Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Unitatea de nvmnt: G. P. N Metofu-Poiana Lacului


Data: 17. 03. 2009
Educatoare: Anghel Claudia-Ionela

Grupa: Piticilor- Nivel I


Categorii de activiti pe domenii experieniale:
D. Activitate matematic
D.E.C Activitate artistico-plastic
Tema: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Subtema: ,,Miresmele primverii
Mijloc de realizare: Activitate integrat
Tipul activitii: Formare de priceperi i deprinderi
Mod de realizare: Joc exerciiu: ,,Ne jucm cu florile
Pictur: ,,Tablou Simfonia florilor
Durata: 1 zi
Scopul :
Formarea deprinderii de a separa florile dup anumite criterii;
Dezvoltarea vitezei de execuie i a ndemnrii;
Stimularea creativitii n vederea utilizrii elementelor de limbaj plastic pata cromatic.
Obiective cadru pe domenii experieniale:
Domeniul tiin :

Dezvoltarea operaiilor intelectuale prematematice;

Formarea i exersarea unor deprinderi de ngrijire i ocrotire a florilor n vederea


educrii unei atitudini pozitive fa de acestea.
Domeniul estetic i creativ:

Utilizarea corect a instrumentelor de lucru (pensul, carioca, etc) i a diferitelor imagini,


respectnd conturul acestora;

Crearea de forme noi prin mbinarea unor elemente cunoscute.


Obiective de referin pe domenii experieniale:

Domeniul tiin :
- S efectueze operaii cu grupele de flori constituite n funcie de diferite criterii date ori gsite de ei
nii: triere, grupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantitii prin punere n
coresponden;
- S-i mbogeasc experiena senzorial, ca baz a cunotinelor matematice referitoare la
recunoaterea, denumirea florilor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/mulimi, pe baza
unor nsuiri comune (form, mrime, culoare) luate n considerare separat sau mai multe simultan;
- S numere de la 1 la 5 recunoscnd grupele cu 1-5 flori.
Domeniul estetic i creativ:
S redea teme plastice specifice desenului;
S obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii;
S compun n mod original i personal spaiul plastic.
Obiective operaionale pe domenii experieniale:
Domeniul tiin :
Selecteaz i ordoneaz florile dup culoare, mrime, form;
Alctuiesc grupe cu 1,2, 3 flori (cei de 3 ani) i cu 1, 2, 3, 4, 5 flori (cei peste 3 ani), numrndule corect.
Domeniul estetic i creativ:
Denumesc obiectele specifice desenului i culorile de baz: rou, galben, albastru, verde, ale
altor culori i nuane i ale non-culorilor: negru, alb.
Redau tehnici de aplicare a culorilor pe suprafee date sau libere, lucrnd independent sau n
echip.
Strategii didactice pe domenii experieniale:
Metode i procedee: brainstormingul, munca n perechi, problematizarea, jocul, exerciiul,
explicaia, conversaia, turul galeriei.
Mijloace de nvare: flori de primavar, vaze colorate, panglici, coulee, orulee, staniol,
pensule subiri i groase, pnz, planete, hrtie A4, burete, acuarele, cpcele, erveele, tablou
model.
II. ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE

JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:


1.
tiin: Joc intelectual ,,Sortm semine de flori
Obiective operaionale:
- s observe i s separe seminele de flori, dintr-un amestec de materiale mrunte;
- s interacioneze cu partenerii de joc;
s manifeste interes pentru activitatea desfurat .
- s colaboreze i coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca n grup.
Mijloace de nvare: boluri, semine de flori, boabe fasole, paste finoase, bilue
porelan.
2. Construcii: ,,Gard pentru grdina de flori
Obiective operaionale:

- s asambleze beioare i alte materiale, pentru a ngrdi grdina de flori;


