Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Unitatea de nvmnt: Grdinia ,,Prichindelul Iste Turda


Grupa: pregtitoare
Educatoare: Simon Felicia
Tema activitii: Cum este / a fost i va fi aici pe pmnt?
Tema zilei: ,,Cltorie n cosmos
Scopul activitii: mbogirea cunotinelor despre Univers, stimularea interesului i a curiozitii copilului pentru investigarea i explorarea realitii nconjurtoare ;
Obiective operaionale :
ADP s respecte opiniile celorlali,exprimndu-le totodat i pe cele proprii ;
- s fie ncreztori pentru a mprtii idei i experiene importante cu ceilali ;
ALA s citeasc imagini despre stele,planete i s se exprime n propoziii ;
- s traseze litere mergnd pe linia punctat ;
- s scrie singuri cuvinte cu litere mari de tipar ;
- s utilizeze i s mnuiasc telescopul i binoclul ;
- s se transpun n urmtoarele roluri :astronomi,cercettori,astrolog ;
- s imbine armonios materialele puse la dispoziie pentru realizarea temei ;
- s descrie verbal modelul creat i s-i motiveze aciunile ntreprinse ;
- s coloreze fiecare spaiu cu culoarea indicat de cifra corespunzatoare ;
- s coloreze ncadrndu-se n spaiul dat ;
ADE - s cunoasc existena corpurilor cereti ,a vehicolelor cosmice ;
- s cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare ;
- s comunice impresii,idei pe baza observrilor efectuate ;
- s numere de la 1-10 recunoscnd grupele cu 1-10 obiecte ;
- s identifice poziia unui obiect ntr-un ir utiliznd numeralul ordinal ;
- s efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10 ;
- s obin forme spontane i s realizeze lucrri originale,manifestnd creativitate;
Strategii didactice :
Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea.
Resurse materiale : cri cu imagini din cosmos, enciclopedii, foi, creioane colorate,plane,lipici,
sticle pet,foarfeci, scoci, hrtie colorat, figurine cu planetele din sistemul solar,
rachete-miniaturi cu magnet,puzzle,fie de lucru individuale ,binoclu,telescop
confecionat din carton, calculator, CD, tabla magnetica
Forme i metode de evaluare : evaluare curent, aprecieri verbale, verificare oral, examinare fie ;
Forma de organizare : frontal, individual, pe grupe ;
Categoriile de activiti de nvare : Activiti de dezvoltare personal
Activiti liber alese
Activiti pe domenii experieniale-Domeniul tiin
Bibliografie : Aplicarea noului curriculum pentru o educaie timpurie-o provocare ?,editura Diana
Activitatea integrat din grdini, Didactica Publishing House,2008
Revista nvmntului Precolar 1-2/2009;

Scenariul didactic

Activitatea zilei va debuta cu ntlnirea de diminea.Dup salutul,,Bun dimineaa,


prichindei istei se poart o discuie despre cum se simt astzi, dac ar dori s cltoreasc i
unde anume, dac ar vrea s cltoreasc n cosmos i ce cred ei c ar vedea n aceast
cltorie.
Se anun tema zilei i copiii sunt antrenai n pregtirea acestei cltorii. Se vor ,,citi
cri despre cosmos, se vor scrie litere i cuvinte pentru a putea scrie o scrisoare din
cltorie,se va construi o rachet cu care se poate cltorii n spaiu, se vor colora imagini
respectnd culorile indicate, se vor studia stelele, se vor face hri i se va anuna horoscopul
nainte de plecare.
Dup pregtirea necesar vom porni n cltorie. Vom vedea ct de mare este Universul,
cum arat sistemul solar, cte planete sunt n sistemul solar,cteva caracteristici a fiecrei
planete, aparate folosite pentru explorare,stele,constelaii,etc. Copiii pot veni cu informaii noi
referitoare la materialul prezentat ,cu informaii auzite prin mass media sau citite de prini n
cri.
n continuare se aeaz planetele (figurine) pe tabla magnetic stabilindu-se ordinea
fiecreia ( prima planet de la soare,a doua) i se zboar cu rachetele (figurine) pe cte o
planet. Se numr rachetele,se numr planetele, se fac probleme de adunare i scdere, se
lucreaz pe fia care conine cerinele parcurse n timpul activitii.
Se va desfura jocul ,,Cosmonauiiiar apoi se vor face aprecieri referitoare la cltorie.

