Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECIE

Clasa : a VII a A
Data: 23.01.2008
coala : Grupul colar Vasile Cocea Moldovia
Profesor : Mitric Dnua
Aria curricular : Limb i comunicare
Obiectul : Limba i literatura romn
Tema : Paa Hassan, de George Cobuc momentele
subiectului
operei literare
Tipul de lecie : de nsuire de noi cunotine
Durata: 50`
Obiective operaionale
La sfritul orei, elevii vor fi capabili :
O1 : s cunoasc date despre autor i oper;
O2 : s descopere n poezie caracteristicile operei
epice;
O3 : s identifice momentele subiectului;
O4 : s rezume subiectul operei literare pe baza
momentelor subiectului;
O5 : s recunoasc figurile de stil i procedeele
artistice din poezie.

SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
Crt.

1.

Momentele
leciei i
obiectivele
operaionale
Evocare
O1
10`

Coninutul leciei

Se realizeaz prin prezentarea datelor


despre autor i oper.
Teme:
- marile evenimente din viaa satului
- frumuseea naturii
- trecutul de lupt al poporului romn
- revolta mpotriva asupririi i
nedreptii sociale
- iubirea
- folclorul
Exemple de volume de poezii:
Balade i idile, Fire de tort, Cntece de
vitejie.
Creaia face parte din volumul Cntece
de vitejie(1904) i a fost publicat n
revista Vatra n 1894.
Tema evoc lupta de la Clugreni1595.
Surse de inspiraie capitolul
Clugreni din opera literar Romnii
supt Mihai-Voievod V iteazul a lui
Nicolae Blcescu.

Resurse
Forme de
organizare

Metode i
procedee

frontal

conversaia

Evaluarea
Mijloace
de
nvmnt
Cntece de
Ce teme abordeaz
vitejie, de
scriitorul n operele sale?
George
Dai exemple de volume de
Cobuc
poezii.
Manualul
Din ce volum de poezii
Fie
face parte Paa Hassan?
biografice Unde a fost publicat prima
dat ?
Care este tema acestei
opere literare?
De unde se inspir autorul?

2.

Constituirea
sensului
O2
O3
O4
O5

Intervenia personal: Opera literar


este o creaie epic, deoarece sunt
relatate fapte i ntmplri, sentimentele,
atitudinile autorului sunt exprimate n
mod indirect prin intermediul aciunii i
al personajelor, modul de expunere
predominant este naraiunea. Dei foarte
scurt, aciunea operei se organizeaz
ntr-un subiect.
n aceast oper, se pot regsi toate
etapele subiectului.
Astzi, vom ncerca s stabilim
momentele subiectului ale operei literare
Paa Hassan , de G.Cobuc.
Elevii clasei sunt mprii n cinci
grupe i rezolv cerinele de pe fia de
lucru.
Grupa I - Expoziiunea
1. Locul i timpul desfurrii aciunii
nu sunt clar precizate, dar ele pot fi
deduse din faptul c textul are drept
surs de inspiraie episodul luptei de la
Clugreni.
Este prezentat imaginea ampl,
panoramic, a locului confruntrii dintre
cele dou armate.
2. Mihai Viteazul se afl n fruntea
romnilor, bgnd spaim n turcimecurajos, viteaz, bun strateg i
conductor, impetuos, cluzit de un

Care sunt etapele


subiectului unei opere
literare?

frontal
individual
pe grupe

expunerea
explicaia
dialogul
problematizarea
exerciiul
argumentarea
observaia dirijat
nvarea prin
descoperire

fie de lucru
texte suport
manualul
dicionare

Grupa I
1.Identificai cuvintele,
expresiile ce fac referire la
locul i timpul desfurrii
aciunii.

2. Precizai care sunt


personajele prezente n
text, menionnd trei
trsturi semnificative.

firbinte patriotism- prezentat n micare.


Paa Hassan st departe de lupt i
ordon intrarea n btlie a tuturor
forelor- laitate, cuprins de team,
prezentat static.
Otirea romn- bine organizat, lupt
pentru aprarea pmntului strmoesc,
se afl n plin ofensiv.
Otirea otoman- dezorganizat,
acioneaz haotic, lipsit de un
conductor exemplar.
3. Metafora cu fulgeru-n mn
subliniaz figura mrea i impuntoare
a eroului; hiperbolele o-mparte crare
fcnd,se-ndeas cu vuiet curgnd
evideniaz curajul i vitejia cu care
lupt att domnitorul, ct i armata
romn; hiperbola cade-n mocirl un
val dup val i epitetul turcimeanvrjbit sugereaz dezorganizarea i
spaima armatei otomane. Procedeul
artistic predominant este antiteza.
Grupa a II a -Intriga
1. Mihai Viteazul domin cmpul de
lupt, ngrozindu-i pe turci, mai ales pe
pa.
Hassan nu tie dac ceea ce vede este
vis sau realitate.
2. Mihai Viteazul-curajos, viteaz,
cluzit de patriotism, domin cmpul

3. Explicai semnificaia
urmtoarelor figuri de
stil:o-mparte crare
fcnd,se-ndeas cu vuiet
curgnd, cade-n mocirl
un val dup val, cu
fulgeru-n mn, turcimeanvrjbit.

