Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

coala cu clasele I-VIII Rdeni


Prof.dr. Mirela Munteanu
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VI-a
Subiectul leciei: Trecerea de la vorbirea direct la vorbirea indirect
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
DEMERSUL DIDACTIC
1. COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale
n situaii de comunicare monologat i dialogat ;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje
scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
2. COMPETENE SPECIFICE:
1.4. aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat;
2.1. nlnuirea clar i corect a ideilor ntr-un monolog (narativ, descriptiv, informativ)
2.4. adaptarea vorbirii la situaia concret de dialog sau de monolog;
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil progresiei
comunicrii

3. OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive- Elevii vor fi capabili:
OC: S identifice secvenele de dialog, de naraiune si de descriere dintr-un mesaj oral
sau scris
OC : S realizeze nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral;
OC: S construiasc propoziii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;
OC: S-i adapteze vorbirea la parteneri si la situaia de comunicare;
OC: S realizeze deosebirile dintre vorbirea direct i cea indirect;
OC : S redacteze texte de scurt ntindere;
B. Afective- Elevii vor fi capabili:
OA : S participe afectiv la lecie;
OA : S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA : S resping atitudinea negativ a unor elevi fa de activitatea de nvare.
C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili:
OP : S-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de profesor;
OP : S-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei.
4. EVALUAREA: observarea sistematic, evaluare oral.
1

5. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI


A. Resurse materiale: Limba i literatura romn, Elena MaziluIonescu, Valentina Jercea manual clasa a VI-a; coli, tabla.
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 de minute;
7. METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, observaia sistematic,
nvarea prin descoperire, activitate n echipe;
8 BIBLIOGRAFIE:
- Matei Cerkez coord.,Comunicare i gramatic n exerciii, colectiv de autori, Ed.
Paralela 45, 2006, Piteti, p.55.
- Gramatica limbii romne, vol.I, ed. Academiei, Bucureti, 1966.
- Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne, n coal, Ed Polirom,
1999.
- Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn,
Ministerul Educaiei i Cercetrii i Consiliul Naional pentru Curriculum.
- Gliga, I., nvarea activ, MEC., Bucureti, 2001.
- Jiga, I., Negru, I., nvarea eficient, Editura Editis, Bucureti, 1999.
- Cerghit, I., Metode de nvmnt, ed. a III-a, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic,
1997.
- Pintilie, Mariana, Metode moderne de nvare-evaluare, Editura Eurodidact, Cluj- Napoca,
2003.
- Ionescu, Miron, Chi, Vasile, Strategii de predare i nvare, Editura tiinific, Bucureti,
1992.
- Ana Stoica, Creativitatea elevilor, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1983.

SCENARIUL ACTIVITII
1. Captarea ateniei (1): conversaia situaional, pregtirea pentru lecie (elevii i
pregtesc manualele i caietele).
- Se stabilete relaia de comunicare cu elevii;
- Elevii sunt solicitai s se pregteasc pentru or.
2.Captarea ateniei (Spargerea gheii; conversaia) - 3:
Elevii, mprii n trei grupe, sunt solicitai s comenteze, succint, cele trei maxime
scrise pe tabl:
1.Politeea e cheia de aur care deschide toate porile.;
2.Educaia este al doilea soare, pentru cei care o au.;
3.Fericirea nu st n lene, ci n munc. (Lev Tolstoi)
ntrebare: De ce credei c am deschis lecia cu discutarea maximelor despre politee,
educaie i lene?