Evenimentul
didactic
Momentul
organizatoric
Capacitatea i
orientarea
ateniei
ADP

Anunarea
temei
-tranziie-

Elemente de
reactualizare
(cunotine,
deprinderi,
redarea
experienei
cognitive)
ALA

-tranziie-

Prezentarea
noului coninut
i dirijarea
nvrii
ADE

Coninutul tiinific
-aerisirea slii;
-distribuirea materialelor pe sectoare;
-intrarea copiilor n sala de grup;
ntlnirea de diminea
,,Bun dimineaa, prichindei istei
Copii se aeaz pe scaunelele aezate n form de
cerc. Se poart un dialog ntre educatoare i copii
referitor la :
,,Cum v simii azi ?
,,Ai dori s cltorii n cosmos ?
,,Unde ai zbura ?
,,Ce credei c vom gsi n cosmos ?
Astzi vom face o cltorie n cosmos. naine de a
pleca n cltorie trebuie s ne pregtim .
Voi prezenta centrele deschise la care vor lucra,tema
i obiectivele pe care le au de ndeplinit la fiecare
centru.
Dup ritmizarea cntecului :
,,Suntem prichindei istei
i plecm n Univers!
Mai nti ne pregtim
i abia apoi pornim !
Copiii vor merge la cele patru sectoare deschise,i
vor pune un ecuson care este simbolic acestui sector
i vor ncepe lucrul.
Biblioteca :,,Citim despre cosmos
,,Scriem litere i cuvinte
Joc de rol : ,,De-a astronomii
Construcii : ,,Construim o nav cosmic
Arta : ,,Colorm imagini cu cosmosul
Voi vizita fiecare sector i voi adresa ntrebri
referitoare la tema pe care o au de realizat i voi de
explicaii acolo unde este nevoie.
Cu toii vom trece pe la fiecare sector i vom observa
daca i-au ndeplinit sarcinile.Voi face aprecieri
asupra modului cum au lucrat copiii i cum s-au
comportat.
Prin interpretarea cu micri a cntecelului se face
trecerea la domeniul tiintei.
,,Suntem prichindei istei
i plecm n Univers !
Cu una,doua, trei rachete
Pornim spre stele i planete !
Copiii vor viziona o prezentare n Power Point
referitoare la cosmos, planetele din sistemul
solar,caracteristici ale acestora,soare,stele,aparate
folosite pentru explorarea spatiului.
Copiii vor urmrii prezentarea i vor veni cu
completri. Cei care au studiat la ,,bibliotec(i

Strategii
didactice

Evaluare

exerciiul

conversaia
explicaia

Interesul pentru
activitate;
reaciile
copiilor

conversaia
explicaia
jocul
exerciiul

Participare
activ i
afectiv

Evaluare oral

expunerea
explicaia
problematizarea
conversaia

Proba oral

Asigurarea
feed-back-ului

recunoatem dup ecuson) vor veni cu informaii


referitoare la planete,soare,stele.Acestea vor fi
intregite i de cei care au fost la sectorul,,art.
Copiii care au fost astronomi i cei care au construit
nava vor completa informaiile referitoare la aparatele
de explorare a spaiului.
Astfel cltoria in cosmos se realizeaz mpreuna cu
participarea copiilor.
n continuare voi prezenta copiilor tabla magnetic
pe care se afl planetele din sistemul solar pe care le
vom aeza n ordinea lor fa de soare i le vom
numra stabilindu-le ordinea.
Vom numra i rachetele gata de plecare i putem
forma perechi, putem revolva probleme,etc.
Ex. Pe lnga cele 9 planete din sistemul solar cercetatorii astronomi au mai descoperit nc o planet.Cte
planete vor fi n sistemul solar ?
Fiecare copil va primi o fi pe care va trebui s o
rezolve.Vor colora planeta Pmnt, vor numra
stelele, planetele, rachetele i vor scrie cifrele
corespunztoare fiecruia.Vor forma o constelaie din
steluele date,crend ceva personal i dnd dovad de
imaginaie.
Fiele se vor pune la expoziie alturi de lucrrile de
la sectoare i se vor admira constelaiile gsite .
Joc : ,,Cosmonauii
Copiii ,,cosmonauisunt aezai n formaie de cerc,
inndu-se de mini,cu faa spre centru.n spatele
lor,la o distan,sunt desenate 6 rachete cosmice n
care se deseneaz trei cercuri care reprezint
locurile pentru ,,cosmonaui.Numrul lor este mai
mic decat numrul cosmonauilor.
La comanda de ncepere a jocului ,,cosmonauiise
nvrtesc n cerc repetnd :
,,Suntem prichindei istei
i zburm prin Univers !
Ne-am fcut cosmonaui
i de-aceea o s zburm
Cu care nav apucm !
Jocul are un secret,
Cel ce va ntrzia
Acas, pe Pmnt va sta !
Dupa ultimul,,verscosmonauii alearg spre navele
cosmice ca s ocupe un cercule(loc n nav),dar cel
puin 2-3 vor rmne pe loc. Jocul se repet.

Chestionare
orala

Proba scris
explicaia
problematizarea

explicatia
exercitiul

Participare
activa-afectiva

Evaluare orala
Evaluare

Am revenit la grdini i pentru c am cltorit n


cosmos toi copiii vor primi cte o amintire :o stelu.
Se fac aprecieri referitoare la activitate si la
participarea activa a copiilor.

S-ar putea să vă placă și