Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECIE

Unitatea colar: Liceul Charles Laugier Craiova


Data: 03.06.2015
Modulul: Anatomie i fiziologie uman
Nume: erban Claudia
Clasa: Anul I B AMG
Tema: Funcia de nutriie a organismului uman
Lectia: Sistemul Excretor
Scopul lectiei: nelegerea i cunoaterea structurii sistemului excretor.
Tipul de lectie:dobndirea i nsuirea de cunotine/formare de priceperi i deprinderi practice

Competene specifice:
1. Identific i localizeaz principalele pri componente ale corpului uman
2. Analizeaz prile componente ale corpului uman
3. Descrie elementele de fiziologie ( pe aparate i sisteme) ale corpului uman

Competene derivate:

s identifice structura sistemului excretor;


s precizeze care sunt componentele rinichiului;
pe baza disecie s recunoasc piramidele renale;
s clasifice unitile funcionale a rinichiului:nefronii;
s descrie procesul de formare al urinei ;
s identifice rolurile ndepinite de rinichi;
s cunoasc structura nefronilor

Strategia didactic:
a)Resurse procedurale: conversaia, problematizarea, observaia, explicaia, demonstraia.
b)Resurse materiale: atlase de anatomie, plane, mulaje, laptop, videoproiector, tvi de disecie, trus de disecie, rinichi de porc.
c)Forma de activitate: frontal.
Locul de desfaurare: sala de clas

Evaluare: chestionare oral.


Nr
crt

Verigile/
Etapele leciei

Unitatea de coninut

Catalog,
atlase
botanice
Atlase de
anatomie,
plane,
mulaj.

Activitatea elevului
Elevii se pregtesc pentru
lecie, sunt ateni la
materialele pe care le primesc
Elevii rspund la ntrbrile
solicitate:
Sistemul respirator este
format din ci respiratorii i
plmni.
Plmnii- organele
respiratorii sunt aezai n
cutia toracic, formai din
lobi: plmnul stng din 2
lobi iar cel drept din 3 lobi i
vor descrie structura
plmnilor
Elevii rezolv problema

3 min

Conversaia

10 min

Conversaia,

Elevii noteaz titlul leciei


noi, sunt ateni i curioi
pentru lecia nou.

30 min

Momentul
organizatoric

Notez absenele, pregtesc materialele


pentru lecie

2.

Reactualizarea
cunotinelor
din lecia
anterioar

Adresez elvilor ntrebri din lecia


anterioar: Sistemul Respiratorde
genul:
-Care sunt componentele sistemului
respirator?
-Localizai i descriei plmnii.
-Rezolvai urmtoarea problem:
Care este capacitatea vital a unei
persoane cu VER egal cu VIR de
2500 ml aer iar volumul curent de 500
ml aer?

Prezentarea
noilor
cunotine
dirijarea
invatarii

Resurse
materiale

Activitatea profesorului
1.

3.

Dozare

Resurse
procedurale

Prezint elevilor titlul leciei noi:


Sistemul excretor . Precizez
mpreuna cu elevii scopul lectiei i
menionez competenele acesteia
indicnd importanta acestora att
pentru ei ct i n cadrul leciei.
Cu ajutorul videoproiectorului, al
planelor i mulajelor prezint lecia

Demonstraia,

Evaluare

Chestionare
oral

Problematizarea

Conversaia,
Demonstraia,
Problematizarea

Atlase de
anatomie,
plane, mulaj

Chestionare
oral

nou:
-componentele sitemului excretor,
-localizarea rinichilor i cilor urinar,
-structura rinichilor i nefronilor
preciznd piramidele Malpighi.
- procesul de formare al urinii
Realizez o disecie pe un rinichi de
porc pentru a evidenia anatomia
acestuia.
nainte de disecie fac observaii
macroscopice asupra rinichiului
privind forma, culoarea i
dimensiunile.
Modul de lucru:
-aez rinichiul n tava de disecie,
-presez uor cu o mn iar cu cealalt
secionez rinichiul n lungul liniei
mediene din partea convex spre cea
concav, pn se obin dou jumti
egale.
4.

