Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Clasa: a XII-a real


Profesor: Ieeanu Ecaterina
Unitatea de nvare: Modele
Tema: Modelare matematic Rezolvarea problemelor
Tipul leciei: Lecie mixt
Locul de desfurare: - cabinetul de informatic
Durata leciei: 45 min.
SCOPUL LECIEI:
INFORMATIV
- fixarea i consolidarea noiunilor teoretice prin fie de lucru i aplicaii
concrete;
FORMATIV
- formarea deprinderilor de utilizare corect a instrumente de lucru
pentru sistemele informatice;
EDUCATIV
- dezvoltarea atitudinii pozitive fa de instrumentele de lucru n toate
domeniile de activitate;
- stimularea dorinei de o cunoatere ct mai larg;
- exprimarea unui mod de gndire creativ;
NIVELUL INITIAL AL CLASEI:
- elevii i-au nsuit toate noiunile teoretice legate de prelucrarea
datelor ;
- elevii utilizeaz corect noiunile nvate;
COMPETENE GENERALE :
- Organizeaz i prelucreaz informaiei;
COMPETENTE SPECIFICE :
- clasificarea i folosirea tipurilor de date cunoscute;
- identificarea operatorilor i funciilor studiate;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
- la sfritul leciei elevii vor fi capabili s defineasc noiunea de
scenariu, s creeze i s manipuleze scenarii, s creeze un sumar al
scenariului creat.

STRATEGIA DIDACTIC:

Principii didactice
- principiul participrii i nvrii active;
- principiul asigurrii progresului gradat al performanei;
- principiul conexiunii inverse(feedback-ului).
Metode de nvmnt
- metode de comunicare oral: conversaia, explicaia;
- metode de aciune: exerciiul, problematizarea;
Procedee de instruire
- itemi de consolidare;
- explicaia (n etapa de asimilare a noilor cunotine);
- aplicaii de consolidare;
Forme de organizare a activitii instructive
- frontal;
- individual;
Forme de dirijare a activitii
- dirijat de profesor sau prin materiale didactice;
Resurse procedurale :
- explicaia, conversaia, exerciiul;
Resurse materiale
:
- reea de calculatoare, aplicaia AeL, manualul, fie de lucru;
BIBLIOGRAFIE :
- " Tehnologia Informaiei i Comunicaiilor" , de Mariana
Miloescu, manual clasa a IX a Ed. Didactic i Pedagogic.
DESFURAREA ACTIVITII
1. Momentul organizatoric
pregtirea leciei
- ntocmirea proiectului didactic;
- pregtirea temei;
- pregtirea setului de ntrebri;
- pregtirea setului de aplicaii ;
organizarea i pregtirea clasei
- verificarea frecvenei elevilor;
- verificarea existenei resurselor materiale;
2. Captarea ateniei clasei
anunarea subiectului pentru tema respectiv;
anunarea obiectivelor urmrite ;
explicarea modului de desfurare a activitii

Durata

Activitatea desfurat de profesor

Activitatea elevilor

Metoda de
nvmnt

2 min

Momentul organizatoric
Se stabilete prezena i se verific dac sunt asigurate condiiile didactico-materiale
utile desfurrii leciei.

Raporteaz absenii.

Conversaia

Evaluare

Reactualizarea cunotinelor dobndite anterior se realizeaz printr-un test n AeL

7 min

Operatorii sunt:
a.
combinaii de cifre i litere cu o ordine bine stabilit;
b.
simboluri sau cuvinte cheie prin care se reprezint operaiile;
c.
definii printr-un nume i o list de parametrii;
2. Stabilii valoarea de adevr a afirmaiei de mai jos:
Funcia este un program care poate s execute operaii complexe i care
furnizeaz un rezultat ce poate fi folosit ca operand ntr-o expresie.
3. Atribuii fiecrui tip de operator din prima coloan exemplul corect
prezentat n coloana a doua:
Numerici
&, +
Logici
>, <, >=,
<=, <>
Text
AND,
OR, NT
Relaionali +, -, *, /,
%
4. Macrocomanda este:

