Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VIII-a
NR. ORE/ SPT.: 2 ore/spt.
DATA: 20.11.2014
OBIECTUL: CHIMIE
PROFESOR: Gavriliuc Elisa
TEMA: NEMETALE
TITLUL LECIEI: CLORUL
ELEMENTE DE CONINUT:
Structura i poziia n sistemul periodic.
Stare natural.
Obinere.
Proprieti fizice.
Proprieti chimice.
Utilizri.
OBIECTIVE DIDACTICE:
Obiectiv
OR1
OR2
OR3
OR4
OR5
OP1
OP2
OP3
OP4
OP5
OP6
OP7
OP8

Detaliere
Obiective de referin
Utilizarea corect a terminologiei tiinifice i a simbolisticii.
Descrierea proceselor fizice i chimice ce stau la baza experimentelor
virtuale realizate.
Realizarea unor probleme n scopul stabilirii unor corelaii relevante
demonstrnd raionamente deductive i inductive.
Formularea concluziilor ca urmare a experimentelor i raionamentelor
efectuate.
Aplicarea cunotinelor dobndite n diferite contexte.
Obiective operaionale
S reprezinte starea natural a clorului i efectele pe care le are asupra
organismului.
S prezinte metoda de obinere n laborator a clorului.
S descopere caracteristicile fizice ale clorului.
S evidenieze experimental aplicaiile clorului.
S descrie proprietile chimice ale clorului.
S modeleze ecuaiile reaciilor ce descriu comportamentul chimic al
clorului.
S aplice noiunile dobndite pentru rezolvarea unor situaii problem.
S generalizeze noiunile dobndite pentru rezolvarea unor situaii
particulare.

METODE DIDACTICE UTILIZATE: descoperirea dirijat, observaia independent,


modelarea, algoritmizarea, explicaia, exerciiul, conversaia, problematizarea , jocul
didactic.
MIJLOACE DE NVMNT
-Sistem Periodic ( plan).
-Manualul
DESFURAREA LECIEI
Moment organizatoric: verificarea prezenei i a repartizrii elevilor la calculatoare.
Captarea ateniei:
Elevii sunt rugai s-i aminteasc titlul leciei pregtite pentru astzi.
Profesorul realizeaz mpreun cu elevii o discuie legat de nemetale i i anun ca
astzi vor studia clorul.
Enunarea obiectivelor:
La sfritul acestei ore va trebui s cunoatei proprietile clorului i s aplicai
noiunile dobndite pentru rezolvarea unor situaii problem.
M1- Obinerea clorului n laborator i studiul proprietilor fizice
Obiective didactice
OP1, OP2, OP3
Timp de predare
10 min
Tip de interaciune cu elevii Explicaia, descoperirea dirijat, experimentul, conversaia
euristic.
Descriere
Sunt prezentate starea natural, efectele biologice i o
metod de obinere a clorului n laborator.
M2- Reacia clorului cu hidrogenul
Obiective didactice
OP5, OP6
Timp de predare
5 min
Tip de interaciune cu elevii Explicaia, observaia independent, experimentul,
modelarea.
Descriere
Prin parcurgerea acestui modul elevii vor obine acid
clorhidric din clor pe care l vor pune n eviden cu
ajutorul unei hrtii de turnesol.

M3- Reacia clorului cu metalele


Obiective didactice
OP5, OP6
Timp de predare
10 min
Tip de interaciune cu elevii Explicaia, descoperirea dirijat, observaia
independent.
Descriere
Elevii vor efectua experimental reaciile clorului cu
sodiul, respectiv cu fierul i vor modela ecuaiile
reaciilor chimice.
M4- Reacia apei de clor cu bromurile i iodurile
Obiective didactice
OP5, OP6
Timp de predare
10 min
Tip de interaciune cu elevii Explicaia, descoperirea dirijat, observaia
independent.
Descriere
Elevii vor efectua experimental reaciile apei de clor
cu bromurile, respectiv cu iodurile i vor modela
ecuaiile reaciilor chimice.
M5- Utilizrile clorului
Obiective didactice
Timp de predare
Tip de interaciune cu elevii
Descriere

OP4, OP6
10 min
Explicaia, observaia independent, experimentul,
modelarea.
Prin parcurgerea acestui modul elevii vor descoperi
pe cale experimental una dintre utilizrile de baz
ale clorului- agent decolorant.

M6- Prob de fixare a cunotinelor


Obiective didactice
OP7, OP8
Timp de predare
5 min
Tip de interaciune cu elevii Problematizarea, jocul didactic.
Descriere
Elevii vor completa un rebus ce se bazeaz pe
noiunile noi, dobndite prin parcurgerea modulelor
anterioare.
TEMA PENTRU ACAS:
Exerciiile din manual.

S-ar putea să vă placă și