Sunteți pe pagina 1din 8

DATA: 20.02.

2007
CLASA: A IV-A B

NVTOARE: Costache Nicoleta Mihaela

PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARA: LIMB SI COMUNICARE
OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMN (2 ore)
SUBIECTUL LECTIEI: TEXTUL LITERAR TITLU, AUTOR, PERSONAJE, POVESTIRE
PRILE DE VORBIRE(substantivul, verbul, adjectivul, pronumele personal, numeralul)
TEXT SUPORT : Ciuboelele ogarului dup Clin Gruia
TIPUL LECTIEI: Recapitulare
OBIECTIVE CADRU:
O1:- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;
O2:- dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
O3:- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea / lectura);
O4:- dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
SCOPUL LECTIEI:
S1:- dezvoltarea deprinderii de citire corect, coerent, fluent si expresiv a unor fragmente din textele nvate (Ciuboelele ogarului"de Clin
Gruia ) ;
S2 - consolidarea cunotinelor despre text literar( autor, titlu, personaje, idee principal a fragmentului citit) ;
S3 - consolidarea cunotinelor despre prile de vorbire nvate ;
S4:- consolidarea deprinderilor de exprimare oral i scris;
S4:- mbogirea i activizarea vocabularului.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1: - s citeasca corect, constient, fluent si expresiv fragmentul dat ( Ciuboelele ogarului de Clin Gruia ).
O2: - s indice titlul, autorul si personajele fragmentului citit.
O3:- s formuleze cte o idee principal pentru textul citit. .
O4: - s enumere cuvinte cu acelai neles (sinonime) pentru cuvinte din text ;.
O5: - s selecteze semnificaia corect pentru expresii date ; .
O6: - s povesteasc, n scris fragmentul dat.
O7: - s defineasc corect prile de vorbire;.
O8: - s analizeze corect din punct de vedere gramatical cuvinte date.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee: - conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea, jocul de rol.
Material didactic: -fie de lucru ,fie de munc independent, video-proiector ;
- Mirela Mihescu, Ania Dulman, Minodora Platcu Manual de limba romn cls. a IV-a Ed.Radical.
Bibliografie: - Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar, MEN.
- Descriptori de performanta pentru invatamantul primar Serviciul National de Evaluare si Examinare, Ed.ProGnosis, Bucuresti.
- Evaluare in invatamantul primar, EDP, Bucuresti, 1999.
- ndrumatorul nvtorului, Ed. Sigma, Bucuresti, 1993.
- Carmen Iordachescu ,S dezlegm tainele textelor literare (cls. a IV-a), Ed. Carminis, Pitesti.
- Ioan erdean, Metodica predrii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P, Bucuresti, 1991.
- Clin Gruia, Ciuboelele ogarului.

SCENARIUL LECIEI
Nr.
crt.
1.

MOMENTELE
LECIEI
MOMENT
ORGANIZATORIC

2.

VERIFICAREA
CUNOTINELOR
DOBNDITE
ANTERIOR
CAPTAREA
ATENIEI

3.

OBIEC
TIVE

*Se pregatesc materialele necesare pentru buna desfurare a


leciei;
*Se asigur ordinea i disciplina n clas.
*Se face verificarea calitativ i cantitativ a temei;
*Se verific cunotinele asimilate anterior.

O1
4.

5.

CONINUTUL NVRII

ANUNAREA
OBIECTIVELOR I A
SUBIECTULUI
LECIEI
DIRIJAREA
NVRII
O1
O2
O3

O4

* joc didactic Ghici ghicitoarea mea! (anexa 1)


Completati cu cuvintele potrivite si apoi dezlegati ghicitorile.
*Se va specifica faptul ca elevii vor lucra i individual, pe fie;
* Se rezolv frontal ghicitorile i se specific ce pri de vorbire
sunt cuvintele completate.
*Se anun subiectul leciei si se scrie la tabl i in caiete :
Textul literar
Prile de vorbire
* Se amintete c este o lecie de recapitulare.
* Se impart fie de lucru cu fragmentul din Ciuboelele ogarului
de Clin Gruia (anexa 2) ;
- Se citete cu intonaie fragmentul : pe roluri, selectiv;
- Se specific care este titlul i autorul textului;
- Se enumer personajele care se regsesc n fragmentul dat ;
- Se scrie la tabl i n caiete ideea principal care reiese din text ;
- Se dau exemple de cuvinte cu acelai neles pentru cuvintele:
iarmaroc, poteci, fudul, mprtia, ciuboele.
- Se alctuiesc oral propoziii cu noile cuvinte descoperite.
- Se dau exemple de cuvinte cu sens opus pentru : gras, i strnse,
frigul, cumpr.
- Se alege nelesul cel mai potrivit pentru expresii din text : iui
pasul, i ddur binee, oameni de treab..

METODE I
PROCEDEE
Conversaia
Conversaia
Dialogul

Conversatia
Jocul didactic
Explicaia
Conversaia

Conversaia euristic
Exerciiul
Explicaia

EVALUARE

Oral
Frontal
Individual
Orala
Frontala

Frontal

Oral
Individual
Formativ

Frontal
Dialogul
Oral

O6

-Se povestete n scris fragmentul dat. Se citete n faa clasei, se

corecteaz i se aduc aprecieri de ctre elevi.

O7
O8

6.

7.