Asigurarea
conexiunii
inverse
feed-beak

Rog elevii s rezolve testul de


evaluare.
Ofer detalii la eventualele nelmuriri.

Elevii noteaz i observ


materialele didactice.
Vizioneaz pe videoproiector
sistemul excretor.
Elevii schieaz rezumatul
leciei.
Se observ forma, mrimea i
dimensiunile rinichilor.
n seciune elevii difereniaz
dou zone:
-cortical-de culoare mai
deschis
-medular-de culoare roie
- se evideniaz i pelvisul
renal i ureterul.
-cu lupa se pot observa
tuburile colectoare i
orificiile de deschidere ale
acestora n pelvisul renal
Rspund la ntrebrile testului 7 min
legate de sistemul excretor.

Observarea

Laptop,

Demonstrarea

Videoproiector,

Explicaia

Plane,
Mulaj
Tav de
disecie,
Trus de
disecie.
Lup
Rinichi de
porc

Test de
evaluare

Test de evaluare
1. Completai spaiile punctuate:
Unitatea morfo-funcional a rinichiului este
Un nefron este format din:
Cile urinare sunt: , vezic urinar i ..
2. Cei doi rinichi conin aproximativ:
a) 1 milion de nefroni
b) 2 milioane de nefroni
c) 3 milioane de nefroni

3. Enumerai cele trei etape n procesul de formare al urinii.

PROIECT DE LECIE
Unitatea colar: Liceul Charles Laugier Craiova
Data: 03.06.2015
Modulul: Anatomia i fiziologia omului
Nume: erban Claudia
Clasa: Anul I A AMG
Tema: Sistemul respirator i cardiovascular
Tipul leciei: verificare i fixare de cunotine
Scopul leciei: recunoaterea componentelor aparatelor respiaror i circulator, fiziologia acestor aparate.
Competene specifice:
1. Identific i localizeaz principalele pri componente ale corpului uman
2. Analizeaz prile componente ale corpului uman
3. Descrie elementele de fiziologie ( pe aparate i sisteme) ale corpului uman
Competene derivate:
s identifice componentele aparatelor respirator i circulator
s precizeze structura i propietile cordului
s clasifice vasele de snge
s descrie structura plmnilor i a arborelui bronic
s identifice locul schimburilor gazoase
s cunoasc circulaia mare i mic
Strategia didactic:
a)Resurse procedurale: conversaia, problematizarea
b)Resurse materiale: fie de evaluare.
c)Forma de activitate: individual.
Locul de desfaurare: sala de clas

Evaluare: Test de evaluare

Nr
crt

Verigile/
Etapele
leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

1.

Momentul
organizatoric

Notez absenele, pregtesc


materialele pentru lecie

2.

Captarea
ateniei
Verificarea
cunotinelor

Reamintesc elevilor noiunile


care trebuie evaluate
Distribui elevilor fiele de
evaluare i ofer indicaiile
necesare rezolvrii lor.

Fixare i
evaluare

Explic elevilor baremul


testelor.

Elevii se pregtesc pentru


lecie, sunt ateni la
materialele pe care le
primesc
Elevii sunt ateni la
indicaiile primite.
Elevii primesc testele ce
conin diferii itemi
(subiectivi, semiobiectivi i
obiectivi) i le vor rezolva.
Sunt ateni la barem

3.

4.

Unitatea de coninut
Dozare

Resurse
procedurale

Resurse
materia
le

2 min

Conversaia

Catalog,

3min

Conversaia,
Observaia

Plane

40 min

5 min

Teste de
evaluare

Conversaia,
Explicaia

Barem
de
evaluare

Evaluare

teste

PROIECT DE LECIE
Unitatea colar: Liceul Charles Laugier Craiova
Data: 03.06.2015
Modulul: Embriologie i genetic
Nume: erban Claudia
Clasa: Anul I A AMG
Tema: Genetic Uman
Lectia: Mutaii genomice
Scopul lectiei: cunoaterea i identificarea maladiilor autozomale i heterozomale
Tipul de lectie:dobndirea i nsuirea de cunotine

Competene specifice:
Clasific bolile cu transmitere genetic i precizeaz rolul factorilor teratogeni.