Grupa a II a
1. Cum acioneaz
personajele?

2. Identificai trsturile
personajelor.

de lupt, anticipeaz inteniile paei.


Paa Hassan cuprins de team,
panic,spaim, uimit i ngrozit de
faptele de vitejie ale lui Mihai Viteazul,
nelinitit de apropierea voievodului.
3. Comparaii: ca volbura toamnei
se-nvrte, intr-n urdie ca lupu-ntre oi ;
metafore: suflet de vnt, triile plevei,
vine furtun; expresia cu valoare de
superlativ absolut: de minare e negru
pmnt; prezena verbelor de micare la
prezentul istoric contribuie la
sublinierea nsuirilor i la dinamismul
aciunii.
Grupa a III a Desfurarea aciunii
1. Voievodul l provoac pe Hassan la
confruntri directe.
2. Paa este cuprins de disperare i
laitate i fuge ngrozit, pierzndu-i i
capul i firea, btndu-i calul cu
pumnii-amndoi.
3. Hiperbolele: vod-i un munte , vorba
e tunet, rsufletul ger, gigantic cupol,
epitetul slbaticul vod- contribuie la
realizarea portretului voievodului
romn. Hassan l percepe att vizual ct
i auditiv. Aceste figuri de stil mpreun
cu aliteraia zalele-i zuruie duc la ideea
c Hassan l percepe vizual i auditiv pe
voievod, fiind ngrozit i nspimntat,

3.Prin ce procedee artistice


pune n eviden poetul
nsuirile personajelor i
dinamica aciunii?

Grupa a III a
1. Cum acioneaz
domnitorul romn?
2. Care este reacia paei?
3. Care este rolul
mjloacelor artistice
utilizate de autor?

iar laitatea turcului este subliniat de


verbele fuge, zorete, bate, zboar,
expresiile populare: i pierduse i capul
i firea, zboar oimete, barba vlvoi,
ochii de snge.
Grupa a IV a Punctul culminant
1.Hassan i pierde turbanul i-l las
czut, are impresia c din cauza hainelor
largi nu poate nainta i i rupe
vestmntul , este desfigurat de groaz
i-i drdie dinii, ajunge aproape de
taberele proprii i spahii i sar n ajutor.

2.Este att de disperat nct i las


turbanul czut, chiar dac aceasta
nseamn dezonoare.Gesturile sale sunt
ale unui om nebun.Sub aspect fizic, este
desfigurat de groaza morii: i-i drdie
dinii i-i galben-pierit.
3. Epitete: largele-i haine, galben pierit,

Grupa a IV a
1. Cum acioneaz paa n
urmtoarele secvene:
Turbanul i cade i-l las
czut;
i rupe cu mna
vestmntul
Alearg de groaza pieririi
btut,
Mnnc pmntul.
i-i drdie dinii i-i
galben-pierit!
Cci paa-i de taberi
aproape sosit!
Spahiii din corturi sendeas grbit,
S-i deie scpare.
2. Precizai dou trsturi
ale paei aa cum rezult
din comportamentul su.

3. Prin ce mijloace artistice

grozava-i crare; personificri: sempiedic vntul; expresii populare:


mnnc pmntul, i drdie dinii,
s-i deie scpare.
Grupa a V a Deznodmntul
1. Paa este privit de scriitor cu ironie i
dispre. Beii mprtesc sentimentele i
laitatea paei.

este scoas n eviden


starea de spirit a
conductorului turc?
Grupa a V a
1. Explicai semnificaia
urmtoarelor expresii: a
jurat s zac de spaim,
bietului pa, groaz
nebun, fuga e bun.
2. Ce trsturi ale paei
sunt subliniate n aceast
strof?
3. Ce sentimente trezete n
sufletul vostru lectura
acestei creaii?

2. Laitatea i faptul c este ridicol prin


comportamentul su.
3. Sentimente de dispre fa de laitatea
paei i a otirii otomane; sentimente de
admiraie fa de curajul i vitejia
voievodului romn care a bgat o groaz
nebun n toi.
3.

Reflecia
O5

Se rezolv fia de lucru nr. 2.


Tem acas: Alctuii rezumatul
operei pe baza momentelor subiectului.

individual

explicaia
exerciiul

fia de lucru
fia teme
la alegere

Rezolvarea fiei de lucru.