ASIGURAREA
RETENTIEI SI
TRANSFERULUI

O6

EVALUAREA

-Se cere s se specifice n text i s se transcrie pe caiete : dou


substantive, dou verbe, dou adjective, dou pronume i dou
numerale.
- Se repet definiiile prilor de vorbire nvate.
-Se alctiesc cel puin dou propoziii n care cuvintele nou i
mare s fie pri de vorbire diferite.
- Se d propoziia : Primul copil atent a vzut n tufiul verde
iepuraul jucu.
Elevii trebuie s analizeze fiecare parte de vorbire.
-Se cere s se continue textul dat cu un sfrit imaginat de fiecare
elev. Pentru continuarea textului trebuie s scrie cel mult patru
rnduri.
-Se citesc finalurile n clas .
* Fia de munca independent .

O8
8.

NCHEIEREA
LECIEI

*Concluzii, aprecieri
*Se da tema pentru acasa.

Individual
Formativ
Conversatia euristic
Exercitiul
Explicatia
Frontal
Dialogul

Exerciiul
Munca independent

Individual
Formativ

Conversaia
Explicatia
Analiza.

Individual
Formativ

Conversaia

ANEXA 1

GHICI, GHICITOAREA MEA!

Gazd bun i aleas

Urechi ascuite ................

E la oricine-n cas;

i un corp mai durduliu

. primete pe oricine

i-o codi mai micu,

i cnd ................... i cnd vine.

Cine-i oare? Vreau s tiu


Ce poveste frumoas s-a scris

Blan ................, frumoas,

Chiar aici, la noi s-o tie

Coada-i lung i stufoas,

Toi copiii de .............. ani

Vine .. prin grdini,

C-o pungu cu .............. bani ?

Fur rae i .

ANEXA 2

Ciuboelele ogarului
(fragment)
dup Clin Gruia
De unde avea iepurele doi galbeni, nici eu nu tiu !
Dar povestea spune c, ntr-o toamn, el pornise spre iarmarocul vestit, ca s-i
cumpere ceva pentru nclat, pentru c era descul.
ncepuser ploile de toamn, vntul mprtia frunzele pe poteci i frigul se simea
tot mai mult. De aceea, i strnse cojocul pe trup i iui pasul, ca s ajung mai repede
la iarmaroc.
i cum mergea el, ciulindu-i urechile la orice fonet, iat c se ntlni pe o potec
cu ogarul... Ogarul era gras i voinic, mbracat ntr-o ub clduroas i purta n picioare
nite ciuboele noi-noue. Dup ce i ddur binee, ca doi oameni de treab, o pornir
mpreun la drum. Iepurele a vzut ce ciuboele frumoase avea Ogarul, iar lui i era tare
frig la picioare !
- Ct ai dat pe nclri ? ntreb sfios iepurele.
- Doi galbeni, ct s dau ! i rspunse fudul Ogarul.
-M duc i eu la iarmaroc, adug iepurele, s-mi cumpr ciuboele. Am doi
galbeni, opti iepurele.
Ogarul nu spuse nimic i se fcu c nu i pas.
Au mers ei aa pn s-a ntunecat i o ploaie rece i deas se abtu n calea lor. i
drdiau bietului iepure dinii de frig.
- Uite ce zic eu, cumetre, vorbi Ogarul. Te vd descul ... i apoi e noapte i frig ...
Pe aproape e hanul Ursului. Mergem la el, dormim i pornim mine diminea.
Iepurele nu avu ncotro i l ascult pe Ogar.
Mo Martin i-a primit i primul care a cerut mncare a fost Ogarul. Iepurele n-ar fi
vrut s schimbe banii, pentru ca ar fi rmas descul toat iarna.
- Pentru plat am eu destui bani, i-a spus Ogarul.
Dup ce a mncat ... _______________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

ANEXA 3
FI DE LUCRU

1. Citete cu atenie textul.


2. Care sunt personajele din text ?
3. Formuleaz ideea principal a textului dat.
4. Gsete cuvinte cu neles asemntor pentru : iarmaroc, poteci, fudul, mprtia, ciuboele .
5. Gsete cuvinte cu sens opus pentru : gras, i strnse, frigul, cumpr.
6. Alege explicaia corect pentru fiecare expresie, prin ncercuire :
iui pasul
a. msur distana
b. se grbi
c. se opri
i ddur binee
a. se trezir
b. au fcut bine
c. se salutar
oameni de treab
a. oameni harnici
b. oameni cumsecade
c. salariai
7. Povestete n scris, n cel mult jumtate de pagin, fragmentul dat.
8. Identific n text i transcrie pe caiet : dou substantive, dou verbe, dou adjective, dou pronume i
dou numerale.
9. Alctuiete cel puin dou propoziii n care cuvintele nou i mare s fie pri de vorbire diferite.
10. Se d propoziia : Primul copil atent a vzut n tufiul verde iepuraul jucu.
Analizeaz, pe caiet toate prile de vorbire din propoziia de mai sus.
11. Compune o ncheiere pentru textul dat, de maxim patru rnduri.(Anexa 2).

Numele i prenumele elevului : __________________

Data ____________

Fi de munc independent
1.Transform adjectivele date , pe rnd, n verbe i substantive :
Adjectiv --------------Verb---------------------------Substantiv
rou - ___________________________- _________________________________
nflorit - _________________________ - _________________________________
auriu - ___________________________ - ________________________________
argintiu - __________________________- _________________________________

2. Analizeaz prile de vorbire din propoziia :


Iepurele avea doi galbeni lucioi.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

3. Alctuiete dou enunuri n care cuvntul mine s fie, pe rnd, substantiv i pronume.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și