Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA: 29.04.2015
CLASA: a VII a B
ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii
DISCIPLINA: Biologie
SUBIECTUL: FIZIOLOGIA SISTEMULUI CIRCULATOR
TIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinte
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa recunoasca componentele sistemului circulator ;
O2 - sa identifice caracteristicile sangelui;
O3 - sa defineasca vasele de sange:artere,vene,capilare ;
O4 -sa descrie circulatia sangelui:circulatia mare si circulatia mica a sangelui.
O5 -sa reprezinte circulatia sangelui pe baza unei scheme
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, problematizarea

MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fisa de lucru, prezentare ppt.

MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala.

RESURSE: Capacitatile de invatare ale elevilor.

FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa.

BIBLIOGRAFIE: Lazr, V., Cprrin, D., 2008, Metode didactice utilizate n predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;
Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves,
Craiova;
ibea, F., 2009, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.
DURATA:50 MIN.

DESFASURAREA LECTIEI
Continutul informational
Momentele
lectiei

O.O

Activitatea profesorului

Activitatea
elevului

1. Moment
organizatoric

2.Reactualizarea
cunostintelor
insusite anterior

se pregatesc
materialele pentru
inceperea orei
se verifica prezenta
elevilor la ora

Ce am avut de pregatit
pentru astazi?
Rolul si pozitia inimii in
corpul omenesc.

Descrierea inimii.

se pregatesc pentru
inceperea orei
raspund prezentei

Asculta, gandesc,
raspund.
Fiziologia inimii.
Inima se afla in cutia
toracica, intre plamani,
are rolul de a transporta
sangele cu O2 si cu
substante nutritive la
intregul corp si de a
aduce CO2+subst
nefolositoare din
organism pentru a fi
eliminate.
Inima are 2 atrii, 2
ventricule,vase de
sange

Metode si
Procedee
5

conversatia

Strategia didactica
Mijloace de
invatare
6
Mulaj,
Calculator+
Videoproiector,
Atlas de
anatomie

Forma de
organizare

Evaluare

8
orala

Frontala
individuala

orala
conversatia

Mulaj
Atlas de
anatomie,
Prezentare ppt

Frontala
individuala

3. Captarea si
orientarea
atentiei

Astazi vom studia cum


circula sangele prin
corpul nostru, sangele cu
O2 si cu substante
nutritive la intregul corp
si cum CO2 +
substantele nefolositoare
din organism sunt
colectate pentru a fi
eliminate.

Asculta, gandesc

4.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

CIRCULATIA
SANGELUI
Se noteaza pe tabla
titlul lectiei si schita
lectiei
Realizez schema logica
ANEXA 1
Alcatuirea sistemului
circulator:inima+vase de
sange
Sangele:globule rosii,
albe plasma si
trombocite.
Vasele de sange:
artere,vene, capilare.
Descrierea circulatiei
mari si a circulatiei mici.
Schema circulatiei
sangelui. ANEXA II

5.Desfasurarea
lectiei
OO1
OO2
OO3
OO4
OO5
6.Asigurarea
conexiunii
inverse( feedback)

Urmaresc activitatea
elevilor.

mulaj

Frontala
individuala

orala

Asculta,gandesc,noteaza, conversatia

Fise de lucru
Mulaj
Manual
Prezentare ppt

Frontala
individuala

orala

Asculta,gandesc,noteaza, conversatia

Fise de lucru
Mulaj
Prezentare ppt
Manual

Frontala
individuala

orala

Asculta,gandesc,noteaza,
rein.

conversatia

conversatia

Fise de lucru
(ANEXA 2)
Mulaj
Manual
Planse

Frontala
individuala

orala

7. Incheierea
lectiei

se
fac aprecieri
verbalesangelui
Asculta,gandesc,
de lucru
Circulatia
mare:drumul
de la inimare
lain.
celelalteConversatia
organe si inapoiFise
la inima
colective,individuale
explicatia
Mulaj
referitoare la modul de
Manual
desfasurare a lectiei
Planse
se noteaza elevii
activi

ANEXA 1

Frontala
individuala

Aprecieri
verbale

SCHITA TABLEI
SISTEMUL CIRCULATOR

Sistemul
- Din
circulator
ventriculul
estestang
alcatuit
pleaca
din inima
artera si
aorta
vasele
caredesesange.
ramifica in alte artere pana la toate organele corpului.
Circulatia
- In organelle
sangelui se
corpului
realizeaza
lasaprin
oxigenul
sistemul
si substantele
circulator. hranitoare ,sangele se incarca cu dioxid de carbon si se intorc prin vene in atriul drept (2
Sangelevene
este cave)
un lichid rosu format dintr-o substanta fundamentala numita plasma si din globule rosii si albe.
Circulatia mica(pulmonara):drumul sangelui de la inima la plamni si inapoi la inima
-Din atriul drept sangele ajunge in ventriculul drept si prin artera pulmonara ajunge la plamani.
-La nivelul capilarelor pulmonare din jurul alveolelor pulmonare sangele lasa dioxidul de carbon si se incarca cu oxigen si apoi prin venele
pulmonare revine in atriul stang.

CIRCULAIA SNGELUI este dubl, complet i inchis

ANEXA II

FISA DE LUCRU
1. Competai urmtoarea schema asfel nct s evideniai modul de realizarea al circulaiei mari (sistemice)
4

O2
VENTRICUL STANG
ATRIUL DREPT
VENTRICUL DREPT
ATRIU STANG

CO2

ARTERA AORTA
ARTERA PULMONARA

ORGANE

VENE CAVE

PLAMANI
CO2

VENE PULMONARE
O2

2. Desenati o schema simpla care sa reprezinte circulatia sangelui.

S-ar putea să vă placă și