3. Reactualizarea cunotinelor (dialogul) i dirijarea noii nvri (5).


Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui
civa elevi s citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd
corecturile necesare. Pornind de la tema pentru acas, profesorul poart o discuie cu
elevii despre Goe, personajul principal al schiei D-l Goe de I.L.Caragiale;
Profesorul le cere elevilor s caute n textul din manual o anume secven dialogat i
s recunoasc modul de expunere i personajele care particip la dialog:
Profesorul va afla de la elevi c dialogul este convorbirea dintre dou sau mai multe
persoane.
2

Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul


urmtoarelor ntrebri:
Ce este dialogul?
Care este rolul dialogului n opera literar?
Care sunt semnele de punctuaie ce apar ntr-un text dialogat?
4. Anunarea temei noi i a obiectivelor (conversaia; lucrul n grup) - 1
-Se anun tema nou;

Profesorul cere elevilor s formeze grupuri a cte trei. Doi elevi vor realiza un
scurt dialog (maxim 10 rnduri) care va fi povestit de al treilea membru al echipei.
Rezolvarea sarcinii de lucru va fi citit de cte un membru al fiecrei echipe. Cele mai
bune dialoguri i relatari vor fi notate pe tabl i folosite ca texte suport de la care se vor
porni explicaiile.
Ce observm?
Textul dat cuprinde vorbirea unor personaje, adic un dialog.
Reine!
Vorbirea direct nseamn redarea ntocmai a cuvintelor personajelor.
n scris, vorbirea direct este marcat cu ajutorul liniilor de dialog.
Astzi vom studia vorbirea direct i vorbirea indirect Se scrie pe tabl titlul
leciei: De la textul dialogat la textul narativ
5. Conducerea activitii: (29)
(Conversaia, explicaia, jocul de rol, nvarea prin descoperire, exerciiul);
Elevii sunt mprii n grupe de cte 4-5 elevi. Fiecare elev va primi o fi de lucru
ce conine un tabel mprit n dou coloane (v. anexa). n coloana din stnga vor
reproduce un fragmentul dialogat, iar n coloana din dreapta, textul este transpus n
vorbire indirect. Se cere elevilor s sesizeze deosebirile dintre cele dou texte avnd
n vedere mai multe aspecte: semnele de punctuaie, persoana verbelor i a
pronumelor, modul unor verbe, cazul unor substantive etc. Se identific apoi de ctre
elevi, prin conversaie euristic, paii ce trebuie urmai pentru transformarea unui text
dialogat n text narativ, pai ce sunt scrii pe tabl i n caiete.
Pentru a reda corect vorbele celor doi prieteni urmrete cu atenie etapele
urmtoare:
1. Citete textul cu voce tare.
ncearc s respeci semnele de punctuaie i s ai o intonaie potrivit.
2. Verific rspunsurile:
3. Dac ai neles bine texul, putem ncepe exerciiul.Se cere elevului s
redea ceea ce au spus cei doi biei.

Aceasta se va scrie i la tabl;


Elevii, sub ndrumarea profesorului, vor descoperi particularitile vorbirii directe i
ale vorbirii indirecte;
Acestea se noteaz n caiete;
Vor observa c textul nu mai cuprinde dialog. Personajele nu vorbesc unul
cu cellalt, iar vorbele lor au fost redate de ei.

