidra de apa dulce este un animal pluricelular0 1are este mediul de viata in care intalnim celenteratele0 1are sunt elementele structurale noi intalnite la celenterate0 1are sunt celelalte specii de celenterate si ce importanta prezinta ele0 &* #tabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale 2. Evaluare + notarea activitatii elevilor

Etapele lectiei Moment organizatoric

Obiective operationale O1

Continutul stiintific al lectiei -salutul -notarea absentelor - E$plicatia originii cuvantului Celenterate- clasa din care face parte hidra de apa dulce - 3ta'ilirea mediului de viata al hidrei de apa dulce

Activitate elevi

1uvantul are originea in lim'a greaca# si vine de la : coelos5cavitate si enteron5intestin -Asa acum arata si numele# hidra traieste in apele dulci,'alti# lacuri# ape lin curgatoare# !i$ata pe plante acvatice1orpul hidrei este un polip, de la grec pol6s5mult si podos5piciorElevii o'serva !orma corpului,cilindrica- si partile componente ale corpului-structura e$terna: - talpa,cu care se !i$eaza de su'strat- cavitatea digestiva - tentacule,2-17- ori!iciul 'uco-anal, cu rol de gura si anus3pongierii sunt organisme: pluricelulare# heterotro!e# acvatice. sunt organisme !i$e,traiesc !i$ate pe plante acvaticehidrei de apa dulce este alcatuit din doua straturi de celule# intre care se a!la o masa gelatinoasa* - stratul e$tern contine: - celule musculare - celule nervoase - celule urzicatoare* - stratul intern ce captuseste cavitatea digestiva# contine: - celule !lagelate care emit pseudopode - celule glandulare cu produc sucuri digestive $.Functia !e relatie %.#ensibilitatea 8a orice atingere# hidra isi contracta imediat tentaculele si corpul# a9ungand la marimea unei gamalii de ac,este sensi'ila la !actorii de mediu&.Miscarea 3e deplaseaza cu a9utorul tentaculelor situate in 9urul ori!iciului 'uco-anal* $$.Functia !e nutritie %.'ranirea este heterotro!a,prinde prada cu a9utorul tentaculelor# o imo'ilizeaza cu a9utorul celulelor urticatoare si prin ori!iciul 'uco-anal# o introduce in cavitatea digestiva*celulele glandulare secreta

O O" O% Prezentarea cunostintelor

- 4rezentarea unei planse ce reprezinta imaginea unei hidre de apa dulce,elevii primesc cate o !isa de lucru in care o'serva desene cu structura e$terna si cea interna a hidrei-

-Evidentiati caractere de suporioritate ale celenteratelor !ata de cele ale procariotelor unicelulare si a spongierilor studiate in lectia trecuta, pe 'aza desenului ce reprezinta structura interna# reprezentat in !isa-

Prezentarea cunostintelor

-4rezentati !unctiile organismului animal# tinand cont

*Alcatuirea corpului HIDREI DE ! D"LCE 4eretele corpului :idrei

orificiu buco-anal
I

tentacul cavitate digestiva

ABCDE-

Celule musculare Celule nervoase Celule urzicatoare Celule flagelate Celule glandulare

S-ar putea să vă placă și