Dau rspunsurile la ntrebrile din test:

1.b
2.A
3. 1 4
23
31
42
4. O secven de comenzi de aciuni
supra unui obiect din baza de date
care se execut ca rspuns la un
eveniment declanat de acionarea
unui obiect de interfa.
5. F

test de parcurs

5. Stabilii valoarea de adevr a afirmaiei de mai jos:


Raportul este obiect container care grupeaz alte obiecte vizuale.
1 min
20 min

Captarea ateniei clasei i enunarea obiectivelor


Profesorul anun titlul leciei, obiectivele operaionale i modul de desfurare a
activitii.
Comunicarea noilor cunotine se realizeaz prin prezentarea leciei cu ajutorul
aplicaiei Ael.

Ascult profesorul i i noteaz n


caiete titlul leciei
Sunt ateni la explicaiile profesorului
i intervin n cazul n care au ntrebri.
Urmresc demonstraia realizat de
profesor.

conversaie
Conversaia,
explicaia

scris

Noteaz n caiete explicaiile oferite de


profesor.

Fixarea, retenia i transferul noiunilor predate prin aplicaii:

Fia de lucru - Analiz folosind scenariile


Se construiete urmtorul tabel care va fi folosit pentru a urmrii
evoluia profitului n funcie de numrul de produse vndute.

18 min

Efectueaz sarcinile de lucru.

Introducei datele pentru Cost (B2:B3), Nr.Prod. (D2:D3) i Cheltuieli


fixe (D6);
n celula C2 se introduce formula de calcul 1,3*B2 (pentru Ulei se
practic un adaos comercial de 30%);
n celula C3 se introduce formula de calcul 1,2*B3 (pentru Carne se
practic un adaos comercial de 20%);
n celula D5 se introduce formula de calcul B2*D2+B3*D3;

Exerciiul

Practic

n celula D7 se introduce formula de calcul D5+D6;


n celula D8 se introduce formula de calcul C2*D2+C3*D3;
n celula D9 se introduce formula de calcul D8-D7;
Se selecteaz celulele care conin datele de intrare care vor fi modificate
(D2:D3);
Se alege opiunea Scenarii din meniul Instrumente;
Se deschide caseta de dialog Manager de Scenarii care informeaz
c nu exist nici un scenariu. Executm clic pe butonul Adugare
pentru a crea primul scenariu folosind datele iniiale.
Se va deschide caseta de dialog Adugare scenariu n care se
stabilesc caracteristicile scenariului:
n caseta de text Nume scenariu se
scrie numele scenariului

n caseta de text Celule


modificate
sunt
scrise
adresele celulelor ce se vor
modifica (D2:D3). Dac
dorim s adugm i alte
celule inem apsat tasta
Ctrl i dm clic pe celula
dorit.

Acionm butonul OK.

Se deschide caseta de dialog


Valori Scenariu, unde se stabilesc
valorile pentru datele de intrare care se modific. Se acioneaz butonul
Adugare.
Se revine n caseta de dialog Manager de Scenarii n care am adugat
primul scenariu n lista Scenarii.
Folosind controalele din caseta de dialog Manager de Scenarii se pot
administra scenariile create: tergere, Editare, Vizualizare, Sumar;

2 min

Se acioneaz butonul nchidere.


Se vor face aprecieri individuale i colective asupra activitii desfurate, elevii Elevii sunt ateni la aprecieri i la
recomandrile fcute de profesor.
care au activat n timpul orei sunt notai.