Elevii sunt mprii n grupe de cte 4-5 elevi. Fiecare elev va primi o fi de lucru ce
conine un tabel mprit n dou coloane (v. anexa). n coloana din stnga vor
reproduce un fragmentul dialogat, iar n coloana din dreapta, textul este transpus n
vorbire indirect. Se cere elevilor s sesizeze deosebirile dintre cele dou texte avnd
n vedere mai multe aspect: semnele de punctuaie, persoana verbelor i a pronumelor,
modul unor verbe, cazul unor substantive etc. Se identific apoi de ctre elevi, prin
conversaie euristic, paii ce trebuie urmai pentru transformarea unui text dialogat n
text narativ, pai ce sunt scrii pe tabl i n caiete.
Pe baza textului scris anterior pe tabl, profesorul ajutat de ctre elevi va defini
noiunile de vorbire direct i vorbire indirect.
Ce mod de expunere gsim n primul text?
Ce mod de expunere gsim n cel de ai doilea text?
Vorbirea direct este un text dialogat, reproducnd ntocmai cuvintele unei persoane
sau a unui personaj.
Vorbirea indirect este o povestire a celor exprimate de ctre cineva.
6. Asigurarea reteniei si transferului (5 min)
(Conversaia, explicaia, exerciiul);
Elevii, vor primi fie de lucru (2) n care vor avea de rezolvat diferite sarcini,
adecvate subiectului leciei: de trasformat vorbirea direct n vorbire indirect; de
trasformat vorbirea indirect, n vorbire direct, de alctuit dialoguri pe o tem dat,
de aranjat replicile unui dialog n ordinea folosirii lor;
Elevii vor rezolva sarcinile primite, iar apoi, selectiv, acestea vor fi discutate n
clas;
Li se cere elevilor s descopere cuvintele care au ajutat la aceast transformare a
dialogului, prezentndu-li-se sintagma i utilitatea verbelor de declaraie: a zice, a spune,
a rspunde, a murmura, a striga, a explica, etc.
Deasemenea se identific i paticularitile celor dou modele de comunicare:
A) vorbirea direct: transpunerea ntocmai a cuvintelor celui care vorbete ,
rednd exact replicile vorbitorului.
- dup verbele de declaraie se folosesc dou puncte (:)
naintea textului reprodus se utilizeaz linia de dialog (-)
7. Asigurarea transferului
Ai fost cu fratele tu la film. ie i-a plcut fimul, lui nu i-a plcut. Scrie un dialog
de 4-6 replici n care s redai discuia pe care ai purtat-o cu fratele tu.

Oglinda tablei

Transformarea unui text dialogat ntr-un text narativ


Textul dialogat este format dintr-un dialog i corespunde vorbirii directe ntre
dou sau mai multe personaje.
Textul narativ este o povestire a celor exprimate de cineva i corespunde vorbirii
indirecte .

Caracteristicile vorbirii directe i indirecte

Vorbirea direct

Vorbirea indirect

Este un dialog/text dialogat


Ex.-Cnd ai venit ?ntreab Mihnea.
-Ieri,la prnz,rspunde Ina.
Apar verbe specifice:a zice,a
spune,a ntreba,a rspunde,a anuna a
mrturisi,a striga,
numite verbe de declaraie
-uneori verbele de declaraie lipsesc i
atunci dinamizeaz aciunea
Folosim n scris:linia de
dialog,ghilimelele,dou puncte,semnul
exclamrii sau al ntrebrii;
Apar verbe i pronume la persoana
I i a II-a sg./pl.
Ex.,,Eu i iert!
Apar verbe la modul imperativ

Este o povestire/text narativ


Ex.-Mihnea a ntrebat-o pe Ina cnd a
venit.Ea i-a spus c a venit cu o zi n
urm,la prnz.
Verbele de declaraie sunt
urmate de cuvinte
precum:c,s,ca
s,dac,unde,care,cnd.
Ex.El a ntrebat-o dac a venit.

Nu folosim niciunul dintre


semnele de punctuaie
specifice valorii directe,ci
doar punctul la sfritul
propoziiilor.
Apar verbe i pronume la
persoana a III-a sg./pl.
Ex.El spuse c l iart.

Ex.-Vino!
Apar substantive n cazul vocativ:
ex. ,,-Bunico,e ru s nu ai copii?

Apar cuvinte(adverbe) de genul:


astzi,ieri,mine,acum,imediat
Ex.-Astzi ne ntlnim la ora 10:00

Verbele la modul imperativ


sunt transformate n verbe
la modul conjunctiv
Ex. I-a spus s vin.
Substantivele n cazul
vocativ sunt transformate n
substantive n dativ sau
acuzativ
Ex.Nepoelul o ntreab pe bunic
dac este ru s nu ai copii.
Se folosesc expresiile:n acea
zi,cu o zi n urm,urmtoarea
zi,n acel moment,pe moment
Ex.Ei s-au neles s se ntlneasc la
ora 10:00 n acea zi
Cuvintele vorbitorilor se
redau n ordinea n care au
fost rostite.