- s participe activ la activitate, venind cu idei i propuneri;
- s respecte ideile i propunerile membrilor grupului;
- s gseasc utilitate produselor realizate.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, munca
n grup.
Mijloace de nvare: beioare colorate, lipici cu aplicator, panglici carton, fire de srm,
tvie, erveele.
3. Nisip i ap: Joc de rol ,,Micii grdinari
Obiective operaionale:
- s amenajeze o minigrdin cu flori, folosind materialele puse la dispoziie;
- s realizeze ronduri de flori, folosindu-se de materialul mrunt separat la sectorul tiin;
- s aprecieze realizrile proprii, precum i pe ale colegilor.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, brainstormingul, munca
n grup, turul galeriei.
Mijloace de nvare: semine de flori, jardiniere, unelte grdin (din plastic), hrtie creponat,
staniol, ghivece, pmnt de flori.
III. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
Concurs: versuri, cntec, dans i voie bun ,,i eu sunt o mic stea
Obiective operaionale:
- s recite corect, clar i expresiv poezii nvate;
- s intoneze cntece pentru copii;
- s execute micri ritmice pe melodii cunoscute;
- s triasc n relaiile cu cei din jur stri afective pozitive.
Strategii didactice:
Metode i procedee: explicaia, exerciiul, competiia, surpriza, premierea.
Mijloace de nvare: fluturai divers colorai, carioca, diplome cu premii, diplome de
participare, casetofon C.D, cutiua muzical nr. 4, coronie din flori, pelerine, baghete cu fluturi
colorai, scen improvizat, aparat foto.
Bibliografie :
Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves
2002
Curriculum pentru nvmntul precolar, Didactica Publishing House, Bucureti, 2009
Lespezeanu Monica, Tradiional i modern n nvmntul precolar, Ed. Omfal Esenial,
Bucureti, 2007
Preda Viorica, Metoda proiectelor la vrstele timpurii, Ed. Miniped, Bucureti, 2002
Revista nvmntul precolar, M.Ed.C, nr. 1-2, 2008
Revista nvmntul precolar, M.Ed.C, nr. 1-2, 2009
Scenariul didactic:
O feti, venind la grdini, i-a adus d-nei educatoare un buchet de flori. Fiind
ntrebat cu ce ocazie le ofer, aceasta s-a uitat mirat la mama ei, pentru a-i oferi rspunsul.
Plecnd de la aceast discuie, copiii i-au adresat ntrebri de felul:
De ce trebuie s ducem flori d-nei educatoare? Cnd trebuie s oferim flori?, Cui
trebuie s druim flori? etc.
Aadar, la activitatea desfsurat la grup n acea zi, am consolidat cunotinele
referitoare la bucuria pe care florile o redau n sufletul celor dragi, promindu-le copiilor c vom

realiza lucrri cu flori ntr-o activitate viitoare, astfel realiznd un proiect tematic intitulat
,,Primvara, o hart a ,,Florilor de primvar i prezentul proiect de activitate integrat.
Programul va ncepe cu ntlnirea de diminea, debutnd cu salutul: ,,Bun dimineaa,
d-na educatoare!, ,,Bun dimineaa, copii!, ,,Bun dimineaa, florilor! i rspunsul: ,,Bun
dimineaa, dragi pitici!/ M bucur c suntem aici./ A-nceput o nou zi,/ Hai s ne-adunm, copii.
Dup ce se grupeaz, educatoarea face prezena copiilor, i invit pe acetia s completeze
calendarul naturii i eventual jurnalul grupei, dup care li se prezint calendarul zilei:,, Astzi, ne
vom juca n preajma florilor, le vom numra, vom forma mulimi, vom picta, vom selecta semine
de flori, vom construi garduri, vom sdi flori, vom face ronduri de flori i vei avea parte i de
cteva surprize.
Mesajul zilei va fi: ,,Un cntec, un zmbet, o floare, pentru fiecare
Li se prezint copiilor centrele la care urmeaz s-i desfoare activitatea, sarcinile de
lucru, i se intuiete materialul aflat la fiecare sector. Bucuria copiilor i o surpriz plcut, va fi
atunci cnd n sala de grup va intra o feti, ,,Zna Florilor, i va aduce un coule cu flori. Astfel
se va capta atenia copiilor, urmnd s se grupeze n funcie de preferin i de sectorul de
activitate dorit, pentru a realiza sarcina primit.
La sectorul ,,tiin, copiii vor observa i separa seminele de flori, dintr-un amestec de
materiale mrunte, manifestnd interes pentru activitatea desfurat.
La sectorul ,,Construcii, vor asambla din materialele de pe mas, garduri pentru grdina
de flori, vor gsi utilitate produselor realizate.
La sectorul ,,Nisip i ap, copiii vor amenaja o minigrdin cu flori, vor trasa ronduri, vor
veni cu idei i vor colabora cu colegii de la sectorul tiin, pentru a folosi cteva materiale
rmase, astfel ndeplinind cu succes sarcina primit.
La finalul activitilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru i vor aprecia
realizrile proprii, dar i pe ale colegilor, nelegnd acum mult mai bine ce simbolizeaz ,,Un
cntec, un zmbet, o floare, pentru fiecare
Pentru a ncepe activitatea matematic, i voi invita pe copii s se apropie de locul
unde ,,Zna Florilor a aezat couleul cu flori, acesta fiind momentul ce va marca nceputul
jocului exerciiu matematic: ,,Ne jucm cu florile. Copiii vor denumi florile, le vor selecta i
ordona dup culoare, mrime, form, vor alctui grupe cu 1,2, 3 flori (cei de 3 ani), i cu 1, 2, 3,
4, 5 flori (cei peste 3 ani), numrndu-le corect. Vor forma buchete de flori de acelai fel, aceeai
culoare, le vor prinde cu panglici sau le vor nfura cozile n staniol, le vor aeza apoi n vaze
dup criteriul lungimii, pe cele cu cozi lungi n vaze nalte, iar pe cele cu cozi scurte n vaze mai
scunde. Vazele cu flori vor fi aezate n diferite locuri din sala de grup, urmnd a fi folosite i la
alte activiti. Dup ce se vor declara mulumii de rezultatele obinute dar i de faptul c sala de
grup este mpodobit cu flori, copiii urmeaz s picteze vaza cu flori de primvar, pentru a
realiza tablouri, cunoscut fiind faptul c lucrrile realizate vor fi puse la expoziie i premiate.
Activitatea artistico-plastic va ncheia activitile pe domenii experieniale, copiii vor
denumi obiectele specifice desenului i culorile de baz: rou, galben, albastru, verde, ale altor
culori i nuane i ale non-culorilor: negru, alb. Vor continua cu redarea tehnicii de aplicare a
culorilor pe suprafee date, lucrnd att independent ct i n echip. Fiecare va analiza lucrarea sa,
apoi pe a colegilor, fiecare copil oferind colegilor o bulin colorat (roie sau verde), semnificnd
aprecierea pozitiv sau negativ a tabloului realizat. ncntarea va fi i mai mare, atunci cnd
fiecare-i va vedea lucrarea la expoziie.
La un moment dat, n sala de grup i va face apariia ,,Zna Florilor, care va aprecia
lucrrile realizate, i va luda pe copii i va invita s asculte poezia ,,Sptmna florilor. Aceasta
prsete sala de grup, promindu-le copiilor c va reveni fr veste i n alte sptmni de
primvar.
Dup o scurt discuie referitoare la activitile desfurate n acea zi, copiii se vor relaxa
participnd la concursul: versuri, cntec, dans i voie bun ,,i eu sunt o mic stea, desfurat la