Conversaia

Exemple de probleme rezolvate


cu calculatorul
Problema P1. n desfurarea unui proces chimic, pentru analiza i
controlul unui parametru y (temperatur, presiune, concentraie, etc.), la
timpii t1, t2, ,tn (n=800), se fac observaiile y1, y2, , yn, valori ce respect
legea data de curba numit absorbte eliminare, i care are forma:

unde
sunt coeficieni
iar t este variabila timp. S se determine:

nedeterminai,

a) valoarea maxim observat ymax =


, i tmax
timpul la care este observat valoarea maxim;
b) coeficienii
astfel
ca
legea y(t) s
(modeleze) optim evoluia procesului chimic.

cu

aproximexe

Problema P2. Se presupune c o suprafa agricol trebuie s fie tratat


impotriva unor dauntori cu o soluie obinut dintr-un amestec de ap +
substan chimic. Dac amestecul obinut trebuie utilizat ntr-o cantitate n
funcie de aria suprafeei agricole, s se determine n acest scop aria unei
suprafee ce este determinat de o linie poligonal oarecare i nchis P =
P1P2 Pn , unde punctele Pi (xi , yi ), i= 1n sunt determinate de coordonatele
carteziene (xi , yi ), i= 1n .
Problema P3. Un vas conine 2000 litri dintr-un lichid cu o
concetraie de 80 % alcool. n fiecare zi se scot din vas 15 litri i se nlocuiesc
cu ali 12 litri dintr-un lichid a crui concentraie n alcool este de numai 40
%. Dup cte zile concentraia lichidului din vas ajunge la 50 % ? (Marin
VLADA, O problem a lui K.F .Gauss rezolvata cu calculatorul, Gazeta
Matematic, nr.5/1995, pag. 206-209) .
REZOLVRI
Rezolvare P1.
Punctul a)

innd seama de faptul c se citete un volum mare de date (800 valori


pentru timp i 800 valori pentru parametrul y), este nevoie de utilizarea
unui program care s fie utilizat pentru obinerea valorilor maxime cerute. n
acest caz, utilizatorul este confruntat cu o problem simpl din punct de vedere
a raionamentului pentru rezolvarea problemei. Dificultatea poate interveni
atunci cnd utilizatorul nu are cunotine despre utilizarea calculatorului
i alegerea (dac exist) programului corespunztor. n cazul n care, dup
cautri,nu exist program care s rezolve cerinele problemei, utilizatorul este
nevoit s elaboreze singur programul respectiv. Dac vom presupune c nu exist
un astfel de program, atunciprogramul scris n mediul de programare
Turbo/Borland/Windows Pascal (TP/BP/BPW) este urmtorul:
program MAXIM ;
declaraii
Var
n,i : integer;
Y, T : array [1..800] of real;
Ymax, Tmax: real;

seciunea de

introducerea datelor

begin
write (' Introduceti nr. de valori n= ');
read ( n );
write (' Introduceti valorile pentru timp T: ' );
for
i:=1 to n do
read ( T[i]);
write (' Introduceti valorile observate Y: ' );
for
i:=1 to n do
read ( Y[i]);
{ se determina Ymax si Tmax}
{ procesul de calcul }
Ymax := Y[1]; Tmax := T[1];
for i:=2 to n do
if Ymax < Y[i] then
begin
Ymax:=Y[i]; Tmax := T[i]
rezultatelor

procesul de calcul

scrierea

end;
writeln (' Valoarea maxima este Ymax = ',Ymax );
writeln (' Timpul este Tmax = ',Tmax );
end.

