Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
06.10.2014
Clasa:
a VII - a
Disciplina:
Chimie
Tema :
Dizolvarea. Factori care influeneaz dizolvarea
Scopul leciei : introducerea noiunii de soluie
Tipul leciei : predare cu experiment integrat
Obiective operaionale:
s defineasc soluiile ca amestecuri omogene;
s identifice componentele unor soluii date;
s stabileasc prin activiti experimentale factorii care influeneaz dizolvarea;
s aplice cunotinele referitoare la factorii care influeneaz dizolvarea substanelor.

Strategii didactice:
Metode i procedee didactice: conversaia, descoperirea dirijat, experimentul de laborator (frontal i de grup).
Mijloace i materiale didactice: aparatur i ustensile de laborator: pahare de unic folosin transparente, lingurie de unic folosin,
pahare Berzelius i Erlenmeyer, baghete de sticl, cilindru gradat; substane: ap, sare de buctrie de diferite granulaii; , fie de lucru, caiete
de notie, tabla, cret.

Competene specifice:
1.1. Diferenierea fenomenelor fizice de fenomenele chimice, a substanelor pure de amestecuri de substane
2.1. Utilizarea aparaturii i a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reaciile chimice
4.1. Transpunerea n limbaj specific a informaiilor privind aplicaiile practice ale chimiei
5.1. Aplicarea normelor de protecie personal n laboratorul de chimie i de protecie a mediului

Desfurarea activitii
Activitatea
elevilor

Activitatea profesorului

Resurse procedurale

1. Moment organizatoric
Verific

prezena

elevilor.

Stabilete

atmosfera

necesar

Se

desfurrii n condiii optime a activitilor

pregtesc

pentru

activitatea la clas.

didactice.

2.Captarea ateniei
Profesorul reamintete elevilor c n viaa de zi cu zi sunt des

Elevii rspund solicitrilor

utilizate amestecuri ale apei cu diferite substane i solicit elevii profesorului.


s dea exemple de astfel de amestecuri i s ncadreze fiecare
exemplu n unul din tipurile de amestecuri studiate n unitatea de
nvare anterioar.
3. Anunarea temei i a obiectivelor
Anun tema, scopul i competenele vizate n cadrul leciei.

Elevii noteaz n caiete


titlul leciei.

4.Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvrii


.

Profesorul conduce elevii spre descoperirea semnificaiilor

conversaia

noiunilor de dizolvare, soluie, solvent, substan dizolvat i


noteaz pe tabl aceste noiuni.

Elevii observ cu atenie

Pentru identificarea factorilor care influeneaz dizolvarea, activitatea

experimental

profesorul mparte elevii prezeni n 3 grupe de lucru. Fiecrei desfurat de profesor i


grupe i se solicit si dizolve n ap aceeai cantitate de zahr dar noteaz n caiete noile
n 3 condiii diferite:

noiuni.

- n ap rece i fr agitare;

Fiecare din cele 3 grupe

- n ap rece, dar cu agitare;

de lucru realizeaz practic observaia independent

- n ap cald i cu agitare.

sarcinile date.

descoperirea dirijat

Ofer indicaii i puncte de sprijin pentru rezolvarea corect a


Completeaz

sarcinilor propuse.

pe

caiete

Profesorul ndrum elevii astfel nct, n urma interpretrii observaiile fcute.


observaiilor experimentale fcute, acetia s deduc o serie de
factori

ce

influeneaz

dizolvarea

substanelor

(gradul

Interpreteaz observaiile

de experimentale i noteaz experimentul frontal i individual

farmiare, agitarea, temperatura).

n caiete concluziile.

Face aprecieri i corecturi asupra activitii elevilor.


5. Fixarea cunotinelor
Prin scurte ntrebri, verific nelegerea de ctre elevi a noilor

Rspund

noiuni i realizeaz fixarea acestora.

solicitrilor conversaia

profesorului.

6. Tema pentru acas


Solicit elevilor s rezolve acas aplicaiile din partea a doua a

Noteaz

fiei de lucru

tema

pentru

acas.

explicaia,

Sunt ateni la indicaii.

conversaia

S-ar putea să vă placă și