activitatea de dezvoltare personal. Copiii din grupa ,,Piticilor vor cnta, vor recita, vor dansa
i vor participa activ pe durata desfurrii concursului. Trei copii vor reprezenta juriul, care va
acorda fluturai de diverse culori concurenilor, prin ridicarea unei baghete, astfel: flutura rou
pentru F.B; galben pentru B. i albastru pentru participare. Un copil va fi prezentatorul i-i va
invita n scen, iar ceilali vor fi aezai pe scaune ca la spectacol. n funcie de culorile fluturailor
de pe baghet se va face premierea, iar membrii juriului i prezentatorul, vor primi i ei diplome
pentru participarea de excepie la anumite activiti desfurate n acea zi, sau alte zile (ex. cel mai
bun constructor, cel mai bun matematician, cel mai ingenios costum de carnaval, etc.).
MOMENTELE PROIECTRII DIDACTICE:
1.
Introducerea n activitate s-a realizat prin ntlnirea de diminea, debutnd cu
salutul.
2.
Captarea ateniei a fost realizat prin intrarea n sala de grup a unei fetie de la
grupa mare, ,,Zna Florilor, care a adus o vaz cu flori naturale. Aceasta le-a spus copiilor c mai
are o surpriz pentru ei, ns o va dezvlui mai trziu, cnd va veni s vad ce au lucrat.
3.
Anunarea temei i a obiectivelor s-a realizat printr-o scurt convorbire
educatoare-copii.
4.
Prezentarea noului coninut, n care li se prezint copiilor centrele la care
urmeaz s-i desfoare activitatea, sarcinile de lucru i se intuiete materialul aflat la fiecare
sector.
5.
Dirijarea nvrii a fost realizat n mod integrat, prin antrenarea copiilor n
activitile propuse i participarea activ att la ariile de stimulare, ct i la activitatea de
dezvoltare personal.
6.
Obinerea performanelor a fost vizibil dup ndeplinirea de ctre copii a
sarcinilor de lucru, demonstrnd c obiectivele propuse au fost atinse.
7. ncheierea activitii s-a realizat prin reactualizarea momentelor activitii, aprecieri
asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitilor i asupra modului cum au participat la
acestea. Fiecare realizare s-a fotografiat, pentru a fi afiat la albumul grupei. Copiii sunt antrenai
n realizarea concursului de versuri, cntec, dans i voie bun ,,i eu sunt o mic stea, la finalul
cruia vor primi premii, aprecieri i surpriza, flori din ciocolat.

ANEXEZ MODELELE DE DIPLOME:

Acorda stelutei noastre,


...

Pentru cel mai bun recitator si cea


mai frumoasa poezie
In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare
Claudia
Anghel

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

...

Pentru cel mai bun cantaret si cel mai


aplaudat cantec
In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel
EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

...

Pentru cel mai bun dansator si cel


mai antrenant dans
In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel

EDUCATOARE,

Pentru cel mai bun costum de


carnaval
In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,


...

Pentru cel mai bun matematician


In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,


...

Pentru cel mai pictor si cea mai


expresiva pictura
In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel
EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

...

Pentru cel mai ingenios constructor


In cadrul concursului Micuta stea

Premiul I
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel
EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,


...

Pentru cele mai stralucitoare raze


In cadrul concursului Micuta stea

Premiul de
participare
Astazi

________ , 2009

Educatoare,
Claudia Anghel
EDUCATOARE,

S-ar putea să vă placă și