Vorbirea direct vorbirea indirect

REINEI !
VORBIREA DIRECT se realizeaz prin VORBIREA INDIRECT se realizeaz
reproducerea ntocmai a cuvintelor atribuite prin relatarea, ntr-o naraiune, a spuselor
unei persoane sau unui personaj
unei persoane sau ale unui personaj.
Comparai cele dou texte de mai sus avnd n vedere urmtoarele aspecte:
Semnele de punctuaie

Semnele de punctuaie

...................................................................

.................................................................

...................................................................

.................................................................

Persoana verbelor i a pronumelor

Persoana verbelor i a pronumelor

....................................................................

....................................................................

...................................................................

...................................................................

Modul verbului subliniat

Modul verbului subliniat

....................................................................

....................................................................

....................................................................

....................................................................

Cazul substantivului subliniat


...................................................................

Cazul substantivului subliniat


...................................................................
Verbul care semnaleaz vorbirea
personajului
................................................................
..................................................................
7

Trecerea vorbirii directe n vorbire indirect


gril de evaluare
grupa:
Criterii de evaluare

grupa:

eliminarea liniei de dialog;


trecerea verbelor i pronumelor de la
persoana I i a II-a, la persoana a III-a;
semnalarea vorbirii personajului printrun verb care s exprime aciunea de a
zice, a spune, urmat de cuvinte de
legtur: c, s, ca s, de unde, cnd,
cum, care etc.;
reproducerea ct mai exact a cuvintelor
vorbitorului;
folosirea modului conjunctiv n locul
modului imperativ
folosirea cazului dativ sau acuzativ n
locul cazului vocativ;
eliminarea exclamaiilor din vorbirea
direct.

FI DE LUCRU

grupa:

grupa:

R1

R2

Ordoneaz replicile din dialogul de mai


Transformai n vorbire indirect
jos.
dialogul din textul urmtor:
-Vezi ce bine-i ade lui- zice mam-mare cu
costumul de marinel?
-Mamio, nu i-am spus ca nu se zice marinel?
-Da cum?
-Marinal....
-Ei!zicei voi cum tii;eu zic cum am
apucat.Aa se zicea pe vremea mea , cnd a
ieit nti moda asta la copii-marinel.
-Vezi c suntei proaste amndou?ntrerupe
tnrul Goe.Nu se zice nici marinal, nici
marinel...

(D-l Goe..., I.L. Caragiale)

- Tat-moule, zise fetia, de ce zboar


psrile ?
- n ara cocorilor.
- Pi, raele nu au aripi ? De ce nu
zboar ;
- Fiindc au aripi, rpsunse btrnul,
sorbind-o din ochi.
- Tat-moule, da cocorii un se duc
cnd se duc?
- Zboar, zise btrnul, dar pe jos.
(B.St.Delavrancea, Bunicul)

FI DE EVALUARE
Trecei urmtorul fragment dialogat din schia Vizit..., I.L. Caragiale n vorbire
indirect i descoperii semnificaiile dialogului dintre cele dou personaje:
Nu v supr fumul de igar? ntreb eu pe madam Popescu.
- Vai de mine! La noi se fumeaz...Brbatul meu fumeaz... i dumnealui... mi se
pare c-i cam place.
i zicnd dumnealui, mama mi-arat rznd pe domnul maior.
- A ! zic eu, i dumnealui?
- Da, da, dumnealui! S vezi ce caraghios e cu igara-n gur, s te prpdeti de
rs...ca un om mare...
- A! Asta nu e bine, domnule maior, zic eu, tutunul este o otrav...
- Da tu de ce tragi? m-ntrerupe maiorul lucrnd cu lingura n cheseaua cu dulcea.

S-ar putea să vă placă și