Urmeaz
ca
utilizatorul
s
foloseasc mediul
de
programare TP (Turbo
Pascal)
sau BP (Borland
Pascal),
respectiv BPW, pentru a
edita,
compila,
depana,
executa
i testa programul cu ajutorul unui calculator.
Observaie: Utilizatorul trebuie s aib cunotine minime despre: utilizarea
sistemelor de calcul, utilizarea unui sistem de operare, utilizarea diverselor
programe, ce rezolv probleme specifice unui anumit domeniu. n acelai timp
utilizatorul este confruntat cu diverse probleme complexe care necesita
scrierea uor programe, prin urmare utilizatorul trebuie s cunoasc un mediu
de programare pentru a scrie singur programele corespunzatoare, evident nu
pentru probleme foarte complicate ce necesit experina unui
profesionist(informatician). Pe de alt parte, la elaborarea mediilor de
rezolvare pentru un anumit domeniu, informaticianul colaboreaz cu
specialistul pentru implementarea metodelor/tehnicilor i experienei unui
expert n domeniul respectiv.
Punctul b)
Deja, suntem confruntai cu cerine ce nu sunt triviale, cu alte cuvinte se
cere determinarea
unei
funcii
(legi) y(t) care
s
modeleze(aproximeze) optim procesul studiat.
De fapt, avem de-a face cu o problem de modelare matematic complex i
dificil pentru care s-au studiat i elaborat diverse metode i tehnici de
rezolvare care au fost folosite la implementarea diverselor sisteme de
programe ce sunt astzi utilizate n astfel de situaii, de exemplu MathCAD,
STATISTICA, MATHEMATICA, etc., utilizatorul fiind cel care trebuie s decid
asupra crui sistem de programe trebuie s se opreasc.
Este posibil ca n funcie de cerinele problemei, sistemul de programe ales
s nu satisfac exigenele impuse de cerinele problemei, i astfel utilizatorul
este nevoit s renune la sistemul de programe utilizat i s aleag utilizarea
unui alt sistem de programe, dac acesta exist. De exemplu,
sistemul STATISTICA ofer modele
de
regresie (fitting; aproximare
adependenei unui parametru fa de ali parametri pornind de la valorile
msurate n timpul desfaurrii unui proces) de tip:

linear

( y = a+bx );

logaritmic (y = a + b log10x );
exponential ( y = a ebx );
spline ( ajustare/rotunjire; aproximri cu curbe de gradul II sau III pe
poriuni);

polinomial (
; polinom de gradul n );
Distance Weighted Least Squares ( MCMMP- metoda celor mai mici ptrate);
Negative Exponential Smoothing ( exponenial negativ );
Custom Function ( funcie introdus de utilizator).

Pentru cititorul interesat precizm c cerinele acestei probleme se


ncadreaz n obiectul unui contract de cercetare pentru testarea i omologarea
medicamentelor, ce s-a materializat n sistemul de programe FARMACO ( autori :
Denis ENACHESCU, Marin VLADA) i care este prezentat n lucrarea : M. Vlada ,
A. Posea, Grafic automat n limbajul FORTRAN 77 i Aplicaii, ed. a II-a,
Tipografia Universitii Bucureti, 1990(pag. 209-226). Prin urmare, exist
situaii cnd cerinele unei probleme pot deveni tem de cercetare.
Concluzie: Acest punct al problemei nu poate fi rezolvat cu cunotinele de
la nivelul anului I, probabil (funcie de programa analitic a cursurilor
fundamentale i opionale) studentul de la Chimie/Fizic/Matematic poate s
beneficieze de unele cunotine de acest fel la unele cursuri aplicative din anii
III, IV, sau prin programul de studii aprofundate (MASTER), eventual chiar prin
programul de doctorat, care de fapt necesit elaborarea de cercetri originale.
Rezolvare P2.
ntr-un sistem cartezian de axe XOY, considerm un domeniu ce este
determinat de o linie poligonal oarecare i nchis P = P1P2 Pn , unde
punctele Pi (xi , yi ), i= 1n sunt determinate de coordonatele carteziene (xi ,
yi ), i= 1n . Evident, dac forma domeniului este elementar, exist formule de
calcul pentru aria respectiv. n cazul prezentat, unde forma domeniului este
oarecare, deci general, rezolvarea depinde de cunotinele celui care este
confruntat cu o astfel de problem. Primul lucru ce trebuie realizat este acela
de a afla daca exist o formul de calcul i n cazul general, altfel utilizatorul
trebuie s conceap o metod pentru calculul ariei. ntr-adevr exist o astfel
de formul, dar numai pentru cei care o cunosc (n general, cei care se
confrunt cu astfel de cazuri generale: ingineri, informaticieni, matematicieni,
etc.) :