Competene derivate:

s defineasc mutaiile genomice


s precizeze care sunt poliploidiile i aneuploidiile;
s clasifice mutaiile dup tipul de cromozomi afectai ;
s identifice maladiile autozomale i heterozomale ;

Strategia didactic:
a)Resurse procedurale: conversaia, problematizarea, observaia, explicaia, demonstraia.
b)Resurse materiale: plane, mulaje, laptop, videoproiector.
c)Forma de activitate: frontal.
Locul de desfaurare: laboratorul de biologie
Evaluare: chestionare oral.

Nr
crt

Verigile/
Etapele leciei

Unitatea de coninut
Activitatea elevului

Elevii se pregtesc pentru lecie, 5 min


sunt ateni la materialele pe care
le primesc
Elevii rspund la ntrbrile 15
solicitate:
min
Mutageneza este procesul de
producere a mutaiilor.
Factorii mutagenii pot fi: fizici,
chimici i biologici.
Factorii fizici: ocurile termice,
radiaiile neionizante; factorii
chimici: acidul nitros, analogi ai
bazelor azotate care pot fragmenta
cromozomii, ageni alchilani,
antimetaboliii,
antibioticele,
pesticidele, unele medicamente,
fumul de igar, etc. Dintre
factorii biologici fac parte:
micoplasmele i virusurile.
25
Elevii noteaz titlul leciei noi,
min
sunt ateni i curioi pentru lecia
nou.

1.

Momentul
organizatoric

Notez absenele, pregtesc materialele


pentru lecie

2.

Reactualizarea
cunotinelor
din lecia
anterioar

Conform metodei didactice Explozia


stelar adresez elvilor ntrebri din
lecia predat anterior Mutageneza i
factorii mutageni :
- Ce este mutageneza?
- Care sunt factorii mutageni?
- Dai exemple de factori
mutageni?
- Unde acioneaz factorii
mutageni?
- Ce fel de mutaii cunoatei
dup cantitatea de material
genetic afectat?

3.

Prezentarea
noilor
cunotine
dirijarea
invatarii

Dozare

Activitatea profesorului

Prezint elevilor titlul leciei noi:


Mutaii genomice . Precizez
mpreuna cu elevii scopul lectiei i
menionez competenele acesteia
indicnd importanta acestora att
pentru ei ct i n cadrul leciei.
Cu ajutorul videoproiectorului, al
planelor prezint lecia nou:

Resurse
procedural
e

Resurse
materiale

Conversaia

Catalog

Conversaia
Explozia
stelar

Test de
evaluare
Plane

Demonstraia,
Problematizarea

Conversaia
Demonstraia,
Problematizarea

Elevii noteaz i observ


materialele didactice.

Evaluare

Chestionare
oral
Laptop,
Videoproiector
Imagini

-definiia genomului,
-clasificarea n poliploidii i
aneuploidii;
-prezentarea aneuploidiilor
autozomale: Trisomia 13 (Patau),
Trisomia 18 (Edwards), Trisomia 21
( Down); aneuploidiile heterozomale:
Sindromul Turner, Sindromul
Klinefelter, Trisomia X.
4.

Asigurarea
conexiunii
inverse
feed-beak

Adresez ntrebri din Sindromul


Patau, Down, Trisomia X, Sindromul
Klinefelter.
Ofer detalii la eventualele nelmuriri.

Observarea
Vizioneaz pe videoproiector
maladiile autozomale i
heterozomale, recunoscndu-le
dup caracteristici.

Demonstrarea
Explicaia

Elevii schieaz rezumatul leciei.

Rspund la ntrebrile legate de


maladiile genetice.

5 min

Chestionare
oral

TEST DE EVALUARE

Ce este mutageneza?

Care sunt factorii mutageni?

Unde acioneaz factorii mutageni?

Dai exemple de factori mutageni?


Ce fel de mutaii cunoatei dup cantitatea de material genetic afectat?

