Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

INSTITUIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu


DATA:29.02.2015
CLASA: a VI-a
PROFESOR:Bargan Nadejda
PRACTICANT:Miron Mariana
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Fiind biet,pduri cutreieram-de Mihai Eminescu
TIPUL LECIEI: Comunicare i nsuire a noilor cunotinte
Timp:45min
COMPETENE SPECIFICE:
8. Lectura, audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare, n limita standardelor de coninut.
SUBCOMPETENE:
8.1. Lectura expresiv a fragmentului de text epic.
8.2. Interpretarea textului liric, a textului epic (naraiune, descriere).
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1- s citeasc corect, contient i expresiv poezia
O2 s completeze enunuri,alegnd varianta corect
O3 - s extrag mesajul fiecrei strofe;
O4- s descopere n poezie imagini vizuale, auditive, olfactive
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia explicaia, lectura expresiv, observarea.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
MIJLOACE DE NVMNT: manualul, caietele elevilor, , fie de lucru.

DESFURAREA LECIEI

NR.
CRT.

ETAPELE DEMERSULUI
DIDACTIC

MOMENT
ORGANIZATORIC

OB.
OP.

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a


activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului
didactic. Se noteaz absenile. Verific tema scris pentru
acas.

ACTIVITATEA ELEVILOR

Elevii prezint tema pentru acas

T
I
M
P

Activit
predare/nvare
evaluare

5
min

Verificarea modului
care elevii au alctu
tema pentru acas
corectarea eventuale
greeli.
Conversaia

I. EVOCAREA
2.

CAPTAREA
ATENIEI

Profesorul propune elevilor trei portrete in care este


reprezentat Mihai Eminescu,avnd diferite vrste.
Se realizeaz printr-un dialog:

Elevii analizeaz portretele i ncearc


s depisteze cine este reprezentat pe
imaginile propuse.

- l recunoatei?
- Ce tii despre el
- Ce titluri de poiezii ale poetului cunoatei?

Elevii rspund la ntrebari


Prezint cteva date despre viaa i
opera autorului.Enumer cteva titluri
de poiezii iar alii recit unele versuri
cunoscute din creaia lui Eminescu.

Muli poei au scris despre copilarie si tinuturile


natale. Astzi vom afla ce col din natur i plcea n
copilrie celui mare poet romn.
2

5
min

Conversaia

ANUNAREA
SUBIECTULUI
LECIEI I A
OBIECTIVELOR

O1
...

Poiezia pe care o vom studia astazi se numete:


Fiind biet, pduri cutreieram.

04

La sfarsitul lectiei vei fi capabili s:

Conversatia
Elevii noteaza titlul in caiete

2
min

Explicaia

O1- s citeasc corect, contient i expresiv poezia


O2 s completeze enunuri,alegnd varianta
corect
O3 s extrag mesajul fiecrei strofe
O4- s descopere n poezie imagini vizuale,
auditive, olfactive

O1

4.

II.. Dirijarea
nvrii i
dobndirea
cunotinelor
noi

Profesorul va realiza lectura expresiv a poieziei:


,,Fiind biet pduri cutreieram.
Apoi le va cere elevilor sa o citeasca in gand iar
ctiva elevi vor citi poezia cu glas tare, respectand
intonatia si punctuatia textului.

O2

Pentru NELEGEREA TEXTULUI se propune


urmtoarea fi de lucru(ANEXA 1)
Alegei varianta corect:
1)Poezia Fiind biet pduri cutreieram are:
a)3strofe
3

Elevii ascult lecturarea poeziei.

Lectura expresiv
20
min

Civa elevii vor citi cu glas


tare,respectnd intonaia i punctuaia
poeziei

Invatatrea prin
descoperirea

b)4strofe
c)32strofe
2)O strof a poeziei Fiind biet pduri cutreieram
este alctuit din:
a)8 versuri
b)9 versuri
c)32 versuri
3)Poetul cutreiera pdurile:
a) la btrnee
b) la maturitate.

Elevii complecteaz individul fia de lucru


conform cerinei din ANEXA 1
EVALUAREA
INDIVIDUAL

4).Poetul se culca adesea lng izvor, pentru ca:


a) s picteze natura
b)s asculte glasul pdurii
5)La rsritul lunii, pdurea devenea:
a) un spaiu nspimnttor
b) un inut ca-n basme
6)n poezie i face apariia:
a)o tnr crias
b)o btrn
c)un demon
7)Sentimentele poetului sunt de:
a) spaim
b) tristete
c)visare
8)Cine este biatul din poiezie care cutreiera
pdurile:
a)Mihai Eminescu
b)Ion Creang
Se verific fia i se completeaz i la tabl.
O3

Profesorul cere elevilor s citeasc i s identifice


care este mesajul fiecarei strofe.
STROFA I: Eminescu i amintete de copilarie i
mai ales de plimbrile n natura,fiind fascinat de
frumuseile pdurii.
4

EVALUAREA
FRONTAL

Elevii citesc fiecare strof a poeziei,


identificnd mesajul

STROFA a II-a: Noaptea, aparea luna care deschide


trmul de basm de o rar strlucire
STROFA a III-ea: Din teiul btrn, iese o tnr
crias, nespus de frumoas care se apropie de
biat,privindu-l cu dor.
STROFA a IV-a:Criasa avea trupul i chipul
asemenea unui nger

III.
REFLECIA

O4

Poezia Fiind biet pduri cutreieram de Mihai


Eminescu, este o mpletire de imagini care se
adreseaz vzului, auzului i mirosului .
n continuare activitatea se va desfura pe grupe
(clasa va fi mprit n 3grupe). Profesorul cere
elevilor s identifice i s transcrie : imagini
vizuale,imagini auditive,imagini olfactive.
ANEXA 2

Invatarea prin
descoperire

18
min
Elevii se mpart n grupuri i completeaz
tabelul conform cerinelor din ANEXA 2

ACTIVITATEA
GRUPE

Observarea sisitem

Un reprezentant din fiecare grup prezint cele


expuse n schem

IV
RETENIA I
TRANSFERUL

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a


elevilor la activitate, evideniind elevii care s-au remarcat
prin corectitudinea, originalitatea i promptitudinea
rspunsurilor. Se d tema pentru acas:

-Ilustrai prin desen un vers sau o strof din poezie


-Ex. 9pag 113

5
min
Elevii i noteaz tema pentru acas

Explicatia

ACTIVITATE
FRONTAL

ANEXA 2
GRUPA 1

FIIND BIET,PDURI CUTREIERAM


DE MIHAI EMINESCU

IMAGINI VIZUALE

VERSURILE N CARE ATESTAM IMAGINILE VIZUALE

ANEXA 2
GRUPA 2
FIIND BIET,PDURI CUTREIERAM
DE MIHAI EMINESCU

IMAGINI AUDITIVE

VERSURILE N CARE ATESTAM IMAGINILE AUDITIVE

ANEXA 2
GRUPA 3
FIIND BIET,PDURI CUTREIERAM
DE MIHAI EMINESCU

IMAGINI OLFACTIVE

VERSURILE N CARE ATESTAM IMAGINILE OLFACTIVE

).....................VVVVVahghghgV

Inspecia pentru nscrierea la gradul didactic: definitivat


Cantacuzino Bicoi
Inspector de specialitate, prof. dr. d.: Mihai Gh. Morar

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehn. ,,C-tin

S-ar putea să vă placă și