Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

Data : 31.03.2015
coala: coala Gimnazial ,,Miron Costin Bacu
Clasa: pregtitoare
Aria Curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Comunicare n limba romn
Unitatea tematic: ,,Primvara
Tema activitii: Sunetul [f], literele F, f ( de tipar)

Student: Savin Andreea- Iulia


Specializare: P.I.P.P
An de studiu: al III lea
An universitar: 2014-2015
Prof.mentor: Herghea Anca
Prof. coord.lector dr. Lupu Costic

Forma de realizare: lecie integrat


Tipul leciei: recapitulare, consolidare i sistematizarea cunotinelor
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):
NTLNIREA DE DIMINEA: Salutul: Bun dimineaa, Soare!
Calendarul naturii
TRANZIII - Jocul ,, Fazan

COMPETENE SPECIFICE
1.3. Identificarea sunetului iniial i/ sau final dintr-un cuvnt, a silabelor i a cuvintelor din propoziii rostite clar i rar;

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Consolidarea cunotinelor despre litera/sunetul [f]

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
OC1- S realizeze corespondena dintre imagine i cuvntul potrivit acesteia;
OC2 s sesizeze poziia sunetului [f] n cuvintele care denumesc imaginile date;
OC3- s despart cuvintele n silabe,innd seama de explicaiile i cunotinele nsuite anterior;
OC4- s citeasc corect i cursiv cuvinte, propoziii
Afective:
OA1-vor manifesta interes pentru activitatea desfurat;
OA2-vor coopera cu colegii pentru realizarea sarcinilor de lucru;
Psihomotorii:
OP1-s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtoare;
OP2-s pstreze poziia corect a corpului n banc pe tot parcursul leciei.

Strategia didactic: mixt

Metode i procedee: explicaia, conversaia, , exerciiul, metoda fonetico-analitico-sintetic.


Mijloace de nvmnt:. Fia de lucru, tabla, creta
Forme de organizare: individual,frontal.
Resurse

-umane: cei 27 elevi ai clasei se caracterizeaz printr-o dezvoltare fizic, psihic i intelectual armonioas,
corespunztoare particularitilor de vrst, propuntoarea
-temporale : 50 minute (durata orei este de 35 de minute + 15 minute- alte activiti)
-bibliografice:
Preda V.;Pletea M.;Grama F.;Coco A.;Oprea D.;Clin M.-,,Ghid pentru proiecte tematice ,Editura Humanitas Eduaional, Bucureti , 2005
M.E.C. - Programa colar pt. Clasele Pregtitoare, Bucureti 2012
Autori coordonatori: D. Gherghina; N. Oprescu; I. Dnil; C. Novac; V. Ilie; C. Buniau; G. Cmrau; A. Punescu- Metodica
activitilor instructiv- educative n nvmntul preprimar; Editura Didactica Nova, Craiova 2007
www.didactic.ro

Scenariu didactic

Etapele
activitii

Ob.
op.

Coninuturi- activiti de nvare

Activitatea
propuntoarei
Captarea
i
orientare
a ateniei

OA1
I. Calendarul naturii.

Activitatea elevilor

Elevii sunt ateni la


cerinele rebusului

Strategii

Metode i
procedee

Conversaia

Mijloace de
nvmnt

Evaluare

Forme de
organizar
e

Organizare
frontal

Analiza
rspunsuril
or

Organizar
e frontal

Observarea
comportam
entului
copiilor

ntlnirea de diminea- De vorb


cu Zna Primvar.
Joc didactic- Fazan

3 min

(metode i
instrument
e)

Se noteaz rspunsurile
ateptate ale elevilor.

II. V place s rezolvai


rebusuri?
Atunci , haidei s rezolvm unul!
(Anexa 1)
Enunare
a temei
i a
obiectivel
or

OA1

Spunei-mi ce sunet si
liter ai nvat ultima
oar?
Ei bine,mpreun astzi

Recepioneaz cu atenie
Rspund la ntrebare :
sunetul / litera [f]

Conversaia

1 min

vom rezolva o nou fi n


care va trebui s: citim, s
dm exemple de cuvinte,
s desprim cuvintele n
silabe i s descoperim
unde se afl litera f
dintr-un cuvnt.

Actualiza
re
cunotinelor
anterioar
e
5 min

OC1
OC2
OC3

Dup cum ai descoperit,


soluia rebusului este
fluture. Unde se afl
sunetul f n acest
cuvnt?

Sunt ateni.

Vreau i alte exemple n


care sunetul f se aude
la nceput.

Dau exemple de cuvinte cu


sunetul f poziionat la
sfrit, mijloc i sfit de
cuvnt.

Dar cuvinte n care sunetul


f se afl la mijloc?
Mai vreau i cuvinte cu
sunetul f aflat la sfrit.

n cuvntul fluture,
sunetul f se afl la
nceput.

Conversaia

Organizar
e frontal

Analiza
rspunsuril
or

Prezentarea
optim a
coninutului si
dirijarea
invatarii
20 min

Obinera
performa
n-

OC1
OC2
OC3
OA2

Fiecare ai primit cte o


fia de lucru,sus n partea
stng v scriei
numele,iar n partea
dreapt data de astzi.
(Anexa 2)

OP1

Conversaia
Sunt ateni la
indicaiile nvtoarei.
Realizeaz paii de
execuie dup
ndrumrile
nvtoarei.

Exercitiul

Organizar
e
individual
i
individual

Analiza
rspunsuril
or

Organizar
e frontal
i
individual

Observarea
comportam
entuluicopii
lor

OP2

OC1

Voi nominaliza patru elevi


pentru a rezolva un
exerciiu la tabl care
const n nlocuirea unei
litere dintr-un cuvnt cu

Conversaia
Elevii vor gsi soluiile.

Observarea
comportam
entului
copiilor

ei

litera f, astfel nct s


rezulte un cuvnt nou.Le
voi cere s mi spun i
unde este se afl litera f
din cuvntul nou.

Feedback

Aprecierea
rspunsuril
or.

Conversaia

Organizar
e frontal

Aprecieri
individuale

Conversaia

Organizar
e frontal

TAT- FAT
ELEGANT - ELEFANT
CARTON- CARTOF
AMAR- AFAR

Evaluare

OA1
OA2

Voi scrie la tabl


cuvintele :

Vor colora conform


imaginilor.

FARFURIE, CEARCEAF,
PANTOF,
MUSAFIR.
Le voi cere s citeasc
cuvntul,apoi s identifice
litera f din cuvnt.
Retenie
i
transfer

Cine mi spune ce
activiti am realizat noi
astzi?
Cu ce sunet /litera am
fcut exerciii? Ce fel de
exerciii?

Elevii vor rspunde


confrom activitilor
desfurate

S-ar putea să vă placă și