PROIECT DE LECIE
Unitate colar: Liceul Charles Laugier Craiova
Data: 03.06.2015
Modulul: Elemente de botanic
Nume: erban Claudia
Clasa: Anul I A AMF
Tema: Angiosperme- Clasa Dicotiledonate
Lectia: Plante cu utilizare terapeutic
Scopul lectiei: nelegerea i cunoaterea plantelor medicinale, clasificarea ct i importana acestora.
Tipul de lectie: Recapitularea, sistematizarea i consolidarea cunotinelor
Competena general:
Utilizarea metodelor i mijloacelor adecvate explorrii investigrii lumii vii
Competene specifice:
1. Analizeaza elementele de anatomie i fiziologie vegetal
2. Utilizeaza noiunile de filogenie vegetal n activitatea desfa urat n unit ile farmaceutice

Competee derivate :
1. s identifice plantele cu utilizare farmaceutic i alimentar
2. s precizeze care sunt caracterele generale ale angiospermelor
3. s descrie componentele structurale ale plantelor medicinale
4. s indice rolul vitaminelor i substanelor care le conin
8. s precizeze ncadrarea sistematic a acestor plante
Strategia didactic:
a)Resurse procedurale: observaia,demonstraia,conversaia euristica,explicaia, problematizarea.
b)Resurse materiale: plana, atlas botanic, material biologic natural, laptop, videoproiector
c)Forma de activitate: frontal, individual.
Locul de desfaurare: laboratorul de biologie.
Evaluare: formativ prin chestionare orala pe tot parcursul orei i prezentare de referate

Nr
crt

Verigile/
Etapele
leciei

Unitatea de coninut
Activitatea profesorului

Activitatea elevului

1.

Momentul
organizatoric

Notez absenele, pregtesc


materialul leciei

2.

Captarea
ateniei

Solicit elevilor s-i imagineze


viaa fr plante i beneficiile
acestora.

Elevii se pregtesc pentru


lecie, sunt ateni la
materialele pe care le
primesc
Elevii realizeaz
importana plantelor din
punct de vedere industrial,
alimentar, medicinal.

3.

Recapitularea,
sistematizarea
continutului,
reactualizarea
cunotintelor

Adresez ntrebri din:


Angiosperme: definiie, caractere
generale, clasificare.
Cu ajutorul videoproiectorului i a
materialului
natural
ncerc
recunoaterea unor plante benefice
organismului uman.
Astfel solicit identificarea plantelor:
- mceul (Rosa canina)
- suntoare (Hypericum perforatum)
-ceai negru i verde (Thea senensis)
-morcov (Daucus carota)
-lmiul i portocalul (Citris limon
i aurtium)
-ricin (Ricinus communis)
- ptrunjel (Petroselium hortense)
-elina (Apium graveolens)
- mrar (Anethum graveolens)
-leutean (Levisticum officinale)
-prun (Prunus domestica)
-soia (Glycine max)

Dozare

Resurse
procedurale

Resurse
materiale

5 min

Conversaia

Catalog, atlase
botanice

Prob oral

5 min

Conversaia,
Observaia,
Problematizarea

Atlase botanice

Prob oral

30 min

Conversaia,

Material natural:
Frunze i flori
de ptrunjel,
elin,
leutean,
Mrar,
Morcov

Elevii rspund la ntrebri.

Recunosc plantele, le
ncadreaz sistematic i le
prezint pe fiecare cu
utilizarea i beneficiile
terapeutice.

Problematizarea,
Observaia,

Laptop,
videoproiector
Descoperirea,
explicaia

Atlase botanice

Evaluare

Prob
Oral
Prezentare de
referate

-fragi de pdure (Fragaria vesca)


-cpuni (F. Ananassa)

4.

Asigurarea
conexiunii
inverse feedbeak

Prezint n concluzie importana


Elevii noteaz tema i
terapeutic a acestor plante.
sunt ateni la indicaii.
Anun pregtirea pentru data
viitoare: Importana terapeutic a
mslinului (Olea europaea),
frasinului( Fraxinus excelsior),
mtrgunei (Atropa belladonna).

10 min

Observaia,
descoperirea,
conversaia

Atlasul botanic

S-ar putea să vă placă și