Anexa 1
Grupa I
Pe vod-l zrete clare trecnd
Prin iruri, cu fulgeru-n mn.
n lturi s-azvrle otirea pgn,
Cci vod o-mparte, crare fcnd,
i-n urm-i se-ndeas, cu vuiet curgnd,
Otirea romn.
Cu tropote roibii de spaim pe mal
Rup friele-n zbucium i salt;
Turcimea-nvrjbit se rupe deolalt
i cade-n mocirl, un val dup val,
Iar fulgerul Sinan, izbit de pe cal,
Se-nchin prin balt.
Hassan de sub poala pdurii acum
Lui Mihnea-i trimite-o porunc:
n spatele-otirii muntene s-arunc
Urlnd ianicerii, prin flinte i fum,Dar paa rmne alturi de drum
Departe pe lunc.
1.Identificai cuvintele, expresiile ce fac referire la locul i timpul desfurrii
aciunii.
2. Precizai care sunt personajele prezente n text, menionnd trei trsturi
semnificative.
3. Explicai semnificaia urmtoarelor figuri de stil:o-mparte crare fcnd,se-ndeas
cu vuiet curgnd, cade-n mocirl un val dup val, cu fulgeru-n mn, turcimeanvrjbit.

Anexa 2
Grupa a II a
Mihai i zrete i-alege vreo doi
Se-ntoarce i pleac spre gloat,
Ca volbura toamnei se-nvrte el roat
i intr-n urdie ca lupu-ntre oi,
i-o frnge degrab i-o bate-napoi
i-o vntur toat.
Hassan, de mirare, e negru-pmnt;
Nu tie de-i vis, ori aieve-i
El vede cum zboar flcii Sucevei,
El vede ghiaurul c-i suflet de vnt
i-n fa-i puterile turcilor snt
Triile plevei.
Dar iat-l! E vod, ghiaurul Mihai;
Alearg nval nebun.
mprtie singur pe ci i adun,
Cutreier cmpul, tind de pe cai El vine spre pa: e groaz i vai,
C vine furtun.
1. Cum acioneaz personajele?
2. Identificai trsturile personajelor.
3.Prin ce procedee artistice pune n eviden poetul nsuirile personajelor i dinamica
aciunii?

Anexa 3
Grupa a III a
- Stai, pa, o vorb de-aproape s-i spun
C nu te-am gsit nicierea Dar paa-i pierduse i capul i firea!
Cu frul pe coam el fuge nebun,
C-n ghear de fiar i-n gur de tun
Mai dulce-i pierirea.
Slbaticul vod e-n zale i-n fier
i zalele-i zuruie crunte,
Gigantic poart-o cupol pe frunte,
i vorba-i e tunet, rsufletul ger,
Iar barda din stnga-i ajunge la cer,
i vod-i un munte.
- Stai, pa! S piar azi unul din noi.
Dar paa mai tare zorete;
Cu scrile-n coapse fugaru-i lovete
i gtul i-l bate cu pumnii-amndoi;
Cu ochii de snge, cu barba vlvoi
El zboar oimete.
1. Cum acioneaz domnitorul romn?
2. Care este reacia paei?
3. Care este rolul mjloacelor artistice utilizate de autor?

Anexa 4
Grupa a IV a
Turbanul i cade i-l las czut;
i rupe cu mna vestmntul
C-n largile-i haine se-mpiedic vntul
i lui i se pare c-n loc e inut;
Alearg de groaza pieririi btut,
Mnnc pmntul.
i-i drdie dinii i-i galben-pierit!
Dar Alah din ceruri e mare!
i-Alah i scurteaz grozava-i crare
Cci paa-i de taberi aproape sosit!
Spahiii din corturi se-ndeas grbit,
S-i deie scpare.

1. Cum acioneaz paa n urmtoarele secvene: Turbanul i cade i-l las czut;
i rupe cu mna vestmntul
Alearg de groaza pieririi btut,
Mnnc pmntul.
i-i drdie dinii i-i galben-pierit!
Cci paa-i de taberi aproape sosit!
Spahiii din corturi se-ndeas grbit,
S-i deie scpare.
2. Precizai dou trsturi ale paei aa cum rezult din comportamentul su.
3. Prin ce mijloace artistice este scoas n eviden starea de spirit a conductorului
turc?

Anexa 5
Grupa a V a
i-n ceasul acela Hassan a jurat
S zac de spaim o lun,
Vzut-au i beii c fuga e bun
i bietului pa dreptate i-au dat,
Cci vod ghiaurul n toi a bgat
O groaz nebun.
1. Explicai semnificaia urmtoarelor expresii: a jurat s zac de spaim, bietului
pa, groaz nebun, fuga e bun.
2. Ce trsturi ale paei sunt subliniate n aceast strof?
3. Ce sentimente trezete n sufletul vostru lectura acestei creaii?

Tem acas
Alctuii rezumatul operei pe baza momentelor subiectului.
sau
Scriei o scurt naraiune cu titlul O ntmplare din viaa mea, ncadrndu-v n
succesiunea etapelor subiectului:
Expoziiunea:
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
..................................................................................................................................
Intriga:
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
Desfurarea aciunii:
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
...................................................................................................................................
Punctul culminant:
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
...................................................................................................................................
Deznodmntul:
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
...................................................................................................................................
..................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și