Ca exemplu, prezentm n figura de mai jos un domeniu oarecare


determinat de 11 puncte date prin coordonate carteziene. Valoarea absolut din
formula de mai sus este necesar, deoarece introducerea coordonatelor
punctelor ce determin domeniu poate fi n sens trigonometric sau n sens invers
celui trigonometric, aa cum este n figura de mai jos.

Programul scris pentru mediul de


programare TP (sau BP/BPW) este urmatorul:
{---------------------------------------}
program Arie_Domeniu;
var
n, i : integer;
s , aria : real;
x, y : array[1..100] of real;
{-----------------------------------------}
begin
writeln('Calculul ariei unui domeniu oarecare);
write('Dati nr. de virfuri ale poligonului n = ');
readln(n);
writeln('Dati coordonatele punctelor Xi Yi ');
for i:=1 to n do
readln(x[i], y[i]);
{calculul ariei domeniului poligonal}
x[n+1] := x[1]; y[n+1] := y[1];
s := 0 ; { initializare ptr. aria poligonului}
for i := 1 to n do
s := s + x[i] * y[i+1] - y[i] * x[i+1] ;

aria := abs(s / 2) ; {valoarea absoluta}


writeln;
writeln('Aria domeniului este = ', aria : 13:6);
end.
Rezolvare P3.
Problema este prezentat n [1], enunul ei , aparent este al unei probleme
simple, dar interesant din punctul de vedere a rezolvrii ei,
deoarece problema a fost menionat la vremea respectiv chiar de GAUSS. n
[2] apare rezolvarea problemei cu calculatorul.
Rezolvarea problemei nu este evident, dup cum se va vedea n cele ce
urmeaz. Din punct de vedere matematic, rezolvarea necesit noiuni i
concepte de matematic superioar din domeniul ecuaiilor funcionale, i
anume a ecuaiilor cu diferene finite de ordinul I neomogene. n dou articole
tiinifice, problema a fost rezolvat de ctre W. LOREY ( 1935 ) i A. WALTHER
( 1936 ). Din punct de vedere numeric, rezolvarea problemei necesit
cunoaterea metodelor numerice specifice rezolvrii ecuaiilor cu diferene
finite. De altfel, W. LOREY a i utilizat o main de calcul pentru rezolvarea
numeric a unui ecuaii cu diferene finite, aceasta deoarece a sesizat faptul
c soluia se obine dup un numr considerabil de iteraii.
Din punct de vedere informatic, rezolvarea va fi simpl deoarece nu se va
utiliza modelul matematic (ecuaia funcional) obinut din modelarea analitic
a problemei,
ci
unproces
de
calcul care
simuleaz operaiile i
strile unor locaii de memorie (acesta este de fapt algoritmul care codific
rezolvarea problemei), i care implementat ntr-un limbaj de programare (de
exemplu Pascal) va rezolva problema n cazul general.
Pentru a face comparaia dintre soluia algoritmic obinut pentru
calculator i soluia analitic, prezentm succint rezolvarea dat de A. WALTHER.
Vom considera problema n cazul general, de accea vom face urmtoarele
notaii :
a - cantitatea de lichid (n litri) coninut iniial n vas;
b - cantitatea de lichid ce se scoate zilnic din vas;
c - cantitatea de lichid ce se adaug zilnic n vas;
y0 - cantitatea de alcool pe litru (concentraia de alcool) a lichidului din vas
la momentul iniial;
yp - cantitatea de alcool pe litru a lichidului ce se adaug;
yf - cantitatea de alcool pe litru a lichidului din vas, la momentul final;
x - numrul de zile (operaii de nlocuire a lichidului);
y(x) - cantitatea de alcool pe litru a lichidului din vas dup x operaii de
nlocuire a lichidului.

Ecuaia funcional (ecuaia cu diferene finite) pentru determinarea


funciei y(x), se obine exprimnd cantitatea total de alcool din vas
dup x zile, n dou moduri :
i) ( a - bx + cx ) y(x)
ii) ( a - bx + c(x-1) ) y(x-1) + c yp ,
unde cazul ii) se obine adunnd cantitatea de alcool din lichidul rmas n vas dup
(x-1) zile, din care s-au scot b litri, cu cantitatea de alcool a celor c litri care se
adaug.

Prin urmare, se obine urmtoarea ecuaie funcional:


(1) ( a - bx + cx ) y(x) - ( a - bx + c(x-1) ) y(x-1) = c y p ,
ecuaie cu diferene finite de ordinul I neomogen.
Rezolvarea acestei ecuaii este prezent n [1], soluia general fiind

unde

este funcia lui Euler dat de relaia:

n cazul particular a=2000, b=15, c=12, y0=0.8, yp=0.4, y(x) este un


polinom de gradul IV :

de unde, prin aproximare se deduce c y(194) = 0.50048, y(195) = 0.49963,


prin urmare dup x=195 zile se ajunge la concentraia de 0.5 .
n cazul rezolvrii algoritmice, vom abandona metoda obinerii ecuaiei funcionale i
rezolvarea ei analitic sau numeric, i vom concepe algoritmul ce realizeaz procesul de
calcul generat de cerinele problemei. Pe lng variabilele x, a, b, c, yp, yf cu
semnificaiile prezentate mai sus, vom utiliza i urmtoarele variabile:
z - cantitatea de alcool din vas la un moment dat ;
t - cantitatea de lichid din vas la un moment dat ;
y0 - concentraia de alcool din vas la un moment dat.
n cele ce urmeaz vom elabora algoritmul
un program Turbo/Borland Pascal/BPW :
{---------------------------------------}
program Problema_lui_GAUSS;
VAR
x : integer;
a, b, c, y0, yp, yf, z, t : real;

de

rezolvare codificat

ntr-

{---------------------------------------}
begin { M A I N }
writeln('PROBLEMA LUI GAUSS - Concentratia de alcool ');
writeln('
Autor :
M . Vlada ');
write('Introduceti valori pentru parametri a, b, c : ');
readln( a, b , c ); { cantitatile de lichid }
write('Introduceti concentratiile de alcool y0,yp,yf :');
readln( y0, yp, yf); { concentratiile de alcool }
{ initializari }
x := 1 ;
{ numarul de zile curent }
z := ( a - b) * y0 + c * yp ;{ cantitatea de alcool din vas}
t := a - b + c ;
{ cantitatea de lichid din vas}
{ y0 = concentratia de alcool din vas la un moment dat}
while yf <
z / t do { proces iterativ }
begin { determinarea valorilor pentru x, z, t, y0 }
x := x + 1 ;
y0 := z / t;
{ concentratia de alcool din vas }
z := ( t-b ) * y0 + c * yp ;
t := t - b + c ;
end;
writeln('Starea finala dupa x= ', x:4,' zile :');
writeln('
z, t, y0 = ', z:12:3, t:12:3, y0:12:7 );
writeln('S-a obtinut concentratia ',yf:4:2,' dupa ',x:4,'
zile');
end.

{--------------------------------------------------------}
Prin execuia programului de mai sus, pentru valorile b=15, c=12, y0 (iniial)
=0.8, yp=0.4, yf=0.5 se obin urmtoarele rezultate :
----------------------------------------------a
y0 (final)
x (zile)
----------------------------------------------2000
0.5004515
195
5000
0.5001438
488
10000
0.5000983
976
100000
0.5000064
9763
----------------------------------------------------------

S-ar putea să vă placă și